Panorāma

Dibinās «Rail Baltica» uzņēmumu

Panorāma

Kratīšana Lietuvas BNS

Baltajiem stārķiem patīk Latvijā

Latvijā pieaug stārķu skaits

Latvijā baltajiem stārķiem izmiršana nedraud. Šī vasara baltajiem putniem bijusi īpaši veiksmīga. Tā var secināt pēc stārķu monitoringa datiem.

Latvijā ligzdo aptuveni 10 000 balto stārķu pāru. Tie ir 4-5% no pasaules populācijas. Pēdējo 30 gadu laikā svēteļu skaits Latvijā divkāršojies, taču Eiropā - sarucis. Ik gadu brīvprātīgie novērotāji parauglaukumos apskata putnu ligzdas, reģistrē stārķu ierašanās un aizlidošanas datumu, fiksē, cik mazuļu izperēts un cik izdzīvojuši.

Uzskaitītajās 466 ligzdās kopumā izauguši 1100 stārķēni. Vidēji vienā ligzdā bija divi vai trīs putnēni. „Šī gada sezona baltajam stārķim ir bijusi ļoti sekmīga, salīdzinot ar visiem iepriekšējiem 25-30 gadiem kopš tiek veikts ligzdošanas sekmju monitorings Latvijā. Ir daudz ligzdu, kur izauga pat četri mazuļi un vienā pat pieci," saka Latvijas Ornitoloģijas biedrības pārstāve Māra Janaus.

Stārķu uzskaite nepieciešama tādēļ, ka šie putni kalpo par indikatoru dabas veselībai. Ja stārķiem barības pietiek un tie vairojas, tas nozīmē, ka vide nav piesārņota. Ir daudz kukaiņu un mazo dzīvnieku, lai stārķi varētu izaudzēt pēcnācējus.

Nākamgad paredzēts saskaitīt maksimāli visus baltos stārķus Latvijā, un ikviens iedzīvotājs aicināts piedalīties uzskaitē. Kā atzīst ornitoloģe, senāk stārķu monitoringu bijis vieglāk veikt, jo svēteļu laukos bija mazāk, bet cilvēku - vairāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti