Tiek lēsts, ka Latvijā ar astmu slimo 2-5% iedzīvotāju. Šī slimība nav ārstējama, bet ir kontrolējama.
Kādreiz astmas dēļ slimnīcā nonāca un diemžēl arī gāja bojā daudz cilvēku. Mūsdienās situācija ir uzlabojusies, jo pieejami medikamenti, kas tiek galā ar slimības simptomiem.
"Astmas slimnieki ir gluži normāli cilvēki, un no ārpuses slimība nav saredzama. Bet šim aerosolam vai medikamentiem ir jābūt klāt, un cilvēkam ir jāzina, kas viņam jādara konkrētās situācijās," norāda Rita Paeglīte, Latvijas Astmas un alerģijas biedrības vadītāja.
Statistika rāda, ka stacionāros ārstēto astmas pacientu skaits Latvijā katru gadu samazinās – 2005. gadā tādu bija 6,5 tūkstoši, bet 2015. gadā – nepilni trīs tūkstoši. Tas gan nenozīmē, ka samazinās slimnieku skaits. Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes docents Māris Bukovskis norāda – daudz biežāk kā kaimiņvalstīs lietojam medikamentus, kas nepieciešami slimības saasināšanās brīdī.
"Medikamentus mēs varam iedalīt divās grupās. Vieni ir ārstējošie, kas jālieto katru dienu, un otri ir simptomātiskie – tad, kad pacients sajūt elpas trūkumu, čīkstēšanu plaušās, uznāk klepus lēkme, tad lieto šo medikamentu pēc vajadzības. Būtība ir tāda – lietojot pirmos, šie otrie nav nepieciešami," stāsta Māris Bukovskis, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes docents.
Lielā mērā vainojama ir cilvēku nevēlēšanās lietot ikdienas medikamentus, kā arī aizmāršība. Tādēļ Māris Bukovskis radījis mobilā telefonu lietotni astmas slimniekiem.
"Pamatbūtība aplikācijai ir atgādinājums. Pacients dzird šo atgādinājumu, ideālā gadījumā viņš paņem savas zāles, ieelpo un atzīmē aplikācijā, ka šī manipulācija ir veikta," skaidro Bukovskis.
Lietotnē iekļauti arī spēļu elementi. Savukārt ārsti var seko līdzi, cik rūpīgi slimnieks lieto medikamentus.
"Tas ir tāds kā mammas padoms blakus un īstajā brīdī pasaka, vai tu esi lietojis medikamentu, vai esi atbildīgs par savu veselību," stāsta Rita Paeglīte.
Šāda lietotne ļaus krietni ērtāk dzīvot pēc plāna, ko ārsts slimniekam ir noteicis. Pētījumi citās valstīs rāda, ka regulāri atgādinājumi par zāļu lietošanu uz pusi samazina astmas simptomus un cilvēki krietni retāk nonāk slimnīcā.