Liepājas Universitātes Kurzemes Humanitārā institūta vadošie pētnieki pamatoti lepojas ar savas kolēģes, filoloģijas doktores Benitas Laumanes veikumu. Monogrāfija „Jūra latviešu valodā un folklorā" ir īpašs izdevums, uzskata Liepājas Universitātes asociētā profesore, filoloģijas doktore Ieva Ozola.
"Tie pētījumi, tie nerodas uzreiz - tie ir daudzu gadu desmitu materiālu un zinātnisko studiju rezultāts. Ir prieks, ka šajā zinātniskās darbības posmā Benitai Laumanei izdodas uzrakstīt tādus pētījumus, kas nav tikai šauram valodnieku lokam, jo grāmata par jūru latviešu valodā un folklorā ir pētnieka skatījums par to, kā caur valodu un folkloras tekstiem izpaužas jūras loma, jūras vieta Baltijas piekrastes iedzīvotāju ikdienā, dzīvē un pasaules skatījumā," stāsta Ozola.
Viņa skaidro, ka tas nav tikai latviešu un lietuviešu materiāls, tas ir visas Baltijas jūras, īpaši austrumu piekrastes dažādo tautu un valodu skatījums uz jūru – gan ļoti praktisks, kas izpaužas sadzīves priekšmetu nosaukumos, gan mītisks un mitoloģisks, no senseniem laikiem mantotais priekšstats par to, kas ir jūra.
Papildinot Ievu Ozolu, Liepājas Universitātes Kurzemes Humanitārā institūta direktors, filoloģijas doktors Edgars Lāms uzsver, ka Benitas Laumanes grāmata ir tapusi valsts pētījumu programmas „Nacionālā identitāte" ietvaros. Laumanei šajā periodā ir tapusi grāmata „Kāja un mārkāja", arī ļoti interesants pētījums faktiski par viena vārda dažādo izplatību un dažādiem valodiskajiem kontekstiem.
„Interesanti lasāma un reizē arī zinātnisks, nopietns pētījums. Jāatzīst, ka tieši valodniecības nozarē gan Humanitārais institūts, gan Liepājas Universitāte ir ar ļoti spēcīgām tradīcijām un ļoti labu potenciālu," uzskata Lāms.
Benita Laumane ir gandarīta par to, ka grāmata ir ieguvusi ievērību un ka latviešu valodniecība ir blakus tādām teorētiskām zinātnēm kā datorzinības, augstākā matemātika, medicīna un citas, no kurām viņa kā valodniece, neko daudz nesaprotot, taču tieši tās ir zinātnes, kas ir atzītas Eiropas un pasaules mērogā.
Latviešu valodniecība, latviešu māksla, literatūra – humanitārās zinātnes dažkārt paliek nomaļus, jo tās nav peļņu nesošas nozares zinātnē, tās it kā tikai tērē līdzekļus, bet, lūk, šīs nozares audzina cilvēku, ieliek cilvēkam dvēseli, piepilda to no mazām dienām," atklāj Laumane.
Benita Laumane uzver, ka šī vienkāršā patiesība dzīves laikā tiek piemirsta. Viņas grāmata ir apliecinājums tam, cik bagāta ir latviešu valoda. Nākamais Benitas Laumanes pētījumu avots būs vēji un vētras, galvenokārt Latvijas piekrastē.