Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Signi Šteinbergu

Rīta Panorāma

Režisors Elmārs Seņkovs iestudējis Strindberga «Nāves deju»

Šogad sola trešo laulāšanās veidu

Laulību noslēgšana pie notāra varētu maksāt ap 70 eiro

Papildus jau ierastajām iespējām slēgt laulības Dzimtsarakstu nodaļā vai baznīcā, šogad varētu rasties vēl viena iespēja, - veikt šo civilstāvokļa maiņas reģistrāciju pie notāra. Iespējams, šī procedūra izmaksātu dārgāk nekā Dzimtsarakstu nodaļā, taču tiem, kurus neinteresē laulību ceremoniālā daļa, rastos virkne priekšrocību.

Latvijas Zvērinātu notāru padomē skaidro, ka par iespējām noslēgt laulību jautājuši klienti, tostarp arī tie, kas pie notāriem  šķīruši savu līdzšinējo kopdzīvi. Cilvēkus interesē iespēja laulāties diskrēti bez lieciniekiem.  Kopš šādi var nokārtot testamentu, to skaits dubultojies. Iespējam,s daudzi no faktiskās kopdzīves pāriem gaida šādu jaunu iespēju.

"Daudzi dzīvo kopā un uzskata sevi par ģimeni, viņi varbūt vēlētos privāti veikt šo ceremoniju, un tie varētu būt mūsu klienti, kas patlaban nav nekur," sacīja Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Stīpniece.

Līdzšinējiem laulību reģistrētājiem - pašvaldību dzimtsarakstu nodaļu darbiniekiem un dažādu konfesiju garīdzniekiem,notāri varētu pievienoties 2015.gada laikā. To apstiprina par civilstāvokļu aktu regulēšanas jautājumiem atbildīgā Tieslietu ministrija (TM). Tajā norāda, ka ar iniciatīvu laulības ne tikai šķirt, ko notāri dara jau četrus gadus, bet tās arī slēgt, nākuši klajā gan paši notāri, gan bijuši arī jautājumi ministrijai, vai Latvija ieviesīs šo praksi, kas jau pastāv Igaunijā.

"Personām būs arī iespēja uzzināt juridiskos jautājumus, kas saistās ar laulāto attiecībām un vecāku un bērnu attiecībām," raidījumam "Rīta Panorāma" pavēstīja TM valsts sekretāra vietniece tiesu jautājumos Irēna Kucina.

Tā kā notārs pats apmaksā savu darbību, viņa pakalpojumi noteikti būs dārgāki nekā Dzimtsarakstu nodaļā, kur lētākā procedūra izmaksā 14 eiro. Igaunijā laulības pie notāra maksā ap 70 eiro, līdzīga maksa varētu būt arī Latvijā.

TM piekrīt notāru apsvērumiem, ka daļa no faktiskā kopdzīvē dzīvojošiem varētu izšķirties par dārgāku, bet diskrētāku laulība slēgšanas ceremoniju un tas, ka parādīsies vēl trešā  iespēja,  līdzšinējo divu institūciju pozīcijas neaizskars.

Savukārt tiem, kas dzīvo kopā oficiāli nereģistrētās attiecībās, jāatceras, ka laulības var uztvert arī kā apdrošināšanas polisi. Piemēram, laulātais var mantot otra laulāta mantu, bet ilgākas faktiskas kopdzīves partnerim nepienāksies nekas, ja vien nav noslēgts testaments. Pat ja tas noslēgts, būs jāmaksā 15% ienākuma nodoklis, bet  laulātajam šī likme ir 0,5%.

 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt