Latvijā gadā pārdod vairāk nekā 44 miljonus zāļu iepakojumu; pirmajā vietā sirdszāles

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pirmajā vietā Latvijas zāļu patēriņā pārliecinoši atrodas kardiovaskulārās sistēmas slimību ārstēšanai paredzētās zāles, ziņo Zāļu valsts aģentūra (ZVA). Kopējais realizēto zāļu iepakojumu skaits gada laikā pārsniedz 44 miljonus.

ZVA divpadsmito reizi ir izdevusi statistikas pārskatu par zāļu patēriņu valstī, kurā šoreiz ir iekļauti Latvijas zāļu patēriņa statistikas dati no 2009. līdz 2013. gadam.

Visvairāk pērn pirktas zāles sirds veselības uzlabošanai un kardiovaskulārās sistēmas slimību ārstēšanai.

Lielākās zāļu patērētāju grupas nemainīgi ir aptiekas, citas lieltirgotavas un ārstniecības iestādes. 83% no aptiekām realizētā zāļu apjoma naudas izteiksmē piegādāja četras lielākās zāļu lieltirgotavas – "Recipe Plus", "Tamro", "Magnum Medical" un "Euroaptieka".

Pētījums rāda, ka ir saglabājusies pieauguma tendence par vienu procentu realizēto zāļu iepakojumu skaita ziņā, 2013.gadā pārdodot 44,33 miljonus zāļu iepakojumus, kas ir vairāk nekā 20 iepakojumi uz katru iedzīvotāju.

Realizācijas apjoma (307,59 miljoni eiro) ziņā bijis 4% pieaugums. Latvijas Zāļu reģistrā iekļauto realizēto zāļu viena iepakojuma vidējā cena  2013.gadā (aptuveni septiņi eiro) ir palielinājusies par 3% salīdzinājumā ar 2012.gadu. Nereģistrētu zāļu viena iepakojuma vidējā cena 2013.gadā (aptuveni 12 eiro) ir palielinājusies par 11%.

Recepšu un bezrecepšu zāļu tirgus attiecība 2013.gadā gandrīz nav mainījusies, recepšu zālēm veidojot 55% no tirgus pēc pārdotajiem iepakojumiem, 81% pēc realizācijas apjoma naudas izteiksmē, 79% pēc DID (definētās dienas devas uz 1000 iedzīvotājiem dienā).

Izmantojot zāļu patēriņa statistikas datus, kas izteikti DID, ir iespējams novērtēt pacientu skaitu, kas lieto konkrētās grupas zāles, tādējādi, ja rodas problēmas ar zāļu drošu lietošanu, ir iespējams apzināt situācijas nopietnību.

Pētot zāļu patēriņa tendences vairāku gadu garumā, var atklāt neracionālas zāļu lietošanas pazīmes un veicināt zāļu neracionālas lietošanas novēršanu ilgstošā laika posmā, kā arī pārliecināties, vai jau iepriekš veiktie pasākumi zāļu lietošanas kvalitātes uzlabošanā ir snieguši vēlamos rezultātus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti