Ledus spaiņa izaicinājuma mērķis – pievērst uzmanību smagai slimībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Sociāla akcija „Ice bucket challenge” jeb ledus spaiņa izaicinājums ir pārņēmis visu pasauli. Arī Latvijā apliešanās ar ledus aukstu ūdeni ir guvusi plašu atsaucību, tomēr aizsāktajai akcijai ir savs mērķis, kas ne visiem ir zināms. Šādi tiek pievērsta uzmanība smagajai slimībai – multiplajai sklerozei un vākti ziedojumi tās izpētei un ārstēšanai.  

Akcijā cilvēki sev uz galvas lej aukstu ūdeni no spaiņa, bet pēc apliešanās izaicina arī citus. Tiem, kuri ir izaicināti, tiek dotas divdesmit četras stundas, lai atkārtotu šo uzdevumu. Viss process tiek filmēts un vēlāk arī ievietots sociālajos medijos, tādējādi darot zināmus to cilvēku vārdus, kuriem nākamajiem šo uzdevumu ir jāveic.  

„Ice bucket challenge” jeb ledus spaiņa izaicinājuma akcija ir sākta Amerikas Savienotajās valstīs. Sākotnēji, gāžot sev uz galvas virsū aukstu ūdeni, sportisti godināja un solidarizējas ar beisbola spēlētāju Pītu Freitu, kurš pārtrauca profesionālās beisbola sportista gaitas, jo viņam tika konstatēta amiotrofiskā laterālā skleroze (ALS) jeb multiplā skleroze.

Tas izsauca plašu rezonansi sabiedrībā, un drīz vien ledus spaiņa akcijā tika iesaistīta visa pasaule. Gāžot sev uz galvas virsū aukstu ūdeni, cilvēki mēģināja pievērst sabiedrības uzmanību smagai slimībai, kurai ir nepieciešams piesaistīt līdzekļus, lai veicinātu multiplās sklerozes izpēti.

Amiotrofiskā laterālā skleroze ir centrālās nervu sistēmas slimība, kas skar galvas un muguras smadzenes, izraisot neirodeģeneratīvos traucējumus. Organismā esošās šūnas sākt noārdīt veselās nervu šūnas, rodas iekaisums, tādējādi šo šūnu bojājums izraisa dažāda veida traucējumus. Ārsti uzskata, ka slimība rodas nepietiekamu ķermeņa aizsargspēju rezultātā, tomēr vēl pilnībā nav zināms, kas tieši izraisa šo slimību. Tās izpausmes veidi katram pacientam ir atšķirīgi, kas ietekmē arī slimības progresēšanas ātrumu.

Kopš jūlijā ASV tika sākta ledus spaiņa akcija, ziedojumos Multiplās sklerozes biedrība ir savākti teju simts miljoni dolāru, kas ir teju septiņdesmit seši miljoni eiro. Iegūtie labdarības līdzekļi  ir paredzēti, lai pētītu šīs slimības cēloņus un iespējams radītu arī zāles. Multiplā skleroze ASV nav izplatīta, bet katru gadu tiek konstatēti vairāki tūkstoši jaunu gadījumu. Savukārt Latvijā ir šī slimība ir reģistrēta aptuveni divarpus tūkstošiem cilvēku.

Labdarības organizācija ziedot.lv norāda, ka ledus spaiņa akcijas ietvaros Latvijas iedzīvotāji interese par multiplo sklerozi ir palielinājusies, cilvēki vēlas noskaidrot, kādā veidā var palīdzēt. Ziedot.lv uzskata, ka svarīgi ir ne tikai piedalīties šajā akcijā, bet arī ziedot līdzekļus multiplās sklerozes biedrībām, kas ir akcijas mērķis.

Mūs priecē, ka cilvēki piedaloties šajā akcijā,  saglabā un īsteno to sākotnējo ideju. Ka tā ir ne tikai izklaide - aplieties ar ūdeni un izaicināt kādus savus draugus vai sabiedrībā populārus cilvēkus, bet tās mērķis ir palīdzēt ļoti smagas diagnozes slimniekiem,” norāda „Ziedot.lv”.

Lielākoties cilvēki, kuriem ir konstatēta multiplā skleroze, dzīvo vien dažus gadus, tomēr vērā ir jāņem arī slimības attīstības progress un pielietotās ārstēšanas metodes, kas var ietekmēt dzīves ilgumu. Pasaulslavenajam britu fiziķim un kosmosa teorētiķim Stīvenam Hokingam, kurš ir pilnībā paralizēts un sazinās ar speciālu runas ierīci, slimība tika konstatētā 1963.gadā - 21 gada vecumā. Ārsti norādīja, ka viņš dzīvošot vien pāris gadus, tomēr, neskatoties uz slimību un ārstu prognozēm, viņš joprojām ir dzīvs un pārsniedzis 70 gadu vecumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti