Krūts atjaunošana pēc vēža – dārga operācija, kas atstāta uz pacienšu pleciem

Latvijā pagājušā gadā reģistrēja 11 000 cilvēku, kam ir atklāts ļaundabīgi audzējs. Operācijas, kurās pēc audzēja izņemšanas atjauno bojāto vietu, sauc par rekonstrukciju. Šobrīd valsts finansē visas, izņemot krūšu rekonstukcijas operācijas. Šīs operācijas ir ļoti svarīgas, tomēr tās ir dārgas un gadās, ka vēža pacientes tās apmaksāt nevar.

Pirms gandrīz septiņiem gadiem pēc krūts vēža pārslimošanas un krūts noņemšanas Unai tika veikta rekonstrukcijas operācija.

"Pirms operācijas man tika veikti četri ķīmijterapijas kursi, lai samazinātu audzēju. Uzreiz man ārsts pateica, ka šis veidojums ir tik nelabvēlīgā vietā, ka tomēr krūts būs jānoņem. Bet, protams, man teica, lai es nesatraucoties, jo ir iespējama arī rekonstrukcija," stāstīja Una.

Lai atbrīvotos no audzēja, vajadzēja izgriezt arī apkārtējos audus, tādēļ radās audu defekts. To ir iespējams labot rekonstrukcijas operācijā. Latvijā tās veic dažādiem vēža veidiem, skaidro mikroķirurgs Kalvis Pastars.

"Populārākās pasaulē un arī Latvijā ir mīksto un kaulaudu rekonstrukcijas. Pirms krīzes bija attīstīta krūts rekonstrukcija, kas sievietēm ir ļoti svarīga, slimojot ar krūts audzējiem," teica Pastars.

Latvijā valsts finansē visas, izņemot krūts rekonstrukcijas operāciju. To apmaksāja tikai no 2006. līdz 2009. gadam. Gan Lietuvā un Igaunijā, gan daudzās citās Eiropas valstīs šīs operācijas apmaksā valsts, bet Latvijā tas diemžēl nenotiek.

"Jāatzīst, ka Latvija ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kurā nav programmas krūšu rekonstrukcijai

jeb atjaunošanai pēc krūts mastektomijas [noņemšanas]," stāsta mikroķirurgs Gundars Krauklis, kas specializējas krūšu rekonstrukcijā.

Unai operāciju veica 2010. gada sākumā, kad par to bija jāmaksā pašai: "Tā kā es strādāju un sapratu, ka krūts ir daļa no manas sievišķības, un arī ārsts ļoti labi paskaidroja un parādīja, kā sievietes izskatās pēc krūts noņemšanas un kā - ar implantiem, es izvēlējos rekonstrukciju veikt.

Bet tas bija diezgan dārgi, tas nebūtu pa spēkam vidusmēra pacientam."

Krūts rekonstrukcijas operācijas izmaksā vairākus tūkstošus eiro. Valsts finansē tikai ārēju krūts protēzi, ko ieliek speciālā krūšturī, arī par to pacientam jāmaksā vienreizējs līdzmaksājums - 7,11 eiro.

Tomēr vēl arvien daudzi domā, ka bez krūšu rekonstrukcijas var iztikt. "No malas var šķist - kas tad tas ir, ieliks protēzi un neko neredzēs. Bet to, ka tu sajūti savā ķermenī dzīvu miesu, jūti to dzīvo, silto ādu, tas ir pavisam kas cits.

Tā ir tā mūsu pašapziņa, kas mums šajā gadījumā ir ļoti vajadzīga,” stāsta Una.

Jautāts, ko darīt tām sievietēm, kam nav līdzekļu operācijas veikšanai, Krauklis iesaka: "Varbūt izrādīt pilsonisko aktivitāti, kontaktēties ar sieviešu organizācijām, kuras tālāk varētu panākt šāda finansējuma atjaunošanu."

Gan mikroķirurgi, gan krūts vēža pacientes uzskata, ka šīs operācijas valstij būtu jāapmaksā. Ja sieviete dzīvo bez krūts un nevar atļauties to atjaunot, sajūtas ir ļoti traumatiskas.

"Tu redzi savu ķermeni spogulī un tev liekas, ka viss ir kārtībā. Līdz ar to tas dod iespēju aizmirst par šo slimību, šo problēmu, un tas jau ir svarīgākais, kas mums vajadzīgs, - aizmirst," atzina Una.


 

9 komentāri
Guna
Es kaut ko nesaprotu. 2011. gadā man noņēma kreiso krūti ar tūlītēju rekonstrukciju - ievietoja implantu. PAR VALSTS LĪDZEKĻIEM. 2014. gadā vēzis atgriezās, tas pat notika ar otru krūti. PAR VALSTS LĪDZEKĻIEM. Vai arī tā neskaitās rekonstrukcija?
xxx
Nekas, toties mēs ar vērienu 3 gadu garumā par miljardiem svinēsim 100gadi. Kultūra plaukst un zeļ, Top pasūtījuma romāni un pasūtījuma filmas uz to pašu 100gadi. Mums ir dārga, tukša, aizbraukušajai tautai nevajadzīga bibliotēka, Taps vēl dārgāka koncertzāle un kārtējais muzejs. Mums jau nevajag ne ceļus, ne labu izglītības sistēmu. ne modern veselības aprūpi. Pat ēst mums lāgā nevajag. Ka tik izpriecas un kuļķūra. Bomžu mentalitāte. Valsts līmenī.
melnais humors
Ir tev sava daļa taisnības, bet, ja tu neproti priecāties ar pustukšu vēderu, tad ar pilnu tu to nepratīsi ne tik. Būsi kaut kas pa vidu starp cilvēku un lopu.
eM
Cilvēki nekad nepārstās sūdzēties. Tev izglāba dzīvi, priecājies! Nē, viņa raud ka tagad krūtis slikti izskatās. Kauns!
Zebra
Igaunijā, Lietuvā un citur Eiropā gan nav kauns par to -- un valsts apmaksā. Tev tikai kauns.
just1birdcherry
Pirms kāda laika aptauju rīkoja par vīriešu attieksmi pret mastektomiju, un 4/5 pateica, ka viņiem tādas sievietes neesot vajadzīgas. Laikam taču baidās, ko par viņiem sabiedrība nodomās. Bet sievietes grib būt vajadzīgas, jo, ko pēc izārstēšanās ieteiksi, doties uz klosteri?
Nu bāc, krūšu restaurācija ir kosmētiska problēma, kam nav nekāda sakara ar dzīvības glābšanu, un valstij neko tādu nav jāapmaksā! Tad varbūt mākslīgos zobus vai tetovējumu likvidēšanu arī vēl valsts apmaksātajās procedūrās jāiekļauj?!
Kurbads
Elementāri - cilvēkam ir jāpalīdz atgiezties normālā dzīvē. Cīņa ar vēzi nebeidzas nākošajā dienā pēc operācijas. Būtu tikai normāli, ja valsts apmaksātu zobu protēzes, ja pacients to pats nevar atļauties.
Arī zobu protēzes
ir ļoti svarīgas ne tik daudz kosmētiski, cik pilnvērtīgai pārtikas pārstrādei, tātad tieši veselības uzturēšanai.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti