Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Akcijā «Smiekli ārstē!» aicina atbalstīt dr. Klaunus

Popularizē senās pirts tradīcijas

Latvijas pirts tradīcijas apgūst pirtnieku festivālā

Lai popularizētu senās pirts tradīcijas, Jelgavas novadā jau otro reizi notika pirtnieku festivāls. Šobrīd pirtnieka arods iekļauts arī profesiju klasifikatorā un Latvijā  jau ir kāds desmits šīs jomas profesionāļu.

Tikpat senas kā latvju dainas ir arī pirts tradīcijas Latvijā.  Pirmās rakstītās ziņas sniedz Livonijas hronika par Daugavas lībiešu pirti 12. gadsimtā, bet vispopulārākās pirtis bija 19.gadsimtā.  

"Tā bija dūmu pirtiņa, tāda maziņa un necila. Tagad mēs ejam uz priekšu un izmantojam daudz vairāk. Toreiz vairāk gāja mazgāties, tagad daudz vairāk tiek lietotas slotas. Mēs mācāmies," festivāla ideju pauž pirtniece Sandra Litke.

Lai atdzīvinātu pirts tradīcijas Zemgalē, pēc neliela pārtraukuma Jelgavas novadā jau otro reizi notiek pirtnieku festivāls, kur ikviens interesents var  ne vien iegūt zināšanas meistarklasēs, bet arī izbaudīt kādu no astoņām pirtīm. Rīdziniece Evija ieradusies gandrīz nejauši:

"Kā jau visi latvieši kautrīgi, arī es domāju: vienkārši atnākšu paskatīties, bet mana darba kolēģe saka - nāc, pamēģini. Un tad es arī iegāju. Ļoti interesanta sajūta - saule, zem koka... iesaku vienkārši ņemt un darīt."

Šobrīd pirtnieka arods  iekļauts arī profesiju klasifikatorā. Patlaban gan Latvijā  ir tikai kādi desmit šīs jomas profesionāļi, bet interese esot liela. Visbiežāk gan tas ir kā papildus ienākumu avots,  tomēr pirtnieki cer iekarot arī Eiropu, kur šīs tradīcijas ir gandrīz pilnībā izzudušas.

"Mēs esam mežoņi, jo mēs ejam mežā un griežam kokus. Viņi to nesaprot, tāpēc viņi pērk slotiņas no mums, jo viņiem patīk šis dabīgais aromāts. Viņi pirtīs izmanto tikai ēteriskās eļļas. Iepērkot no mums slotiņas, viņi dabū dabīgos aromātus pirtī iekšā, un priekš viņiem tas ir 'Vauuu''," par ārzemnieku iespaidiem latviešu pirtī stāsta Pirts skolas vadītājs Nauris Zutis.

Latvijas pirtis iekļautas arī  Eiropas izcilāko ceļojumu galamērķu sarakstā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti