Sadaļas Sadaļas

Ārpus Rīgas

Topošajā Latgales SEZ uzņēmēji cer uz lielākām nodokļu atlaidēm

Ārpus Rīgas

Tīrības dienas Ludzā veicina stihisko izgāztuvju izzušanu

Kurzemes Nieru aizstājterapijas centrs – glābiņš pacientiem ar nieru mazspēju

Kurzemes Nieru aizstājterapijas centrs – glābiņš pacientiem ar nieru mazspēju

Trešdien SIA „Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas” Ventspils slimnīcas hemodialīzes nodaļā svinīgi tiks atklāts Kurzemes Nieru aizstājterapijas centrs. Gadu gaitā Ventspils hemodialīzes nodaļa ir ievērojami attīstījusies un aprīkota ar modernām iekārtām, līdz ar to šobrīd mediķi uzskata, ka ieguldītais darbs jau ir Kurzemes Nieru aizstājterapijas centra nosaukuma cienīgs, turklāt Kurzemē hronisko nieru slimību pacientu skaits strauji pieaug.

Marija uz Ventspils slimnīcas hemodialīzes nodaļu dodas trīs reizes nedēļā. Lai attīrītu viņas asinis no atkritumvielām, kas rodas organisma darbības rezultātā, sievietei trīs stundas jāpavada krēslā. Marijas rokas vēnās ir iedurtas divas adatas, kas pievienotas mākslīgās nieres iekārtām.

„Lai ātrāk paiet laiks, lasu vai minu krustvārdu mīklas. Es šeit nāku jau divus gadus. Paldies, ka ir šāda dialīze, kas palīdz saglabāt dzīvību, labu omu un darba spējas,” par ārstēšanu pateicīga ir Marija.

''Mēs te visi esam kļuvuši par vienu ģimeni,'' saka jaunā Kurzemes Nieru aizstājterapijas centra vadītāja, nefroloģe Linda Mičule, jo cilvēki, kuriem ir nieru saslimšanas un nepieciešama dialīze, nodaļā pavada daļu no savas dzīves.

Pašlaik nieru saslimšanu skaits tikai pieaug, ārste skaidro, kādi ir nieru mazspējas iemesli:

„Tas ir cukura diabēts un arteriālā hipertensija ,un kardiovaskulārās saslimšanas. Kā mēs zinām, pasaulē epidēmijas veidā pieaug saslimstība ar otrā tipa cukura diabētu. Nepietiekoši un ne vienmēr laicīgi tiek ārstēta arteriālā hipertensija. Ja kādreiz cilvēki bieži mira, piemēram, no miokarda infarktiem, tad tagad Latvijā ir ļoti attīstīta kardioloģija, mūsu pacienti tiek šuntēti utt. Līdz ar dzīves ilgumu pieaug arī saslimstība ar nieru mazspēju. Nieres un sirds ir viens vesels. Ja slima sirds, būs problēmas ar nierēm un otrādi.”

Visas šīs saslimšanas saistītas ar aizvien pieaugošo mazkustīgo dzīves veidu, pārmērīgu kaloriju patēriņu, uztura piedevām, saldinātu dzērienu un nepareizu medikamentu lietošanu, smēķēšanu un tā varētu turpināt iemeslu uzskaitījumu. Ārste cilvēkiem iesaka arī samazināt sāls patēriņu un kustēties.

Kurzemes Nieru aizstājterapijas centrs ir viena no vietām Latvijā, kur cilvēkiem ar nieru mazspēju glābj dzīvības. Ventspils slimnīcā pirmo dialīzes seansu veica pirms 22 gadiem. 2008. gadā sākās strauja izaugsme.

„Ventspils slimnīcā veica hemodialīzi un tika uzsākta peritoneālā dialīze. Peritoneālā dialīze ļauj pacientiem dialīzi veikt patstāvīgi mājās. Šo terapiju izmanto pacienti, kas dzīvo tālu no slimnīcas, kam ir kustību traucējumi vai citi iemesli, kādēļ viņi nevar trīs reizes nedēļā aizbraukt uz hemodialīzi nodaļā. Intensīvā nefroloģijā tika uzsākta darbība, veicot terapiju diennaktīm un nedēļām ilgi. Slimnīcā uzsākta arī bērnu nefroloģijas programma. Pašlaik mēs esam vienīgā vieta Latvijā, kur nieru aizstājterapiju saņem viens bērns.”

Latvijā daudzi bērni ir saņēmuši nieru transplantāciju, skaidro ārste. Iedzimtas vai iegūtas nieru pataloģijas bērniem ir ļoti reti.

„Mums ir jaunas modernas telpas. Pakāpeniski iepirktas jaunas dialīžu iekārtas, arī reanimācijā, tāpat ir atklātas stacionāras sešas nefroloģiskas gultas, kur, piemēram, gatavo cilvēkus pirms nieru transplantācijas,” Linda Mičule stāsta arī par to, kas nodaļā mainījies un kādi vēl pakalpojumi pieejami.

Ja pacientiem nieru slimība ir beigu stadijā, tad aizstājterapija jāveic visu mūžu. SIA „Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas” Ventspils un Talsu filiālēs kopā šogad veikti jau vairāk kā 4600 hemodialīzes seansi.

Kopumā ik dienu tiek sniegta palīdzība ap 50 pacientiem, taču cilvēku skaits, kam nepieciešama nieru ambulatora uzraudzība, ir mērāms simtos.


 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt