Kurzemē gadā diagnosticē 200 prostatas vēža gadījumu

Ik gadu Latvijā tiek diagnosticēti vairāk nekā 1000 jauni prostatas vēža gadījumi, no kuriem lielākā daļa atklāta tieši lauku reģionos. Kā liecina pēdējie “Slimību profilakses un kontroles centra” (SPKC) pētījuma dati, pēdējo trīs gadu laikā Kurzemes reģionā ir konstatēta vislielākā saslimstība ar prostatas vēzi – vairāk nekā 200 pacienti gada laikā, kas, salīdzinot ar citiem reģioniem, ir rekordliels skaits.

Iespējams, tas ir tieši tāpēc, ka Kurzemē dzīvojošie vīrieši biežāk apmeklē ārstus un vairāk rūpējas par savu veselību, tādējādi slimība ir atklāta laikus un tiek sekmīgi ārstēta. Mūsdienās no prostatas vēža nav jāmirst, tas ir ārstējams, tāpēc Latvijas Urologu asociācija sadarbībā ar Latvijas Lauku Ģimenes ārstu asociāciju vēlas, lai Latvijā dzīvojoši vīrieši vairāk rūpējas par sevi un savu veselību, tāpēc arī šoruden sniedz iespēju pārbaudīt savu prostatas veselību bez maksas.

Oktobrī Ventspils pusē notiks divas bezmaksas konsultācijas pie Kurzemes Uroloģijas centra urologa Dr. Igora Careva - 11. oktobrī Ventspils novada, Vārves pagasta Ventavā (pieteikties pa tālruni 63630703), bet 25. oktobrī Ventspils poliklīnikā (telef. 26684565). Pirms tam ir nepieciešams veikt ģimenes ārsta nozīmētās pārbaudes prostatas veselības noteikšanai (prostatas specifiskā antigēna (PSA) analīzes), lai konsultācija būtu pēc iespējas veiksmīgāka.

2015. gadā Kurzemē tika konstatēti 205 saslimšanas gadījumi, Latgalē 159, Vidzemē 129, savukārt Zemgalē 117. Latvijā 2015. gadā no prostatas vēža miruši 392 vīrieši, bet pēdējo 10 gadu laikā no ielaista un neārstēta prostatas vēža miruši pavisam 4000 stiprā dzimuma pārstāvji, kas ir dramatisks rādītājs.

Diemžēl daudzi vīrieši nenojauš, ka viņiem ir attīstījies vēzis tā pirmajās stadijās, jo sākotnēji sūdzību nav, pašsajūta ir laba, tādējādi šķietami  nav iemesla apmeklēt ārstu. Liela daļa jauno pacientu tiek atklāti lauku reģionos, kur viņiem ikdienā iespēja nokļūt pie urologa un veikt nepieciešamās veselības pārbaudes ir visai limitēta.

Prostatas vēzi mūsdienās var sekmīgi  ārstēt, bet  sekmīgas ārstēšanas galvenais priekšnoteikums ir savlaicīga diagnostika. Tas nozīmē, ka katram vīrietim pēc 45 gadu vecuma sasniegšanas ir regulāri – reizi gadā jāapmeklē urologs, jāveic izmeklējums – asins analīze, lai vēzis, ja tas sācis attīstīties, tiktu nekavējoties atpazīts un tiktu uzsākta tā sekmīga ārstēšana.

Kopš 2014. gada Latvijas Urologu asociācija organizē vīriešu veselības atbalsta kampaņu reģionos, kuras ietvaros speciālisti dodas uz lauku rajoniem, lai vīriešiem sniegtu iespēju pārbaudīt savu veselību bez maksas. Līdz šim urologi viesojušies vairākās Latvijas pilsētas - Limbažos, Balvos, Preiļos, Līvānos, Rēzeknē, Jēkabpilī, Madonā, Grobiņā, Pļaviņās, Valkā, Madonā, Grobiņā un daudzās citās. Kopš projekta sākuma noritējuši gandrīz 40 izbraukumi visā Latvijā – kopumā bezmaksas konsultēti vairāk kā 700 vīrieši. Kā liecina SPKC dati, tad 2015. gadā 1093 vīriešiem tika uzstādīta pirmreizēja diagnoze – saslimšana ar prostatas vēzi. Tā kā lielākajai daļai vēzis atklāts pirmajās stadijās, tad viņiem ir iespēja to sekmīgi izārstēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti