4. studija

Kāpēc beidzamajos mēnešos tik pieprasītas kļuvušas arodārsta konsultācijas?

4. studija

Kāpēc tiek apšaubīta latviešu valodas un literatūras skolotāju valodas prasme?

Aptiekās trūkst antibiotiku un medikamentu bērniem! Kad šī krīze beigsies?

Kur no Latvijas aptiekām pazudušas antibiotikas un pretiekaisuma līdzekļi bērniem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas aptiekās nav pieejamas antibiotikas un pretiekaisuma līdzekļi, līdz pavasarim situāciju cer atrisināt. Suspensijas, kas nepieciešamas bērnu veselības uzlabošanai, un citus medikamentus ir iespējams arī individuāli pasūtīt. Latvijā ir vairāki desmiti aptieku, kurās farmaceiti atbilstoši receptei pašrocīgi pagatavos nepieciešamo medikamentu, noskaidroja raidījums "4. studija".

Aptiekās nevar iegādāties ārsta izrakstītās antibiotikas, jo to vienkārši nav! Arī populārākie pretiekaisuma līdzekļi bērniem suspensiju jeb sīrupu veidā nopērkami vien retos gadījumos. Šāda aina vērojama jau kopš pagājušā gada novembra, un medikamentu krīze turpinās vēl joprojām.

Aptiekā ieteic, ka bērna slimības gadījumā var šķīdināt pieaugušajiem paredzētu medikamentu ūdenī, tiesa – ar piebildi, ka nav pārliecības, ka šāda ārstēšanas metode būtu tā pareizākā. Arī citās aptiekās bērniem paredzētie medikamenti nav pieejami un iesaka nodarboties ar zāļu jaukšanu mājas apstākļos.

Zāļu valsts aģentūras statistika liecina, ka pērn – 2022.gadā – Latvijas iedzīvotājiem bija nepieciešami vairāk nekā divi miljoni iepakojumi antibiotiku, bet ibuprofēna suspensija bērniem – teju 70 tūkstoši iepakojumu.

Salīdzinot ar šo pašu periodu gadu iepriekš – 2021. gadā, redzams, ka pērn patēriņš bijis par 20 tūkstošiem sīrupa iepakojumu mazāks. Savukārt šogad visiem medikamentu pēkšņi vairs nepietiek un šī nav tikai Latvijas problēma, skaidro Zāļu valsts aģentūrā.

"Pieprasījums ir ļoti augsts ne tikai Latvijā, bet arī visā ziemeļu puslodē. Pat 26 no 27 Eiropas Savienības valstīm saskaras ar pieejamības pārtraukumiem un nepietiekamām piegādēm šo antibiotiku gadījumā, un tas, protams, ir tādēļ, ka sakrita vienlaicīgi vairākas epidēmijas. Mēs turpinām dzīvot Covid 19 apstākļos, vismaz par mēnesi agrāk ir sākusies gripas epidēmija, ir respiratori sinticiālais vīruss," stāstīja Zāļu valsts aģentūras direktora vietnieks Sergejs Akuličs.

Uzņēmumi solījuši antibiotiku ražošanas jaudas palielināt jau šomēnes, kas nozīmē – nākamajā vīrusu sezonā medikamentu noteikti pietiks visiem, bet pagaidām zāļu piegādātāji shēmo, kā nodrošināt cilvēkus ar nepieciešamajiem ārstēšanās līdzekļiem.

Akuličs saka, ka "neskatoties uz to, ka gan nacionāli mēs atrodam visus nepieciešamos risinājumus atvieglot trūkstošo zāļu ienākšanu tirgū, gan citas valsts tirgum paredzētus iepakojumus, gan citās valstīs reģistrētām zālēm, šobrīd, kad pieprasījums ir augsts daudzās valstīs, atrast un atgādāt uz Latviju kaut kādus papildu krājumus ir ļoti grūti, bet vairumtirgotāji un ražotāji cenšas, cik spēj, sagādāt papildus".

Atšķirībā no krīzes situācijas antibiotiku tirgū, bērniem nepieciešamo medikamentu iztrūkumu aptiekās lielākoties esot radījuši vecāki paši, veidojot uzkrājumus, lai arī zāles nemaz nav nepieciešamas.

"Mēs no dažādiem avotiem saņēmām arī informāciju, ka cilvēki cenšas varbūt sev iegādāties šīs zāles arī krājumā, kaut konkrētajā brīdī tās viņiem nav nepieciešamas tik lielā apjomā; un tad ir skaidrs, – ja viens cilvēks iegādājas piecas burciņas ar bērniem paredzētu paracetamola vai ibuprofeīna suspensiju, deficīta gadījumā citiem nepietiek," skaidroja Akuličs.

Zāļu valsts aģentūrā norāda – veidojot zāļu uzkrājumu nebaltām dienām, jāatceras par to uzglabāšanas apstākļiem un derīguma termiņu. Nav ieteicams zāles iegādāties no privātpersonām un nezināmiem veikaliem internetā. Lai nav jāpavada garas stundas, meklējot nepieciešamo medikamentu, iedzīvotāji tiek aicināti izmantot Zāļu valsts aģentūras mājaslapā redzamo aptieku karti, kurā norādīti kontakttālruņi.

"Varbūt trūkstošo antibiotiku vietā var lietot kādas citas. Varbūt vienas zāļu formas vietā, suspensijas vietā var izvēlēties bērniem lietot supozitorijus, vai vecāka gadagājuma bērniem tomēr izmantot mazākas devas tabletēm. Pastāv risinājumi, cilvēki šos risinājumus izmanto, bet sašutums ir un paliek. Tā ka tas prasa laiku, enerģiju, un citreiz tas izmaksā vairāk," pauda Akuličs.

Suspensijas, kas nepieciešamas bērnu veselības uzlabošanai, un citus medikamentus ir iespējams arī individuāli pasūtīt. Latvijā ir vairāki desmiti aptieku, kurās farmaceiti atbilstoši receptei pašrocīgi pagatavos nepieciešamo medikamentu. Tikmēr optimistiskākās prognozes liecina, ka zāļu krīze beigsies līdz ar pavasara iestāšanos, kad cilvēki mazāk slimos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti