Sadaļas Sadaļas

Ārpus Rīgas

LLKC Lauku attīstības nodaļas vadītāja Elīna Ozola par jaunajiem lauksaimniekiem

Ārpus Rīgas

Ap 200 samariešu varētu zaudēt darbu sociālās apdrošināšanas iemaksu izmaiņu dēļ

Ludzas Medicīnas centru plāno pārkvalificēt par rehabilitācijas centru

Ludzas Medicīnas centru plāno pārkvalificēt par rehabilitācijas centru

Pirms desmit gadiem Ludzas slimnīca - līdzīgi kā citas slimnīcas Latvijā - saņēma valsts galvotu aizdevumu jaunu telpu izbūvei. Šodien statusu mainījušās aprūpes slimnīcas “Ludzas Medicīnas centrs” parādsaistības ir vairāk nekā 4 miljoni eiro. Valdība pieņēmusi lēmumu ar nākamo gadu pārņemt ārstniecības iestāžu valsts galvoto aizdevumu atmaksu.

Ludzas Medicīnas centram, kas pašlaik ir simtprocentīgs pašvaldības uzņēmums, tas nozīmētu kapitāldaļu kontrolpaketes zaudēšanu. Pašvaldība šādu ideju neatbalsta un vēlas atjaunot vismaz neatliekamās medicīniskās palīdzības pakalpojumu sniegšanu Ludzā.

Vien pirms sešiem gadiem izbūvētā četrstāvu modernā Ludzas slimnīca, kas tolaik sniedza plaša profila pakalpojumus, sākot no sarežģītām operācijām un beidzot ar neatliekamo medicīnisko palīdzību, tagad cīnās par izdzīvošanu.

Sakarā ar to, ka tā nav saņēmusi lokālās daudzprofilu slimnīcas statusu, attiecīgi valsts finansējums nu jau par Ludzas Medicīnas centru pārdēvētajai Ludzas slimnīcai ir krasi samazināts. Modernās operācijas zāles tiek izmantotas reti, nav vairs arī neatliekamās medicīniskās palīdzības un pacientu uzņemšanas nodaļas.

Tagad Ludzas Medicīnas centru gaida jauns izaicinājums. Kā stāsta Ludzas novada domes priekšsēdētāja Alīna Gendele, valdība piedāvā dzēst slimnīcas parādsaistības apmēram 4 miljonu eiro apmērā:

''Medicīnas centram ir valsts galvotais kredīts, un valsts pilnīgi uzņemas dzēst šo kredītu, bet pretī valsts vēlas saņemt kapitāldaļas mūsu SIA ''Ludzas Medicīnas centrs''. Uz šo brīdi pašvaldība ir 100% kapitāldaļu turētāja. Valsti pārstāvēs Veselības ministrija, un noteikti par šo lēmumu mums būs jārunā, jādiskutē, jo mēs kā pašvaldība drošāki būtu tad, ja mūsu rīcībā būtu vairāk kā 50%. Pašlaik tās proporcijas būtu vairāk kā 50% Veselības ministrijai un 47% pašvaldībai.”

Pašvaldība pagaidām piesardzīgi izturas pret šādu piedāvājumu, jo saredz tajā iespēju, valstij izmantojot savu noteicošo lomu, nākotnē Ludzas slimnīcu pārprofilēt vai pat vispār likvidēt. Tiesa, šādu iespēju, tiekoties ar ludzāniešiem pašvaldības rīkotajā apaļā galda diskusijā, vismaz tuvākajā laikā pilnībā izslēdz Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško: “Nākošgad nekas nemainās slimnīcas statusā pilnīgi noteikti. Mēs domājam, ka nekas nemainās arī 2018. gadā, jo veselības ministre runā par izmaiņām ar 2019. gadu, jo mums tiešām ir jātiek skaidrībā ar to, ko īsti dara lielās universitātes slimnīcas un reģionālās slimnīcas, lai skaidri sakārtotu gan kvalitāti, gan pacientu [plūsmu], kā ir šīm slimnīcām un kas pēc tam tiek nodrošināts bijušajos rajona centros uz vietas.”

Savukārt Alīna Gendele uzsver, ka

lauku cilvēki joprojām nevar saprast, kāpēc Ludzā stāv tukša, labi aprīkota slimnīca, bet smagie slimnieki, kuru dzīvība un veselība ir atkarīga no mediķu operativitātes, tik vesti uz slimnīcu Rēzeknē vai Daugavpilī.

Arī vietējais uzņēmējs Jegēņijs Lukašenoks uzskata, ka, reformējot medicīnas sistēmu, parastais cilvēks atkal izkritis no valdības redzesloka, galvenais ir un paliekot tikai nauda: “''Ludzas maiznīcas'', ko es te pārstāvu, strādniecei ar spiedienu 300 tika izsaukta ātrā palīdzība, viņu veda nez kāpēc uz Daugavpili. Redzam, ka tādiem gadījumiem mums nav aprīkotas ātrās palīdzības, ne helikopteru atsūtīja, nekā. ... Vai tas ir normāli?”

Pašlaik Ludzas Medicīnas centrā, lai arī tas sniedz stacionāra pakalpojumu, tiešām nopietni slimnieki netiek ārstēti, tos ved uz Rēzekni, Daugavpili vai Rīgu.

Domes priekšsēdētāja uzsver, ka, protams, pilsētā ir jābūt slimnīcai un, ja nākotnē izdotos Ludzas slimnīcai saņemt lokālās slimnīcas statusu, kas sevī ietver arī neatliekamās palīdzības sniegšanu, tas būtu liels ieguvums: “Mēs gribētu redzēt, lai šī slimnīca tiktu maksimāli izmantota. Ja mēs varētu panākt, ka mums ir ķirurģiskā profila un internā profila divas nodaļas, kas sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību, jo uz doto brīdi mums ir tikai aprūpes nodaļa.”

Ja valdība turpinās pašreiz uzsākto veselības jomas reorganizāciju, tad jau pavisam drīz par Ludzas Medicīnas centra tālāko likteni būs jālemj arī Ludzas novada deputātiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt