Panorāma

Notekūdeņos Latvijā pagaidām neatrod omikronu

Panorāma

Londonā gandrīz trešdaļa jauno gadījumu - omikrona paveids

Viens donors dod iespēju dzīvot sešiem cilvēkiem

Latvijā pirmo reizi no viena donora pārstāda orgānus sešiem pacientiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Unikāls notikums Latvijas medicīnā – Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā veikta sešu orgānu pārstādīšana. Gados jauna cilvēka nāve deva iespēju citiem sešiem dzīvot! Mirušo cilvēku tuvinieku līdzjūtība un atsaucība kopumā ļāvusi sasniegt arī vēl nebijuši augstu piekrišanu līmeni – 70% radinieku dod piekrišanu orgānu transplantācijai, ja paša aizgājēja vēlme nav nostiprināta reģistrā.

Silvas kundze savā ziņā pasaulē tagad skatās kāda gados jauna cilvēka acīm. Donoram vēl nebija četrdesmit. Asinsvada plīsums galvā bija nāvējošs. Un vissmagākajā brīdī tuvinieki neatteica transplantologu lūgumam ļaut izmantot mirušā audus un orgānus.

Tas ļāva Stradiņa slimnīcā veikt sirds pārstādīšanu, aknas transplantāciju, jaunu orgānu saņēma arī divi nieru pacienti, un divi acs slimnieki atguva redzi. Visi ir bezgala pateicīgi donora ģimenei.

“Neapšaubāmi – milzīga dāvana! Acs stāvoklis bija tāds, ka savādāk es zaudētu redzi,” sacīja acs radzenes transplantācijas paciente Silva.

“Mēs varam šo duļķaino radzeni noņemt, uzlikt jaunu un dzidru. Un tiešām, ja organisms to pieņem, cilvēks var redzēt ļoti labi,” skaidroja Stradiņa slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja Guna Laganovska.

“Ziniet, pirmā brīdī bija 40 cilvēki tajā telpā, tad jau visi darīja savu, un viss aizgāja,” norādīja Latvijas Transplantācijas centra vadītājs Jānis Jušinskis.

Ārsti, kuri piedalījās unikālajā operācijā, uzsver, ka tās augstākais punkts neapšaubāmi bija klīniku izcili augstā sadarbība.

“Tagad, Ziemassvētku priekšvakarā, šāda ziedošanās un jaunu dzīvju došana ir īpaši priecīga. Tas rāda, ka Stradiņa slimnīca var un ka var tāpat kā Rietumu klīnikas divās dienās veikt gan aknu, gan radzenes, gan nieru transplantāciju,” sacīja Stradiņa slimnīcas Ķirurģijas klīnikas vadītājs Jānis Gardovskis.

“Ļoti svarīgs arī anestezioloģijas etaps, ko nodrošina mūsu anesteziologi. Gan agrīnais pēcoperācijas etaps. Reanimācijā, no tā atkarīgi 50 % no veiksmīga rezultāta,” norādīja Stradiņa slimnīcas galvenā ārsta vietnieks, ķirurgs Jānis Vilmanis.

Aknas pārstādīšana notika jaunam cilvēkam. Pirmo reizi operācijas laikā izmantota vēl nebijusi tehnoloģija.

“Bija tehnika, kad mēs faktiski izslēdzām apakšējās dobās vēnas apasiņošanu uz kādām 30–40 minūtēm, kas anesteziologam ir īpašs izaicinājums, uz ko jāsagatavojas. Jo akna ir visvairāk apasiņotais orgāns. Tas moments, kad tiek izņemts bojātais un tiek ielikts sagatavotais, un tad ātri jāstrādā, lai palaistu apasiņošanu. Pusstundas laikā parādās žults un liecina, ka orgāns strādās labi. Tas ir diezgan emocionāls moments,” atzina Stradiņa slimnīcas virsārsts hepatobilārajā ķirurģijā Artūrs Ozoliņš.

“Ja akna funkcionē, tad tas rezultāts ir, un to mēs redzam uzreiz pēc operācijas. Jā, tad var nedaudz uzelpot,” pastāstīja ķirurgs Vilmanis.

Arī sirds pārstādīta gados jaunai sievietei, kurai vēl nav četrdesmit gadu.

“Ar pacientiem viss pilnīgi kārtībā, pārstādīti, laimīgi, priecīgi, staigā un gatavojas izrakstīšanai. Viss ir kārtībā. Paldies koordinatoriem, pirmo reizi Latvijā tā,” piebilda Jušinskis.

Ārsti īpaši lepojas, ka Latvijas pacienti un donoru piederīgie aizvien vairāk izprot orgānu ziedošanu.

Taču pirmo reizi Latvijā no viena donora reizē notika sešas operācijas.

“Uzdāvinājām sešiem cilvēkiem dzīvi, veselību. Mēs ar šo gadījumu pa četriem gadiem pārsniedzam piekrišanas procentu pāri 70,” sacīja Nacionālā transplantācijas koordinācijas centra vadītājs Jurijs Bormotovs.

Kovida laikā visā pasaulē apmēram par piekto daļu sarucis transplantāciju skaits. Latvijā šogad pārstādītas 43 acs radzenes, veikta viena aknu un divas sirds transplantācijas un līdz gada beigām cer veikt 30 nieres pārstādīšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti