LU doktorants ieguvis prestižu ASV ķīmijas zinātnieka stipendiju

Latvijas Universitātes (LU)  Ķīmijas fakultātes doktorantam Agrim Bērziņam piešķirta prestižā Ludo Frevela kristalogrāfijas stipendija, informēja LU Preses centrā.

Ķīmijas fakultātes pētnieks Agris Bērziņš pašlaik strādā pie doktora disertācijas, un kolēģi viņu jau tagad raksturo kā ļoti perspektīvu zinātnieku. Viņa iesniegtā pētījuma tēma ir „Kristālisko struktūru atšķirības savienojumiem ar gandrīz vienādu ķīmisko sastāvu: benperidola un droperidola gadījums”.

„Izstrādāju disertāciju par farmaceitiski aktīvo vielu hidrātu kristāliskās struktūras un īpašību sasaistīšanu,” Bērziņš skaidro, atzīstot, ka arī ķīmijā nevar iztikt bez radošuma. „Pētām tieši farmaceitiski aktīvās organiskās vielas un to, kā atkarībā no molekulas izkārtojuma kristāliskajā struktūrā mainās kristāliskās formas un līdz ar to fizikālās īpašības, kas ietekmē šo vielu uzņemšanu organismā un iedarbību. Manam pētījumam pēc būtības ir divi aspekti: zinātniskais aspekts un praktiskais aspekts. Kristalizācijas procesā, kuru rūpniecībā lieto, piemēram, atdzesējot šķīdumu, lai izdalītu iegūto vielu, dažkārt iespējams iegūt kristālus, kas piemēroti kristāliskās struktūras noteikšanai. Tas ir nepieciešams, lai katru reizi nevajadzētu noteikt jauniegūtās formas īpašības. Piemēram, dažām vielām hidrāts ir pie patērētāja nonākuša produkta formā. Kā vienu no šādām vielām var minēt, piemēram, medikamentu „Mildronāts”.

Mērķis ir paredzēt, vai pētāmais hidrāts būs stabils ikdienas apstākļos, kā tas būtu jāglabā, kā labāk to transportēt, kādi ir kritiskie apstākļi, kādiem to var pakļaut, mazākā mērā arī – kāda ir tā ķīmiskā stabilitāte. Zinātniskais aspekts ir saistīts ar hidrātu un ne tikai hidrātu struktūru un dažādu īpašību sasaistīšanu, respektīvi, lai kādreiz būtu iespējams tikai no kristāliskās struktūras paredzēt īpašības. Pētījuma objekti ir Latvijas farmācijas firmu ražotās zāļu vielas.”

Ludo Frevels  ir ASV zinātnieks, ķīmiskās katalīzes eksperts, kas zināms kā vairāku inovāciju autors pulvera rentgendifraktometrijas jomā.  Zinātnieka vārdā nosauktā  kristalogrāfijas stipendija ir viena no Starptautiskā difrakcijas datu centra „International Centre for Difraction Data” (ICDD) organizētajiem apbalvojumiem un stipendijām, ko piešķir daudzsološiem doktorantūras studentiem, lai atbalstītu to studijas un pētījumus ar kristalogrāfiju saistītās zinātniskās jomās. Stipendijas piešķiršanu nodrošina privātie un korporatīvie ziedotāji. Laika posmā no 1991. līdz 2013. gada kopumā ir piešķirtas 148 stipendijas. 2014. gadā tika piešķirtas 13 stipendijas, katra no tām ir 2500 USD. Stipendiju piešķiršanu veic stipendijas komisija, kas vērtē studenta iesniegto pētījuma kvalitāti, kā arī studenta darbību, balstoties uz iesniegto rekomendācijas vēstuli un iepriekšējo zinātnisko darbu.

Agris Bērziņš ieguvis arī LU Fonda piešķirto Kristapa Morberga stipendiju, vēl skolas laikā piedalījies Latvijas ķīmijas olimpiādē, kā arī starptautiskajā ķīmijas olimpiādē Taivānā, kur izcīnīja bronzas godalgu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti