Latvijā, iespējams, atrasts šakālis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Zeltainie šakāļi, kas pirms gada tika pirmoreiz pamanīti kaimiņos Igaunijā, iespējams, atceļojuši arī līdz Latvijai, šobrīd skaidro Valsts mežzinātnes institūta „Silava" speciālisti.

„Silava" speciālistu rīcībā nonācis kāda pērnā gada nogalē Jelgavas pusē nošauta dzīvnieka ģenētiskais materiāls un kuņģis. Šis dzīvnieks ārēji atgādina šakāli, taču apstiprinājumu varēs sniegt tikai DNS analīzes. Ja atklāsies, ka tas tiešām ir šakālis, zoologi norāda, ka apdraudējuma cilvēkiem noteikti nebūs, jo šakāļi barojas ar sīkiem dzīvniekiem un kritušiem dzīvniekiem.

Mēs pieņēmām, ka mums ir pārāk bargas ziemas un varbūt liela konkurence no vilku puses, ka tik tālu šakāļiem nebūtu iespējams atnākt," stāsta „Silava" vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš.

Tomēr aizvadītā gada nogalē pienāca ziņa no taksidermista, ka mednieks no Jelgavas apkārtnes ir atvedis vilkam līdzīgu, bet izmēros  daudz mazāku dzīvnieku, kas varētu būt šakālis. Pašlaik no šī dzīvnieka ķermeņa tiek gatavots izbāzenis. Tāpat ir paņemts tā DNS paraugs un speciālistu rīcībā būs tā galvaskauss.

Kā lēš pētnieks, vēlākais pēc dažiem mēnešiem būs iespējams apstiprināt vai noliegt faktu par šakāli. „Es arī redzēju pēc ārējām pazīmēm, vairāk viņš tomēr atbilst šakālim vai kādam savvaļā dzīvojošam suņu šķirņu krustojumam. Vilkam nekādā gadījumā, jo tas ir pieaudzis dzīvnieks, bet svara ziņā vismaz divas reizes mazāks par vilku," skaidro Ozoliņš.

Igaunijā šakāļu klātbūtne tika ar DNS analīzēm apstiprināta pirms gada. Pētniekiem joprojām nav skaidras atbildes uz jautājumu, kā zeltainais šakālis Igaunijā nonācis. „Sākumā tiešām vairums speciālistu domāja, ka šakāļus Igaunijā ieveduši cilvēki. Bet, tad mēs atradām otru šakāli Igaunijas ziemeļaustrumos, kas bija tālu no pirmās atrašanas vietas. Pēc tam atrada arī vienu nošautu pie Latvijas robežas. Tāpēc tagad aizvien vairāk cilvēki domā, ka tie ir uzradušies dabiskā ceļā no dienvidiem," stāsta zoologs Pēps Manils.

Zoologs norāda, ka Latvijā tie varētu būt iepriekš vienkārši nepamanīti: "Mēs ticam, ka arī Latvijā un Krievijas pusē ir jābūt populācijām, jo šakāļi mēro lielus attālumus. Tikai iespējams, ka Latvijā tie vēl nav pamanīti. Arī Igaunijā par šakāļiem nezināja 2010.gadā, taču izrādās - tie jau bija."

Pēdējo šakāli Igaunijā nošāva 20 kilometrus no Latvijas robežas. Tas bija kucēns, jaunāks par gadu, tātad jābūt lielākai šakāļu grupai. Bet kurā pusē – Igaunijā vai Latvijā – tas nav zināms, piebilst Pēps Manils.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti