Latvijas zinātnieki – celmlauži cilmes šūnu pētījumos

Cilmes šūnu transplantēšana nav nekas kosmisks, tā ir pavisam tuva nākotne jauna līmeņa medicīnā. Ar deviņu gadu pētījumu pieredzi mūsu zinātnieki un mediķi šajā lauciņā ir starp vadošajiem Eiropā.

Cilmes šūnas ir viens no cilvēka organismā sastopamiem šūnu veidiem. Tās ir īpašas ar to, ka spēj pārveidoties par dažādu citu audu šūnām. Medicīnā tas var izrādīties ļoti noderīgi gadījumos, kad cilvēkam ir kāda orgāna bojājums un nepieciešams to salabot. Piemēram, audu atjaunošana pēc infarkta, sirds saslimšana maziem bērniem vai aizkuņģa dziedzera funkciju uzlabošana diabēta slimniekiem. Pašas no sevis organismā šūnas gan nemainās.

„Mēs esam iemācījušies šīs šūnas izvilkt ārā no organisma un piespiest viņas veidoties dažādos citos tipos. No rīta pacientam tiek paņemtas kaulu smadzenes, parasti neliels daudzums. Tas aizņem apmēram 15 minūtes, un pēc tam tas stobriņš ar to sarkano šķīdumu, (jo kaulu smadzenes mums ir sarkanas) tiek atnests šeit un apmēram 3-4 stundu laikā mēs atdalām no kaulu smadzenēm tās šūnas, kuras mēs tālāk dosim atpakaļ dakteriem.” Procesu skaidro Šūnu transplantācijas centra biotehnoloģe Inese Čakstiņa.

Visā pasaulē cilmes šūnu izmantošana vēl ir pētījumu stadijā. Taču mērķis ir tuvu, uzskata Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs profesors Andrejs Ērglis. Tie aptuveni 300 pacienti, kuri Latvijā saņēmuši cilmes šūnu implantus, uzrādot daudzsološus rezultātus. Piemēram, ja trīs līdz septiņas dienas pēc infarkta pacientam implantē cilmes šūnas, atveseļošanās rezultāti esot labāki.

„Mums jau nav vēl tādu rezultātu, ka mēs tagad varam teikt – jā, nu šī ir tā ārstēšana, kas ir valstij jāapmaksā, jo mums tas ir jāpierāda. Tas ir tas ceļš, ko mēs mēģinām pierādīt” saka profesors Ērglis.

Tajā pašā laikā pētnieki uzsver: arī pati pierādīšana – laboratoriskie un klīniskie pētījumi - maksā naudu. Šobrīd cilmes šūnu pētījumi notiek par Eiropas Savienības fondu naudu un daļēji uz Stradiņa slimnīcas rēķina. Ilgtspējīgai attīstībai būtu vajadzīgs stabils valsts finansējums – tas ļautu pilnībā izmantot gan esošo speciālistu potenciālu, gan iegādāties vajadzīgos materiālus un tehnisko bāzi pētījumu paplašināšanai un paātrināšanai.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti