LU atvērta pirmā prototipēšanas laboratorija Baltijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Latvijas Universitātē (LU) no otrdienas atvērta prototipēšanas laboratorija, kurā paredzēts bez maksas veidot dažādu detaļu, dizaina objektu un pat sarežģītu mehānisku konstrukciju prototipus, lai novērtētu, kā tie izskatīsies taustāmā veidā. Pasaulē šobrīd ir 120 šāda veida laboratorijas, bet FabLab studija LU ir pagaidām vienīgā prototipēšanas laboratorija Baltijas valstīs.

Pirmo lidojošo lidaparātu izgudroja brāļi Vraiti 1903. gadā, bet – ja Leonardo da Vinči būtu bijis šāds te 3D printeris un viņš varētu izveidot sava vien uz papīra uzliktā planiera prototipu, iespējams, pirmais lidojums būtu noticis jau četrus gadsimtus ātrāk.

Trīsdimensionālais printeris drukāšanai izmanto plastikāta diegu, kuru, sadalītu šķiedrās, klāj kārtu pa kārtai, līdz iepriekš projektētais modelis gatavs. Tā izmērs gan ir ierobežots – vienas detaļas maksimālais lielums – pāris biezāku vārdnīcu izmērā. Lāzergriezējs savukārt darbojas ar dažādiem materiāliem – gan kartonu, gan organisko stiklu un pat metālu. Galvenais – iepriekš savu ideju digitalizēt jeb izveidot rasējumu īpašā datorprogrammā.

„Šis digitālais produkts ir jānes šeit uz prototipēšanas studiju, uz LU FabLab, un mēs ieliekam mašīnā iekšā šo digitālo produktu un apmēram sākot no 10 minūtēm līdz 3 stundām šis fiziskais produkts tiek izveidots,” stāsta LU Ekonomikas un vadības fakultātes Biznesa inkubatora vadītājs Mikus Losāns. „Var veidot arī mehāniskas konstrukcijas. Piemēram, šīs ir divas detaļas un abas izdrukātas vienlaikus, bet šeit ir mehāniska kustība.”

LU prototipēšanas laboratorija ir pirmā Baltijā, bet līdzīgas laboratorijas jau kādu laiku darbojas daudzviet Eiropā un pasaulē. Iekārtas maksā vairākus desmitus tūkstošus latu, un LU tās iegādāties palīdzējis mecenāts no Amerikas. Viņš uzsver – šī ir ļoti perspektīva nozare un stabils pamats jaunas industrijas veidošanai. „Es domāju, tas būs ļoti aizraujoši,” saka Filadelfijas goda konsuls un mecenāts Džons J. Medveckis. „Mākslā, kā, piemēram, šī aproce, ko šodien izveidoja, esmu redzējis arī mēbeles, un, ja padomā par iespēju šādi veidot mehāniskas detaļas – ja saplīst tava mašīna, Tu pats varēsi izveidot jaunu sajūgu. Tas tiešām ir tikai iztēles jautājums.”

Savas idejas pārvērst fizisku produktu prototipos LU laboratorijā bez maksas turpmāk varēs gan uzņēmēji un izgudrotāji, gan vienkārši radoši studenti. Otrdien laboratorijā jau tapa pirmais – ar pulti vadāma gaismas balona pamatnes prototips.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti