Rīta Panorāma

Ķīnā atjauno pandas lāču populāciju

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Latvijā radīta mobilā lietotne palīdzēs cilvēkiem Eiropā

Latvijā radīto putekšņu alerģiju prognozēšanas lietotni izmantos visā Eiropā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kopā ar ārvalstu kolēģiem Latvijā pirms vairākiem gadiem radīta mobilā lietotne "Pasyfo". Tā palīdz cilvēkiem ar ziedputekšņu alerģijām prognozēt putekšņu un sporu gaidāmo koncentrāciju gaisā. Tuvākajos gados šo lietotni izmantos cilvēki visā Eiropā, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" pavēstīja Latvijas Universitātes pētniece Olga Sozinova.

Nākamgad apritēs 20 gadi, kopš Latvijā sāka attīstīt tādu zinātnes virzienu kā aerobioloģija. Tā ir nozare, kas pēta putekšņu un sporu koncentrāciju un dažādību gaisā. Uz Latvijas Universitātes ēkas Rīgā, Raiņa bulvārī, uzstādīta ierīce, kas mēra putekšņu koncentrāciju.

"Sākot ar 2003. gadu, mēs Rīgā mērām ar vecā tipa uztvērēju, – tas ir līdzīgs putekļu sūcējam, kas iesūc gaisu. Ir speciāla lente, kurai pielīp putekšņi. Tad mēs lenti griežam un skatāmies mikroskopā. Tas prasa diezgan ilgu laiku," stāstīja Latvijas Universitātes pētniece Olga Sozinova.

Pēc tam katrs puteksnis un spora tiek atpazīti, tādējādi tiek iegūti dati par konkrētu putekšņu koncentrāciju.

Sākotnēji tika veikti tikai novērojumi, bet šobrīd uztvērēja iegūtie dati tiek apvienoti ar laika prognozēm, ļaujot noteikt, kāda būs putekšņu koncentrācija gaisā.

Šie dati nāk talkā cilvēkiem, kuriem ir alerģija pret ziedputekšņiem, laicīgi ziņojot, kad jālieto medikamenti.

"Ir ļoti daudz un dažādi alerģiskie simptomi. Sākot ar iesnām, acu asarošanu, deguna kņudēšanu, aizlikumu, šķavām. Pēc tam var būt arī problēmas ar ādu. Var būt elpceļu problēmas – klepus, grūti elpot. Nonāk līdz pat tādiem nopietniem stāvokļiem kā astma," skaidroja alergoloģe Dace Kārkliņa. 

Kopā ar ārvalstu kolēģiem Latvijā radīta mobilā lietotne "Pasyfo", kas palīdz cilvēkiem ar ziedputekšņu alerģijām. ""Pasyfo" ir putekšņu alerģijas simptomu prognozēšanas sistēma, kas ļauj cilvēkam saprast savus iespējamos simptomus, ņemot vērā nākamo dienu meteoroloģisko prognozi, putekšņu prognozi un gaisa kvalitātes prognozi," teica Sozinova. "Šeit mēs runājam tikai par Rīgu vai Latviju. Ja mēs runājam par meteoroloģiskiem un klimata procesiem, tas ir samērā mazs laukums.

Meteoroloģija un klimats neievēro valstu robežas, un mums ir jāskatās plašāk."

Tāpēc aerobioloģe Olga Sozinova piedalās vērienīgā projektā, kurā iesaistītas 11 valstis. Tā mērķis ir apkopot klimata, vides pārmaiņu un meteoroloģisko novērojumu datus no visas pasaules. "Jo vairāk datu, jo prognoze ir precīzāka," piebilda pētniece.

Projektā liels uzsvars tiks likts uz "Pasyfo" platformu, lai arī citu valstu iedzīvotājiem ir iespēja ērti saņemt informāciju par prognozējamo ziedputekšņu koncentrāciju. Tas noderēs, arī dodoties ceļojumos uz citām valstīm. 

"Tagad tas darbojas tikai Latvijā un Lietuvā, bet būs Eiropas pārklājums, izmantojot datus no jaunās platformas," teica Sozinova.  

Paralēli tam Eiropas aerobiologi strādā pie jauna tipa ziedputekšņu uztvērēju izveides, kas spēs automātiski tiešsaistē noteikt to koncentrāciju gaisā, sniedzot reālā laika datus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti