Panorāma

Mazie uzņēmēji nemierā ar jauniem nodokļiem

Panorāma

Iemīļotajam aktieriem Uldim Dumpim -- 70!

Latvija strauji zaudē izcilākās dabas vērtības

Latvija strauji zaudē izcilākās dabas vērtības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Reizi sešos gados visas Eiropas Savienības valstis gatavo ziņojumu Eiropas Komisijai par apdraudēto dzīvotņu un sugu stāvokli valstī, lai varētu spriest, kā valdībām sokas ar apņemšanos saglabāt bioloģisko daudzveidību. Ekspertu secinājumi ir satraucoši - gandrīz visas dabiskās dzīvotnes Latvijā ir ļoti sliktā stāvoklī un tas vēl pasliktinās. Pirmo reizi oficiāli atzīts, ka ir izmirusi viena dzīvnieku suga.

Pēc Dabas aizsardzības pārvaldes pasūtījuma 28 vadošie eksperti sagatavojuši ziņojumu trīs sējumos. Tajā apskatītas Eiropas Savienības nozīmes īpaši sargājamās dabas vērtības - purvi, zālāji, ūdeņi, meži -, kas pārstāv Latvijas ainavas dabiskāko un pirmatnējo daļu.

Kā saka pētnieki, esam dzīvojuši optimistiskos maldos. Ir sliktāk nekā domāts - Latvija strauji zaudē vēl atlikušās izcilākās dabas vērtības.

86% no dzīvotnēm ir nelabvēlīgā stāvoklī un daudzām tas turpina pasliktināties. Visnelabvēlīgākais stāvoklis konstatēts meža dzīvotņu grupā, kur pilnīgi visiem dzīvotņu veidiem tas novērtēts kā vissliktākais iespējamais.

„Mežus izcērt, pļavas uzar, nosusina purvus - tā mēs varam vienu pēc otras saukt un skatīties. Kopaina ir tāda, ka no 57 dzīvotnēm, kuras Latvijā tiek uzraudzītas, tikai sešās ir labvēlīgs stāvoklis. Un tās pašas ir klintis un alas, ar kurām tā īsti nekas nevar notikt. Lai gan arī tur var atklāties brīnumi nākotnē, jo arī tās bieži ir ieaugušas krūmos un tur nevar dzīvot, kas dzīvojis. Bet visam pārējam ir slikts stāvoklis un negatīva tendence,” skaidro Latvijas Dabas fonda pārstāvis Viesturs Lārmanis.

Pētījums ļauj spriest par paveikto dabas aizsardzības jomā un to, kā valdības pilda starptautiski doto solījumu saglabāt bioloģisko daudzveidību. Jau pirmais ziņojums 2007. gadā rādīja, ka Latvija spējusi saglabāt ievērojami mazāk dabiskas vides nekā vairums citu Eiropas valstu. „No cilvēku skata punkta to varētu salīdzināt ar piedāvājumu veikalā. Kādreiz bija daudz dažādu veselīgu produktu, un tagad palikuši pāris maizes klaipiņi, kas sastāv galvenokārt no E vielām. Tā varētu līdzībās raksturot, kas notiek ar Latvijas savvaļas dabas visdabiskāko galu,” norāda Lārmanis.

Pirmo reizi oficiālos dokumentos atzīts, ka Latvijā izmirusi viena dzīvnieku suga. Pilnībā izzudusi ir lidvāvere.

19. gadsimtā lidvāveres vēl bija sastopamas visos novados, bet kopš 2005. gada tās vairs nav atrastas. Aizdomāties liek fakts, ka lidvāveres bija daudz vairāk laikā, kad mežu platības bija divreiz mazākas nekā šodien. Tagad, kad mežu kļuvis divreiz vairāk, acīmredzot, ir pasliktinājusies meža iekšējā kvalitāte.

Faktiskais apdraudētās dabas stāvoklis ir pretrunā ar populāro mītu par Latviju kā zaļāko valsti pasaulē, norāda eksperti.

Pārmērīgā „zaļuma” ilūzija bieži vien novērš uzmanību no steidzami risināmām problēmām. Tuvāko 20 gadu laikā var izzust vērtīgie zālāji. Dabiskās pļavas un ganības jau tā aizņem niecīgu platību – tikai 0,3% no Latvijas teritorijas, un nu secināts, ka 60-80% no tām ir izzušanas stadijā. Kā norāda eksperti, tā tas nebūtu, ja Vides un Zemkopības ministrijas būtu mērķtiecīgi sadarbojušās, lai varētu izmanto naudu, ko ES Lauku attīstības programma piedāvā dabas vērtību uzturēšanā.

Savukārt Dabas aizsardzības pārvalde saka, ka jaunie dati ļaus izstrādāt daudz precīzāku politiku kā apsaimniekot biotopus un aizsargāt sugas. „Jābūt politiskai gribai, valsts līmenī, VARAM, ZM, EM līmenī kopā sadarboties un veidot tādu politiku, lai cilvēki būtu ieinteresēti saglabāt,” pauž Dabas aizsardzības pārvaldes direktore Sandra Bērziņa.

Lai pievērstu valdības uzmanību, Dabas aizsardzības pārvalde gatavos informatīvo ziņojumu valdībai. Eksperti brīdina - ja arī nākamais ziņojums pēc sešiem gadiem būs tikpat negatīvs, EK pret Latviju var sākt pārkāpumu procedūru par vides nepietiekamu aizsardzību.



Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti