Pateicoties augstam olbaltumvielu saturam, lēcas sātīgu padarīs pat "zaļbarību", bet kombinācijā ar gaļu sniegs īpaši noturīgu sāta sajūtu.
"Kas labs pākstī?"
Uztura speciāliste un uzturzinātnes maģistre Ksenija Andrijanova rakstu sērijā skaidro, kāpēc vērtīgi ēst pākšaugus – pupas, lēcas, zirņus.
Daži iemesli, kāpēc jāēd pākšaugi:
- Pākšaugu uzturvērtībā var izcelt trīs galvenās vielas – olbaltumvielas, minerālvielas un šķiedrvielas, bet tas nebūt nav viss.
- Tie ir vienīgā veģetārā maltīte, kas satur tik daudz olbaltumvielu, ka spēj konkurēt ar gaļu. Ar nelieliem papildinājumiem tos var uzskatīt par līdzvērtīgu gaļas alternatīvu.
- Veselības ministrijas izstrādātie uztura ieteikumi Latvijas iedzīvotājiem pākšaugus atzīst kā uzturā iekļaujamu produktu.
- Lai arī precīzu datu par to, cik pākšaugu apēd Latvijas iedzīvotāji, nav, tomēr no oficiālās statistikas noprotams, ka krietni mazāk nekā, piemēram, kartupeļus.
Lēcas – ātrākās pagatavošanā
Atšķirībā no citiem pākšaugiem, lēcas var pagatavot ātri – tās nav nepieciešams mērcēt. Arī vārīšanas laiks ir īsāks – gatavas apmēram pusstundas laikā. Atsevišķi vērts izcelt arī ātri vārāmās lēcas. Dažiem rodas bažas: vai tās ir tikpat veselīgas? Jā! Lēcu vārīšanas laiku pagarina divas lietas – pākšauga apvalciņš un sēklas apjoms. Ātri vārāmajām lēcām ir noņemts apvalciņš, un tās ir sašķeltas divās daļās. Šāds produkts saglabā lielāko daļu svarīgu uzturvielu, taču jāņem vērā, ka vislabāk tas derēs putrai vai biezzupai, jo ātri izvārās un zaudē formu.
Izvēlies krāsu un izmēru!
- Lēcas atšķiras pēc krāsām un izmēriem. Populārākās ir brūnās lēcas. Gatavojot tās neizjūk. Labi derēs zupām, sautējumiem, salātiem, kā papildinājums graudaugiem un gaļai.
- Franču lēcas izskatās pēc zaļgana marmora. Garša tām ir viegli piparota, labi iederas zupās un salātos.
- Zaļās lēcas pēc garšas var nedaudz atgādināt riekstus. Gluži kā franču lēcas labi izskatīsies zupās un salātos, jo vārīšanas laikā nezaudē savu formu.
- Sarkanās un dzeltenās lēcas ir citādākas. Parasti tās pārdošanā ir šķeltā veidā un līdz ar to prasa krietni īsāku vārīšanas laiku. Tās ātri izvārās un zaudē apaļo formu, kas nozīmē, ka šo pākšaugu vēlams izmantot mērcēm, biezzupām un sautējumiem. Garša tām viegli salda.
- Melnās "Beluga" lēcas ir pavisam rets viesis mūsu veikalu plauktos. Kā var noprast pēc nosaukuma, tās izskatās pēc melnajiem ikriem, taču garšā jūras notis neatradīsiet. Interesants risinājums šim meklējams vegāniskajā virtuvē – marinējot šādas lēcas kopā ar nori lapām, sojas mērci un melno sāli, tās tiešām sāk garšot pēc ikriem. Laba ideja tiem, kas uzturā nevēlas vai nedrīkst lietot zivju produktus!
Kā pagatavot lēcas? Dažas receptes
Lēcas ar sarkanajiem sīpoliem un tomātiem
Šī recepte ir mans personīgs favorīts. Garšīgi, ātri, lēti un nav jāpieliek pūles, stundām mizojot sastāvdaļas. Šādu maltīti var ēst kā pamatēdienu, bet vislabāk pasniegt kopā ar graudaugiem, piemēram, griķiem vai rīsiem. Lēcas un graudaugi kopā veido ideālu neaizvietojamo aminoskābju kombināciju, kas pēc sastāva ir līdzvērtīga gaļai.
Vienai porcijai nepieciešams:
- 1 brūno lēcu glāze (200 ml)
- 1 liels sarkans sīpols
- 2 lielās karotes augu eļļas
- tomāti savā sulā (bez apvalciņa un sēklām), 100 g
- 1 tējkarote balzametiķa
- Sāls, pipari, zaļumi
Pagatavošana:
- Lēcas noskalo, pārlej ar ūdeni un vāra līdz gatavībai (20–30 minūtes).
- Sagriež sarkano sīpolu sev tīkamā formā un izmērā.
- Uz uzkarsētas pannas ar eļļu cep sīpolu, līdz mīksts (apmēram 5 minūtes). Pievieno pusi tējkarotes balzametiķa un 2 lielās karotes ūdens. Var pievienot šķipsnu cukura. Cep vēl 2–5 minūtes, līdz sīpoli ir zeltaini brūni.
- Lēcas nokāš, izber uz pannas pie sīpoliem. Pievieno tomātus savā sulā, pusi tējkarotes balzametiķa, sāli, piparus. Gatavo vēl 3 minūtes. Pievieno zaļumus. Gatavs!
Lēcu kotletes
Jaunākās uztura vadlīnijas iesaka samazināt gaļas patēriņu, tāpēc klasisko kotlešu vietā var izmēģināt visu veģetāriešu iecienīto recepti – lēcu kotletes. Vislabāk pasniegt ar graudaugiem, ja tādu nav – klāt var apēst rupjmaizes šķēli.
Četrām porcijām nepieciešams:
- 100 grami sarkano lēcu
- 1 burkāns
- 1 sīpols
- 1 neliels tomāts
- 2 lielās karotes mannas
- 1 tējkarote karija garšvielas
- 2 lielās karotes sojas mērces
- 300 mililitri ūdens
- rīvmaize
- augu eļļa cepšanai
- sāls
Pagatavošana:
- Burkānu sarīvē, sīpolu smalki sagriež. Abus 3–5 minūtes cep uz lielas pannas augu eļļā.
- Tomātam noņem miziņu, smalki sagriež un pievieno pie burkāniem un sīpoliem. Cep vēl 2 minūtes.
- Lēcas noskalo un liek pannā pie citām izejvielām. Tās nav nepieciešams vārīt iepriekš!
- Pievieno sojas mērci un kariju. Pārlej ar 300 ml ūdens.
- Pēc 15 minūtēm lēcām jābūt gatavām – to var noteikt pēc tā, vai lēcas ir "iesūkušas" visu ūdeni.
- Pievieno mannu, visu kārtīgi samaisa. Kotlešu masa ir gatava!
- No kotlešu masas veido lēcu kotletes un apviļā rīvmaizē.
- Kotletes cep labi sakarsētā pannā nelielā eļļas daudzumā, līdz veidojas kraukšķīga garoziņa. Gatavs!
Lēcu biezzupa ar bekonu
Dzirdot vārdu "zupa", cilvēki, kas nav pieraduši tādu gatavot, var nobīties. Šī būs recepte zupas veidam, kas nevar neizdoties, – biezzupai. Nebūs arī jādomā par ilgu gaļas gatavošanu, jo sastāvā ir bekons. Ja turi rūpi par holesterīnu un tauku saturu ēdienā, bekona vietā var paņemt tītara šķiņķi vai vistas ruleti. Īsta olbaltumvielu bumba aukstam laikam!
Četrām porcijām nepieciešams:
- 1 dārzeņu buljona kubiņš
- 1 litrs ūdens
- 1 glāze sarkano lēcu (200 ml)
- 1 sīpols
- 2 daiviņas ķiploka
- 1 burkāns
- 1 selerijas kāts
- 100 grami bekona
- puse tējkarotes oregano garšvielas
- sāls, melnie pipari, sarkanie pipari
Pagatavošana:
- Sīpolu un ķiploku smalki sakapā.
- Burkānus un seleriju sagriež nelielos gabalos.
- Katlā ar biezu dibenu ielej 2 ēdamkarotes eļļas, uzkarsē, pievieno visus dārzeņus un cep 5 minūtes.
- No kubiņa un ūdens izveido buljonu – nepieciešams 1 litrs.
- Katlā pievieno sausas, noskalotas lēcas, ko pārlej ar buljonu. Gatavo 15 minūtes.
- Kad lēcas gatavas, pievieno sāli, divu veidu piparus, oregano. Visu katla saturu samaisa un ar rokas blenderi blendē līdz biezzupas konsistencei.
- Bekonu sagriež nelielos gabalos un apcep uz sausas pannas līdz kraukšķīgai garoziņai.
- Zupu pasniedz, virsū uzberot bekona šķēlītes.