4. studija

4. studija

4. studija

4. studija

Bērnu problēma Lielbritānijā

Latvieši Anglijā: Briti par bērnu aprūpi ir ļoti jūtīgi un stingri

Audzināšanas paradumi daudzās valstīs atšķiras, piemēram, Anglijā likumi un sabiedrības attieksme ir daudz stingrāka nekā Latvijā. Iespējams, tas ir iemesls, kāpēc bērni tiek izņemti no latviešu ģimenēm.

"Nedrīkst atstāt vienu nekādā gadījumā! Ja uzzinās, atņems. Nedrīkst bērnu arī sist!" zina Olga, kura Anglijā dzīvo 10 gadus.

"Es zinu tādus mazāk visiem zināmus gadījumus, kad bērni ļoti ātri ir izņemti no ģimenēm, sociālais dienests attiecībā pret bērniem un vecākiem izturas ļoti cietsirdīgi. Ja bērns atnāk uz skolu un viņam ir kāds neliels zilums vai skrāpējums, no tā var sākties ļoti lielas problēmas, par to arī raksta paši angļi," stāsta skolotāja Jeļena Sadlovska.

"Runājot par britu tradīcijām attiecībā uz ģimenēm un bērnu aprūpi, jāatzīst, ka bērnu aprūpe Lielbritānijā ir ārkārtīgi jūtīga tēma un šai tēmai britu sabiedrība ļoti cieši seko līdzi. Tas attiecas gan uz ārvalstniekiem, gan uz pašiem britiem - ļoti daudzām britu ģimenēm bērni tiek izņemti, nodoti kāda cita aprūpē, un šīs tradīcijas ir ļoti atšķirīgas no Latvijas tradīcijām," situāciju skaidro Latvijas vēstnieks Lielbritānijā Andris Teikmanis.

Tomēr pēdējais skaitlis, kas sasniedza Latviju, bija šokējošs - šajā gadā Lielbritānijā no Latvijas ģimenēm izņemts jau 61 bērns. "Lielbritānijas vēstniecība precizēja un Ārlietu ministrija (ĀM) arī. Mūsu vēstniecības mājaslapā nav precīzas informācijas, tas nav korekts cipars, tās ir 61 ģimene, ar kurām strādā sociālais dienests, bērnu izņemšana ir mazākā apjomā," sacīja Saeimas deputāts Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība).

"Mūsu ministrijas redzeslokā ir 19 galējās situācijas, kad bērni tiek izņemti no ģimenēm. Un problēma ir par neziņošanu," stāsta Tieslietu ministrijas (TM) Bērnu lietu nodaļas vadītājs Agris Skudra.

Lielākā problēma - angļu ierēdņi ne vienmēr ziņo par bērniem, kuri izņemti no latviešu ģimenēm, kaut arī tas ir Vīnes konvencijas pārkāpums. Tikpat labi bērniem Latvijā ir radinieki, labi apstākļi, bet viņi nonāk audžuģimenēs svešā vidē.

"Es negribu piedēvēt ļaunprātību, bet tā, kā tas notiek konkrētā gadījumā - un ir vēl vairāki gadījumi, kad vecmamma aizbrauc pakaļ piedzimušai mazmeitiņai, jo saprot, ka viņas meita nav adekvāta un, to apzinoties, grib šo bērniņu ņemt savā aprūpē, bet Anglijas varas iestādes neļauj -, tas liecina par savdabīgu rīcību," norāda Parādnieks.

Bērni no ģimenēm tiek izņemti zibenīgi, ja konstatēts kāds pārkāpums, kas mums Latvijā var šķist galīgi absurds. Piemēram, mums bērni jāpieskata līdz 7 gadu vecumam, Anglijā līdz 12 gadiem.

"Bērni līdz 12 gadiem nedrīkst vieni paši doties uz skolu, nedrīkst vieni paši palikt mājās, nedrīkst arī vakaros vienus pašus atstāt," likumu skaidro vēstnieks Teikmanis.

"Ja mūsu vecāki mierīgi var bērnu vienu pašu palaist uz skolu, tad šeit par to vien jau var vecākus sodīt. Šeit jau astoņos vakarā bērnam ir jāiet gulēt, nekādā gadījumā nedrīkst palikt vieni līdz 12 gadiem. Mums tas, protams, izraisa izbrīnu," uz atšķirībām sabiedrības normās norāda skolotāja Jeļena. "Mana darba kolēģe ieraudzīja kādam bērnam zilumu tāpēc, ka ģimenē bija problēmas. Viņiem teica, lai izšķiras un atdod bērnu mātei," piebilst Olga.

"Viņiem ir tāda lieta, kā bērnu pakļaušana riskam - tas, ka tu vispār esi atļāvies kā vecāks prioritizēt savas intereses, aizskriet uz darbu un atstāt bērnu vienu pašu bez uzraudzības,

tas nav svarīgi, vai tās ir piecas minūtes vai divas stundas, jo tu esi [bērnu] pakļāvis riskam, jo - kas var notikt divās stundās, tas var notikt arī piecās minūtēs," Lielbritānijas sabiedrības izpratni skaidro TM pārstāvis Skudra.

Pašlaik Latvijas vēstniecība Londonā aktīvi strādājot pie tā, lai varas iestādes par katru gadījumu, kad tiek izņemti bērni, ziņotu Latvijai, lai latviešu bērni nepazustu valstij"Tas, ka Anglijā - un ne tikai tur - ir vesela industrija, tas arī ir skaidrs, tāpēc ka tur rindā stāv pēc bērniem, kas ir baltas ādas krāsas, sevišķi meitenītes. Vai tas kādā brīdī nospēlē kādu lomu, neņemos spriest. Tas, ka problēma pastāv, tas ir acīmredzami," uzskata Parādnieks. Tāpēc veidojas situācijas, kad dažos gadījumos Lielbritānijas varas iestādes Latvijai nav ziņojušas par ģimenēs izņemtiem bērniem, tādējādi liedzot bērniem atgriezties dzimtenē un, iespējams, satikties un dzīvot ar saviem radiniekiem.

9 komentāri
laimīte
mani māsas bērni arī dzīvo UK. Viņi arī vadījās pēc 12 g.v. - līdz tam vecumam nestaigāja vieni pa pilsētu ;)
Angle
Te ir UK oficiala majas lapa, kur skaidri un gaisis ir viss uzrakstist par dazadiem jautajumiem, kas skar so temu saskana ar Aktiem! https://www.gov.uk Lielbritanija tiesibas ir tiesi ta, lai rupetos par bernu, nav jau ka latvija, kur sit, varo un tad varbut jautajums, par berna iznemsanu...
Shame on you! > Ilze
Pilnigi piekritu tev! Vini te melo! Tiesi ta, var visu izlasit anglijas gov. lapa, izskatas, ka vestnieciba un Nacionalai apvienibai klibo ar anglu val un izpratni, pat ka Paradnieks noradija maldigi dati vestniecibas majas lapa!
Shame on you!
Par ko latviesi te cikst, vini te Lielbritanija ir japaklaujas Lielbritanijas tiesibam, tiesi tapat ka pasi latviesi kaca savas tiesibas pret arvalstniekiem Latvija!!! Izskatas, ka Latvijas vestnieciba cel reitingu Latvijas Nacionalai Apvienibai, laba izpetes tema! Otrs, Lielbritanija iznemot bernu no gimenes vadas pec proceduras, nenotiek ta ka saja raidijuma teikts, tiek loti siki un smalki analizetas situacijas u.t.t. ta ka izmeklesana! Es pati stradaju Lielbritanijas socialaja dienesta un zinu, ka tas ir. Izskatas, ka dazam labam vai nav izpratne par Lielbritanijas soc tiesibam, vai vienkarsi populisma taisisana uz latviesiem, kurus pasi trimda aizsutija! Kauns!
Ksenija
Bet kā tur īsti ir ar to bērnu atstāšanu mājās vienu kamēr vecāki strādā?-cik vecam bērnam ir jābūt,lai pats varētu palikt viens un pieskatīt brāli vai māsu?Vai 14 gadus vecs bērns drīkst pieskatīt 10 gadus vecu bērnu piemēram -ja vecāki parūpējās par gandrīz sterilu vidi,pagatavo visai dienai ēdienu un uzkodas,kā arī parūpējās par to,lai bērns sevi nevarētu savainot utt(kaut tik lieli bērni jau paši saprot ko drīkst un ko nē)Ja ģimene īslaicīgi dodās uz UK ar visiem bērniem,vai skolas jautājums nevar radīt problēmas?-proti,kad bērns skolu UK neapmeklē to laika periodu!
elvijs
ES PIEKRITU TEV,PEC MANAS IZPRATNES LATVIJAI IR TADA TIEKSME DRAMATIZET TO KAS NEMAZ NAV ,PASI LATVIJA DISCIPLINU NEIEVERO CIK BERNI NAV IZLAISTI , KURU KURASI NONAK KOLONIJA UN KADA TUR DZIVE VAIRS TUR IR?RIEBIGI KLAUSITIES TAS LATVIESU SPLETNAS PASI LAI ATBRAUC UZ LIELBRITANIJU UN PASKATAS KA DZIVO AUDZINATI BERNI UN NAV IZLUTINATI BERNI ,UN BERNUS TIK TIESAN NENEM NOST.
Ilze
Varu tikai pateikt ka pa 12 gadiem tie ir pedejie meli, jo Varat ieiet government un paskatities Nekas pa 12 gadiem nau teikt
Ksenija
www.gov.uk lapas saturā tiek teikts šādi children under 12 are rarely mature enough to be left alone for a long period of time children under 16 shouldn’t be left alone overnight babies, toddlers and very young children should never be left alone Tāka nepiekrītu kad nekas par vecumu 12 netiek minēts
Leila
https://www.gov.uk/law-on-leaving-your-child-home-alone Nu es piekrītu, ka nav konkrēti pateikts, bet tomēr vairums vadās pēc šī principa.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti