Liepājas reģionā taps jauna atkritumu šķirošanas rūpnīca

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Grobiņas novada sadzīves atkritumu poligonā „Ķīvītes” sākas jaunas atkritumu šķirošanas rūpnīcas būvniecība, kurā plānots ieguldīt 3,2 miljonus eiro. Uzņēmuma SIA „Eko Kurzeme” rūpnīca apkalpos Liepāju un tai piegulošos novadus, informē „Eco Baltia grupa”. Ik gadu rūpnīcā paredzēts sašķirot ap 8000 tonnu sadzīves atkritumu.

Rūpnīcu iecerēts pabeigt novembrī un plānots, ka līdz gada beigām tā uzsāks strādāt ar pilnu jaudu, nodrošinot ap 20 jaunu darba vietu. Pamatakmens poligonā „Ķīvītes” iemūrēts trešdien, 29.jūlijā. Rūpnīcā tiks izmantotas jaunākās tehnoloģijas, tostarp Latvijā vienīgais līdz šim zināmais optiskais šķirotājs, kas atkritumu šķirošanu padarīs vienkāršāku un ātrāku.

Tas ar gaismas stara palīdzību uz slīdošās lentas spēs atpazīt un nošķirot no kopējā atkritumu apjoma četru veidu plastmasas materiālus.

„Ņemot vērā, ka rūpnīca tiek būvēta jau esošā atkritumu poligona teritorijā, tai uzsākot darbu, ietekme uz vidi būs labvēlīga, jo SIA „Eko Kurzeme” savāktie poligonā ienākošie atkritumi tiks sašķiroti, no tiem atdalot tos, kurus iespējams nosūtīt otrreizējai pārstādei. Kopumā atkritumu apjoms, ko noglabās poligonā, samazināsies, kas ne vien palīdzēs pildīt Eiropas Savienības (ES) direktīvās noteikto, bet, galvenais, labvēlīgi ietekmēs apkārtējo vidi,” sacīja SIA „Eko Kurzeme” izpilddirektors Andris Karlsons.

Plānots, ka, šķirojot atkritumus rūpnīcā, tiks iegūti tādi otrreizēji izmantojamie materiāli kā papīrs un kartons, plastmasa, melnie metāli, krāsainie metāli, minerāli inertie materiāli un RDF materiāli (no atkritumiem atgūts kurināmais - "Refuse Derived Fuel"). Tie materiāli, kurus iespējams pārstrādāt Latvijā, tiks nogādāti uz attiecīgajām otrreizējās pārstrādes rūpnīcām, savukārt tos, kurus Latvijā vēl nav iespējams pārstrādāt, eksportēs.

“Atkritumu šķirošana ir pirmais solis pretī to pārstrādei, savukārt Vides aizsardzības un reģionu attīstības ministrijas (VARAM) mērķis panākt, lai līdz 2020.gadam tiktu pārstrādāta vismaz puse Latvijā radīto sadzīves atkritumu.

Parasti par atkritumiem mēs domājam kā par kaut ko lieku un nevajadzīgu, taču sašķiroti un pārstrādāti tie var kļūt par izmantojamu resursu.

Pasaulē dažādu izejvielu pieejamība mazinās un ražotāji aizvien domā, kā optimizēt produktu izmaksas – otrreizējās izejvielas var risināt abas šīs problēmas,” sacīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards.

Sadzīves atkritumu šķirošanas rūpnīca tiek būvēta ar Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējumu. Kopējās projekta izmaksas lēšamas 3,2 miljonu eiro apmērā, no kuriem 1,28 miljoni eiro ir Kohēzijas fonda līdzfinansējums un 1,95 miljoni eiro - SIA “Eko Kurzeme” ieguldījums rūpnīcas būvniecībā.

„Šodien mēs uzsākam vērienīgu projektu – atkritumu šķirošanas rūpnīcas būvniecību, kas ir nopietns solis „Eco Baltia grupa” attīstībā. Šī būs mūsu pirmā atkritumu šķirošanas rūpnīca un arī vērienīgākais investīciju projekts šogad. Tieši atkritumu šķirošanas rūpnīcas mums ir ļoti nepieciešamas, jo, neskatoties uz to, ka Latvijā cilvēki arvien biežāk izvēlas šķirot, poligonos joprojām nonāk tūkstošiem tonnu nešķirotu sadzīves atkritumu. „Eco Baltia grupas” misija ir: „Atrast vērtību katrā lietā!” Ir svarīgi saglabāt mūsu valsts resursus, un beidzot jāapzinās, ka atkritumi arī ir resurss, kas ir gudri jāizmanto!” sacīja „Eco Baltia grupas” valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs.

Šī projekta nozīmību kā paraugu sadarbībai starp uzņēmējiem, pašvaldību un ministriju, kad ar kopīgiem spēkiem rasts atbalsts atkritumu pārstrādātājiem, investējot rūpnīcās, nevis sadzīves atkritumu poligonos, vērtē Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komitejas sekretārs Edvards Smiltēns.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti