Līgatnes lāču puikām - jaunais voljers

Līdz ar jauno gadu Līgatnes dabas takās lāčus varēs apskatīt jaunā, lielākā un drošākā voljerā. Projekts izmaksājis 101 tūkstoti latu, ko valdība piešķīra no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Žogs ir izturīgāks un krietni stiprināts arī pazemē, lai līdzīgi gadījumi kā pērn ar izbēgušo un nošauto lāceni Madi vairs neatkārtotos.

Lāču puikas mājā ar pavisam nelielu pastaigu laukumu pavadījuši gadu un nu varēs izlocīt kājas lielā teritorijā, kas redzama arī apmeklētājiem.

Līgatnes dabas takās šobrīd vēl notiek būvdarbi, lai līdz jaunajam gadam pabeigtu lāču mājvietas jauno iežogojumu. Abi lāči - Mikus un Puika - par iedzīvotāju ziedojumiem celtajā lāču mājā pavadījuši jau gadu. Lāči būvnieku klātbūtni ir pamanījuši un arī paši brīžiem negaidīti iesaistās darbos, stāsta būvnieks Valdis:

„Viņi pie mums ir pieraduši, un mēs pie viņiem. Bija viens gadījums, kad viņi ievilka krātiņā mūsu pārsegumu, ko mēs te izmantojam, un tad mēs ar grūtībām to atguvām. Lāči seko līdzi mūsu darbam."

Jaunā žoga izveidē uzmanības centrā ir drošība - pēc aizvadītā gada nelaimes, kad lācene Made izbēga no nekvalitatīvā voljera, un dzīvnieku nācās nošaut. Tādēļ 60 centimetru platā žoga betonētā daļa atrodas arī pusotru metru zem zemes, savukārt pie sienas vēl zemē ierakts metāla siets un sakrauti laukakmeņi. Tāpat pa perimetru vēl tiks novilkts arī elektriskais gans. Jaunais voljers ir 4000 kvadrātmetru platībā un ir lielāks kā iepriekšējais, stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes nodaļas direktors Rolands Auziņš.

„Tā platība te ir savādāka, te ir arī koki. Iepriekšējā teritorijā lāči, intensīvi staigājot mazajā platībā, bija pat izveidojuši lielu dubļu vannu. Bet te, protams, viņiem būs arī ūdens, nogāzīte un koki. Teritorija būs daudz labāka. Nākamgad šeit veidos arī jaunu platformu, tā būs pacelta virs žoga līmeņa, lai uz vienu pusi apmeklētāji var redzēt lāču puikas un uz otru pusi - lāceni Ilzīti citā voljerā," klāsta Auziņš.

Lāču ilggadējā kopēja Velga Vītola neslēpj sajūsmu par jauno lāču žogu un pastaigu teritoriju. Līgatnes lāčiem bioloģiskais ritms atšķiras no savvaļas lāčiem, tāpēc uz ziemas miegu viņi netaisās, arī laika apstākļi pagaidām uz to nevedina. Turklāt šie dzīvnieki ir noilgojušies pēc kustībām.

„Tas ir ļoti nozīmīgi. Visu laiku lācim dzīvot mājā, tādā mazā teritorijā, nav labi, un beidzot viņi tiks savā vidē - meža teritorijā. Es domāju, viņi būs sajūsmā, un es nevaru sagaidīt to dienu, kad varēs viņus izlaist ārā. Pastaigas vajadzīgas viņu veselībai, nervu sistēmai un labsajūtai," skaidro Vītola.

Nožogojuma būvdarbus Līgatnes dabas takās pabeigs līdz gada beigām, un lāču puiku izlaišanu jaunajā mājvietā plāno nākamā gada sākumā uz lācenes Ilzītes 13. jubileju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt