4. studija

Aptaukojušos mājdzīvnieku - arvien vairāk

4. studija

Pat ja nezina atbildi - jāmaksā!

Lauzta sirds - ne tkai metafora, bet medicīnisks termins

Lauzta sirds – ne tikai metafora, bet arī medicīnisks termins

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Cilvēki mēdz iemīlēties, taču ne vienmēr mīlestībai ir laimīgas beigas, un tad mēdz teikt, ka cilvēkam ir lauzta sirds. Taču tā nav tikai metafora, bet arī medicīnisks termins.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Sirds un asinsvadu slimību klīnikas vadītājs Artis Kalniņš stāsta, ka medicīnā šāds termins pastāv un pasaulē tas ir zināms kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem.

"1990.gadā japāņu zinātnieki publicēja pirmo rakstu, kurā tika aprakstīts šis sindroms. Sākotnēji gan tam bija cits nosaukums: to sauca par Takacubo kardiomiopātiju vai stresa kardiomiopātiju," teica Kalniņš.

Latvijā biežāk tiek izmantots nosaukums stresa kardiomiopātija, tikmēr amerikāņi priekšroku dod lauztajai sirdij. Bet kādi gan ir iemesli, lai cilvēkam būtu lauzta sirds?

"Rūpīgāk papētot šos pacientus, tika konstatēts, ka lielākajai daļai no viņiem nesenā pagātnē ir bijusi kāda smaga stresa situācija, kāds smags pārdzīvojums. Vai nu tuva cilvēka nāve, fiziska trauma, bija pacienti, kas cietuši autoavārijā, pārcietuši ugunsgrēku," teica ārsts.

Tātad poētiskais nosaukums raksturo pavisam neromantisku saslimšanu, kuras galvenie simptomi ir ļoti līdzīgi tiem, kādi ir infarkta gadījumā.

Sāpes krūtīs, mēdz būt elpas trūkums, paātrināta sirds darbība, taču sirds asinsvadi bija bez sašaurinājumiem, kas ir pretstatā tam, ko mēs redzam pie infarkta," teica Kalniņš.

Labā ziņa – atšķirībā no infarkta, pēc lauztās sirds cilvēks aptuveni viena divu mēnešu laikā var pilnībā atkopties. Sliktā ziņa – lauztā sirds cilvēku var piemeklēt arī atkārtoti, un galvenokārt tā novērota daiļajam dzimumam.

"Tās ir lielākoties sievietes, vairāk nekā 90% gadījumu. Vidējais šo pacientu vecums ir no 50 līdz 80 gadiem. Galvenais skaidrojums ir saistīts ar hormonālām izmaiņām, kas notiek sievietes ķermenī pēc menopauzes, kad mainās estrogēnu līmenis asinīs, un, krītoties šim līmenim, sirds ir mazāk pasargāta pret hormoniem, kas organismā izdalās stresa laikā," skaidroja ārsts.

RAKUS pagājušogad ar lauztu sirdi jeb stresa kardiomiopātiju uzņemtas 14 sievietes, un galvenais iemesls ir bijis paaugstināts stress.

Taču kā ir ar lauztajām sirdīm, kuru cēlonis ir sāpīga iemīlēšanās?

"Mēs dzīvojam virspusējības, ļoti liela sekluma un nenoturības laikmetā. Ko es ar to domāju? Arī attiecības cilvēki lielākoties neveido ilgtermiņam, viņi tās izveido īstermiņam un maina tikpat viegli kā kurpes, kā zeķes, kā karotes. Un vismaz viens no šīm attiecībām aiziet ar paceltu galvu, tāpēc ka viņam jau ir attiecības attiecībās. Un tas, kurš paliek ar salauztu sirdi, bieži vien ir tas naivi labticīgais," teica psihoterapeite Ināra Vārpa.

Cilvēki ar lauztu sirdi bieži vien cenšas rast mierinājumu dažādās atkarībās, kas ne pie kā laba nenoved.

"Vai nu tu sāksi badoties, vai tieši otrādi – sāksi ar ēdienu sevi piepildīt. Vai nu tu sēdēsi datorā, lai iepazītos, un tad pastāv risks, ko dara visbiežāk lauztās sirds cilvēki, viņi meklē jaunu plāksteri, proti, jaunas attiecības (..).

Tas nozīmē, ka ar katru šādu jaunu ciklu pastāv iespēja, ka tu lauzto sirdi vispār pazaudē – tas nozīmē: tu kļūsi par cinisku partneru mainītāju, ar ko mūsu sabiedrība ir pilna," teica psihoterapeite Vārpa.

Šādās situācijās, kad pie lauztas sirds vainīga mīlestība, cilvēkam nevajadzētu nokārt galvu un zaudēt ticību attiecībām.

"Ja tev jāraud – raudi, ja tev jākliedz – kliedz. Tas nozīmē – izdzīvo, izsāpi, saproti to, ka tu esi jūtīgs cilvēks un mēģini nodalīt, kas ir tava atbildība: ar ko tad tu netiki galā, un kas ir tā otra cilvēka atbildība. Ja tu paliec ar lauztu sirdi, tas nenozīmē, ka tu esi slikta persona. Tas nozīmē, ka tev ir sirds, tu pārdzīvo, tu esi dzīvs un cilvēcīgs cilvēks un, iespējams, tu esi krietni labāks nekā tas, kas aiziet," teica psihoterapeite.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti