Panorāma

Grupa "Citi zēni" dodas uz Eirovīziju

Panorāma

Ukrainas bēgle: Krievu okupanti piepelnās ar filtrāciju

Kuņģa vēzi Stradiņos operē maksimāli saudzējoši

Kuņģa vēzi Stradiņa slimnīcā operēs maksimāli saudzējoši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) ķirurgi plāno turpmāk kuņģa vēža pacientiem audzēju operēt laparoskopiski. Tas nozīmē, ka visu kuņģi un arī limfātiskos audus izņem ar četru nelielu griezumu palīdzību, nevis vaļējā operācijā. Pacients var celties jau nākamajā dienā un vēl pēc dažām – doties mājās. Gadā šāda operācija būtu jāveic 20–25 pacientiem, un vienīgais ierobežojošais faktors ir vēža stadija. Pēc trešās stadijas pagaidām to nedara.

"Bieži es domāju, ka tas, kas ar mani noticis, nav tik traģiski, kā tas, kas [notiek] ar bērniem, genocīds, tautas iznīcināšana [Ukrainā]," sacīja PSKUS pacients Vitālijs Donskihs.

Vitālijs ir karavīrs. Un vēl viņš ir viens no trim pirmajiem pacientiem, kam kuņģa vēzi izņēma laparaskopiski – ar dažiem nelieliem iegriezumiem. Pati operācija gan ilgst piecas stundas, bet pacients atkopjas daudz ātrāk. "Otrajā dienā jau varēju nostāvēt uz kājām un trešajā jau staigāju," teica pacients.

Vitālijs skaidroja, ka pie pirmajām slimības pazīmēm vērsies pie ārsta. "Pakrūtes sāpes tādas, diezgan diskomforts, spiediena veidā, pēc tam nākošā fāze – atvilnis, bet daudz siekalu un sāpes ne tikai ikdienā, bet arī nakts laikā. Ārstējošais ķirurgs teica – veiksme, ka savlaicīgi. Tas ir ļoti, ļoti labi. Dod lielāku iespēju izārstēties."

Kuņģa vēža laparoskopija PSKUS
Kuņģa vēža laparoskopija PSKUS

Lai Stradiņa slimnīcā veiksmīgi uzsāktu šīs operācijas, ķirurgs Sergejs Šapovalovs devās stažēties uz Poliju. "Piedalījos visās operācijās, no septiņiem rītā līdz vēlam vakaram, redzēju visus smalkos gājienus," stāstīja ķirurgs.

PSKUS Ķirurģijas klīnikas vadītājs, profesors Jānis Gardovskis stāstīja: "Tas ir solis uz priekšu attīstībā, ka varam piedāvāt jaunas un progresīvas metodes, kas pacientam patīk. Pie šīs operācijas var darboties pat precīzāk, jo tuvāk un labāk redzam. Tā tehnika palīdz ļoti perfekti."

Operācijas laikā tiek izņemts viss kuņģis ar tajā esošo audzēju un evakuēti visi limfātiskie audi. Līdz šim Latvijā praktiski vienmēr šīs operācijas veica konvencionāli jeb vaļēji. "Kuņģis ir jāizņem viss ārā, bet ne tikai kuņģis, arī liela tauku plēve un limfaudi. Jo vēža šūnas var palikt iekšā," norādīja Šapovalovs.

Taču pacientus izbrīna kas cits – kā var dzīvot bez kuņģa. Izrādās – mierīgi, ja ievēro diētas ārstu norādījumus.

Latvijā plānots laparaskopiski operēt vēzi līdz trešajai stadijai un gadā būtu jāveic 20–25 šādas operācijas. Nākamās divas jau ir ieplānotas.

Kuņģa vēža laparoskopija PSKUS
Kuņģa vēža laparoskopija PSKUS

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti