Latvijā pērn no vēža miruši 3000 vīrieši, iemesls – novēlota došanās pie ārsta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai pievērstu plašāku sabiedrības uzmanību un aktualizētu problēmu par vīriešu onkoloģiskajām saslimšanām, katru gadu novembrī tiek atzīmēts vīriešu veselības mēnesis. 2021. gadā Latvijā no vēža miruši 3000 vīriešu, priekšlaicīgas nāves iemesls – novēlota vēršanās pie ārsta.

Latvijā pērn no vēža miruši 3000 vīrieši, iemesls – novēlota došanās pie ārsta
00:00 / 04:48
Lejuplādēt

"Nevajag no tā baidīties – ieraudzīt šo rezultātu, ir jābaidās no tā, kas notiks tad, ja to vēža, teiksim, esamību, es uzzināšu stipri par vēlu," skaidroja fonda "Vīriešu veselībai" vadītājs Edgars Āboliņš. 2015. gadā viņš uzzināja, ka viņam ir prostatas vēzis. Saslimšana tika atklāta laicīgi, kas, kā norāda Āboliņš, bija pateicoties ģimenes ārstam un regulārām prostatas antigēna testa pārbaudēm.

"Arī man tā bija, braucot garām Latvijas Onkoloģijas centram, vienmēr padomāju: "Ā, nē, nu tur jau es ar gadiem nenokļūšu – būs kaut kādas sirds vai kādas citas vainas",

tā kā nekad nevajag domāt, ka "tas ar mani nenotiks" – tas ir zināmā mērā ir pašapmāns," sprieda Āboliņš.

Pēc prostatas vēža diagnosticēšanas sekoja citas pārbaudes, slimnīca, operācija un atveseļošanās laiks. Agrīni atklājot vēzi, tas veiksmīgi tika izārstēts, un šobrīd Āboliņš ir vesels.

Diemžēl kopējā situācija Latvijā nav tik pozitīva. Pasaules Veselības organizācija atzinusi Latviju par valsti ar īpaši augstu mirstību darbspējīgā vecumā – 2021. gadā no ļaundabīgiem audzējiem miruši 3000 vīriešu. Savukārt prostatas vēzis Latvijā ir biežākā onkoloģiskā saslimšana vīriešu vidū, un katru gadu cīņu ar šo slimību zaudē divas reizes vairāk vīriešu, nekā vidēji Eiropas Savienībā. Arī Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka pagājušajā gadā no prostatas vēža miruši 426 vīrieši. Priekšlaicīgas nāves iemesls – novēlota vēršanās pie ārsta.

Ģimenes ārsts Ainis Dzalbs norāda, ka joprojām lielā mērā vīrieši ir gatavi runāt par šiem jautājumiem tikai tad, kad problēma jau ir akūta, tāpēc liela atbildība agrīnā vēža noteikšanā ir arī ģimenes ārstiem.

"Ja jau kāda sūdzība ir parādījusies, pieņemsim, apgrūtināta urinēšana, biežāka urinēšana, kad ir jāceļas vairākas reizes naktī un jāapmeklē tualete, tad liekas – "nu, kur es uzreiz ar šādām sūdzībām iešu, par tām runāšu, stāstīšu", mēs kautrējamies, ignorējam, domājam pagaidīt," skaidroja Dzalbs. "Bieži vien šī pagaidīšana, protams, ka nelīdz un sūdzības progresē, un tāpēc ir ļoti svarīgi mums kā ģimenes ārstiem būt gan tādiem saprotošiem, gan labām uzticības personām. Lai pacienti nāk pie mums runāt ne tikai par augstu asinsspiedienu, cukuru un holesterīnu, bet uztic mums arī tādus daudz sensitīvākus jautājumus."

Arī Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Pauls Princis atzīst, ka

vīriešu skaits Latvijā, kas ir miruši no onkoloģiskajām saslimšanām, būtu daudz mazāks, ja veiktu regulāras pārbaudes.

Viņš stāsta, ka, no vienas puses, ir labi – ticēt, ka esi vesels, un nekas tev nedraud, bet, no otras puses, tas ir risks palaist ko garām. Agrīni atklājot prostatas vēzi, 90% gadījumos to var veiksmīgi izārstēt, tāpēc ir svarīgi veikt regulāras pārbaudes.

"Jāsaprot, ka audzējs pirmajās stadijās faktiski nekādas sūdzības var neizraisīt, gandrīz pilnīgi nekādas, un biežāk šie vīrieši vienkārši nezina vai nav piedomājuši pie savas veselības, jo viņi arī neko nejūt, bet viņiem vienkārši būtu jāatceras, ka viņiem būtu jāiziet vismaz reizi gadā pie ģimenes ārsta noteikt prostatas specifisko antigēna testu un, ja nepieciešams, veikt vēl kādus papildu izmeklējumus."

Lai pievērstu plašāku sabiedrības uzmanību vīriešu veselības jautājumiem, katru gadu novembrī tiek atzīmēts vīriešu veselības mēnesis. Šogad teātra trupa "Kvadrifons" ir radījusi jaunu izrādi ar provokatīvu nosaukumu, – par prostatas vēzi, kur, izmantojot gan dokumentālus, gan inscenētus videomateriālus, izrādes sižeta pamatā ir attēloti personīgie pārdzīvojumi, saskaroties ar prostatas vēzi.

"Tajā iedziļinoties mazliet vairāk un arī parunājot ar dažādiem speciālistiem un arī dažādiem pacientiem, izkristalizējās tas, ka tādā mākslas valodā diezgan daudz tiek runāts par sieviešu onkoloģiskajām saslimšanām, savukārt par vīriešu onkoloģiskajām saslimšanām tiek runāts daudz mazāk gan sabiedrībā, gan mākslas pasaulē," sprieda izrādes režisors Reinis Boters.

"Tā arī tas viss izkristalizējās, ka ir jāveido projekts par prostatas vēzi, lai aktualizētu šo tematu un galvenokārt jau uzrunātu pašus vīriešus domāt par sevi un parūpēties par sevi."

Tāpat arī tiek plānots izrādes apmeklētājiem nodrošināt iespēju veikt prostatas specifiskā antigēna testu, lai iedrošinātu vīriešus vairāk domāt par savu veselību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti