Dienas ziņas

Darbu sāk Saeimas vēlēšanu iecirkņi

Dienas ziņas

Mazie uzņēmumi laukos vietējās preces noieta pieaugumu nejūt

Leikēmijas dienā aktualizē problēmas ārstēšanā

Leikēmijas dienā aktualizē problēmas ārstēšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ar asins vai limfātiskās sistēmas vēzi jeb Hodžkina slimību Latvijā sirgst ap 4000 cilvēku – gan pieaugušie, gan bērni. Kaut arī valstī ir šo ļaundabīgo audzēju ārstēšanas programma, tā nav pilnīga un visiem pacientiem nepalīdz. Pirmdien, Starptautiskajā leikēmijas un limfomas dienā, Pacientu atbalsta biedrība Rīgas centrā tikās ar medijiem, lai norādītu uz sistēmas lielākajām problēmām.

Ļaundabīgu limfmezglu audzēju Jūlija Sinkeviča atklāja pirms pieciem gadiem. Kopš tā laika iets cauri ķīmijterapijām, cilmes šūnu transplantācijai un staru terapijai. Atklājies, ka Jūlijai spēj palīdzēt dārgas zāles, taču to nav valsts kompensējamo medikamentu sarakstā. „Mēs bijām Veselības ministrijā un jautājām, kas jādara, lai šīs zāles iekļautu sarakstā? Viņi teica, ka jābūt daudz slimnieku, lai būtu pieprasījums, lai būtu nevis viens, divi šādi pacienti, bet daudz,” stāsta Jūlija.

Tomēr pie zālēm Jūlija tika ar sabiedrības atbalstu. „Ja Latvijas sabiedrība nebūtu tik atsaucīga, tad droši vien Jūlijas šodien nebūtu, varbūt vēl kāda nebūtu. Un pēdējo četru gadu laikā tieši leikēmijas un limfomas slimniekiem līdzekļu apjoms, kas bijis nepieciešams no sabiedrības, bijis 150 tūkstoši eiro, lai iegādātos zāles,” stāsta “ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta.

Leikēmijas slimnieku atbalsta biedrība prasa individuālu kompensāciju mehānismu visiem  gadījumiem, kad pacienta organisma vai slimības attīstības īpatnību dēļ valsts apmaksātie medikamenti nav efektīvi. Nacionālajā veselības dienestā skaidro – jau šobrīd pie noteiktiem kritērijiem individuāla pieeja iespējama, taču nākas arī atteikt. „Valsts ir pateikusi limitu, kas ir 14 700 eiro, ko vienam pacientam var atļauties. Ja tās zāles ir ļoti, ļoti dārgas, tad var izrādīties, ka mēs atsakām. Vai ir kaut kādas īpaši eksperimentālas, jaunas zāles, kuras mēs arī vērtējam un atsakām,” skaidro Nacionālā veselības dienesta direktors Māris Taube.

Pacientu aizstāvji arī aicina samazināt birokrātiju un saīsināt laiku no brīža, kad cilvēkam diagnosticē vēzi līdz momentam, kad viņš tiek pie ārstēšanas. Šobrīd tas var prasīt vairākus mēnešus, bet slimība tikmēr progresē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti