Līdz ar vasaras brīvlaiku pieaug bērnu gūto traumu skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vasara ir laiks, kad bērni visbiežāk gūst gan smagākas, gan arī vieglākas traumas. Traumu iemesli ir gan siltie laikapstākļi, gan vasaras brīvlaiks, kad skolēni vairāk brīvā laika pavada aktīvā atpūtā pie dabas.

Ik gadu tieši vasaras mēnešos vairāki tūkstoši bērnu vēršas pie mediķiem pēc palīdzības, jo ir guvuši traumas bērnu spēļu laukumā, krītot no velosipēda vai batuta. Lai gan šī ir tikai pirmā vasaras brīvlaika nedēļa, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā jau uzņemti pirmie skolēni, kuri guvuši dažādas traumas. Mediķi prognozē, ka līdz ar aktīvās peldsezonas sākumu neatliekamo izsaukumu būs krietni vairāk.

Pusdienas laikā Vērmanes dārza bērnu rotaļu laukumā valda liela rosība - sanākuši gan mazāki, gan jau skolas vecuma bērni, kuri rotaļājas konstrukcijās un šļūc pa slīdkalniņu. Šeit Latvijas Radio sastop Martu, kura šūpina savu divus gadus mazo meitiņu. Nākot uz publiskiem rotaļu laukumiem, mamma bērnam vienmēr ir līdzās, jo rūpējas par drošību.

"Es pārsvarā viņu uzmanu no citiem bērniņiem, jo viņa pati ir mierīga, kustas lēnām, bet cits bērniņš, skrienot garām, bieži vien var viņu traumēt. Es viņai vienmēr staigāju līdzi. Citreiz kaut kur aizķeras, bet nekas trakāks par nokrišanu nav bijis," stāsta Marta.

Diemžēl neuzmanīga rotaļāšanās nereti beidzas ar kritienu no augstuma vai šūpolēm, kas var izraisīt ne vien nobrāzumus, bet arī nopietnākas traumas. Dažādi negadījumi visbiežāk notiek tieši vasaras mēnešos, liecina mediķu apkopotā statistika. Bērni visbiežāk cieš no kritieniem, kā arī peldēšanās nepazīstamās ūdenstilpnēs. Vēl nav sākusies aktīvā peldēšanas sezona, taču ārsti stāsta, ka ik gadu nezināmās peldvietās liela daļa bērnu sagriež kājas, vecākie skolēni mēdz lēkt nepazīstamās ūdenstilpnēs, traumējot mugurkaulu.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā ik gadu uzņem vairāk nekā 20 000 bērnu, kuri guvuši dažādas traumas, visbiežāk vasarā.

Rītā, kad Latvijas Radio viesojas Bērnu slimnīcas uzņemšanā, pacientus ar traumām nemana, taču nesen vienā no diennaktīm apskatīti jau 125 bērni, starp viņiem ir arī deviņgadīgā Linda, kura pēc aktivitātēm uz batuta šobrīd ievietota traumu punkta palātā.

"Mēs uz batuta lēkājām. Viņa pat vairs nelēkāja, vienkārši kāpa nost, kāja paslīdēja, es pati nebiju klāt, gala rezultāts ir lauzts elkonis. It kā mēs tā īpaši nepiesargājamies, laukos dzīvojam. Viss notiek - krītam no riteņa, kāpjam kokos. Katram apakšā spilventiņu nepaliksi, kad kritīs," stāsta meitenes mamma Dace.

Pagājušajā vasarā Bērnu slimnīcā pēc palīdzības vērsušies gandrīz pieci ar pusi tūkstoši bērnu, no kuriem 13% bija guvuši ļoti smagas traumas, kas prasījušas gan ārstēšanos slimnīcā, gan ilgāku atveseļošanās periodu.

Ārsti novērojuši, ka mazākie bērni visbiežāk traumas gūst tieši bērnu spēļu laukumos, bet skolēni neveiksmīgi krīt no velosipēda vai batuta. Pēc kritiena visbiežāk rodas nobrāzumi, sasitumi un arī lūzumi. Bīstamākās ir tās traumas, kad bērns, krītot pār riteņa stūri, traumē vēdera dobumu un cieš iekšējie orgāni. Diemžēl ik mēnesi ir vismaz septiņi šādi gadījumi, novērojuši Bērnu slimnīcas mediķi.

"Sevišķi šeit jāizceļ aizkuņģa dziedzera traumas, kuras ir arī dzīvībai bīstamas, tāpat aknu bojājumi," uzsver Bērnu slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīnikas vadītājs Aigars Pētersons, atgādinot, ka sevišķi smagas traumas var nozīmēt visa brīvlaika pavadīšanu slimnīcā.

Tik populārajiem batutiem obligāti jāiegādājas aizsargsiets un jāatceras, ka vienlaikus uz tā nedrīkst lēkāt vairāki bērni. Diemžēl tas netiekot ievērots, secina bērnu ķirurgs. "Viens no bīstamākajiem atpūtas veidiem ir bērnu lēkāšana uz batuta. Salauž rokas, salauž elkoņa kaulu, pleca kaulu. Tās ir ļoti sarežģītas traumas, kas nereti prasa arī ķirurģiskus pasākumus. Ir ilgi jāārstējas," norāda Aigars Pētersons.

Pētersons tāpat uzsver, ka, lai gan skaitliski traumu guvušo pacientu skaits samazinās, Latvijā joprojām tas ir viens no lielākajiem Eiropas Savienībā proporcionāli valsts iedzīvotāju skaitam.

Biežāki neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukumi traumu dēļ jau sākušies, informē arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Inga Vītola. Palīdzība šonedēļ sniegta kādam skolēnam, kas neveiksmīgi pļāvis zāli, tāpat vairākiem bērniem, kuri krituši no augstuma. Laikapstākļiem kļūstot vēl siltākiem, sagaidāms, ka drīzumā tiks atklāta aktīvā peldsezona. Mediķi lūdz vecākus informēt savus bērnus par drošību ūdens tuvumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti