Monopols

Recepšu autore Zane Grēviņa gatavo kopš sevi atceras

Monopols

Režisors Viesturs Meikšāns: Izrādes ir visintīmākā atklātība

Uztura speciāliste Guna Bīlande iesaka "netaisīt diskotēku" virtuvē

Labāk našķēties ar vienu produktu. Kā pandēmijas laikā «neapēst» stresu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Saspringto pandēmijas laiku daudzi lielākoties pavada mājās. Kopš bērnu dienām svētki un pozitīvas emocija bieži vien asociējas ar pārkrautiem galdiem, līdz ar to arī šobrīd nereti caur ēdienu mēģina mazināt uztraukumu, Latvijas Radio 1 raidījumā “Monopols” skaidroja uztura speciāliste un veselības centra “ReCure” dibinātāja un vadītāja Guna Bīlande.

Mūsdienās ēdiens ir tik lēts un viegli pieejams kā nekad iepriekš cilvēces vēsturē. “Pāris klikšķi, un tev pēc pusstundas ir maltīte,” par iespēju pasūtīt ēdienu uz mājām sacīja uztura speciāliste. Viņa atgādināja, ka līdz industriālajai revolūcijai cilvēki bija laimīgi, ja varēja paēst vienreiz dienā, bet šodien aktīvi tiek diskutēts, vai labāk ēst divas, trīs vai sešas reizes.

Bīlande atzina, ka ēdiens sniedz baudu vien īstermiņā, bet jāatbild uz jautājumu, kāpēc ir šī vēlme – bieži ēst.

Iespējams, dienas laikā uzņemts par maz ūdens vai ir stress, kuru citādi cilvēks nespēj vai nemāk mazināt. “Šeit ir virkne daudz dziļāku jautājumu, un mēs nevaram ar ārējiem līdzekļiem, tātad ēdienu, atrisināt iekšējas problēmas. Kamēr pie šī [secinājuma] nenonāk, tas ledusskapis ir bieds, drauds, terors un īslaicīgas baudas avots, bet problēma jau apakšā tikai milst, un tur jau ir apburtais loks – neapmierinātība ar sevi liek turpināt to visu,” pauda Guna Bīlande.

Viena no metodēm, ko speciāliste ieteica, ir “netaisīt diskotēku” virtuvē. "Kad mums parasti uznāk šāda ēšanas kampaņa, sevis mierināšana, žēlošana, iepriecināšana un izklaides, tas parasti sākas ar ābolu, konču, cepumu, desmaizi, marinētu gurķīti vai vēl kaut ko, un tas viss iet vairākos lāgos. Mainās mūzika, un mēs tikai dejojam līdzi," skaidroja speciāliste. 

Viņa norādīja, ka tas saistīts ar fizioloģiju – kuņģa tilpums smadzenēm signalizē, ka vajag pārstāt ēst, jo tas ir pilns, bet, mainot garšas, iespējams apēst vairāk.

Uztura speciāliste kā risinājumu minēja tikai viena produkta ēšanu, jo to nekad nevarēs apēst tik daudz, kā tad, ja pārmaiņus apēstu vēl ko citu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti