Dienas ziņas

Obligāto sociālo iemaksu sistēmas ieviešanu neatliek

Dienas ziņas

Izvieto salu jeb sādžu zīmes latgaliešu valodā

Krīzes situācijās svarīgs ir cilvēku atbalsts

Krīzes situācijās svarīgs ir līdzcilvēku atbalsts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pandēmijas laikā, pieaugot sociālajai spriedzei, nav mazums gadījumu, ka depresijas dēļ cilvēks sāk domāt par pašnāvību. Kāds daugavpilietis, kurš pēc darba zaudējuma bija nonācis finansiālās problēmās, atzīst – spriedze un nomāktība bija radusies tik liela, ka tikai ar ģimenes palīdzību izdevās novērsties no sliktajām domām.

Lai gan pieejami valsts un pašvaldību bezmaksas atbalsta pasākumi, psihologi novērojuši, ka bailes no nosodījuma nereti liek pie speciālistiem vērsties pēdējā brīdī.

Daugavpilietis Jāzeps (vārds ir mainīts) par savu krīzi stāstīja, ka svarīgākais, par ko brīnās, ka pašam pietika saprāta, lai saprastu, ka tas nav joks. Viņu apstādināja, lika apsēsties, parunāja un, par laimi, ar to bija gana.

Irēna Žukovska, krīzes intervences speciāliste un psiholoģe uzsvēra, ka vienmēr vajag runāt un runāt iejūtīgi: “Šeit nedrīkstētu lietot tādas frāzes, ka gan jau viss atrisināsies, gan jau viss būs labi. Vienmēr ir jāiedziļinās un vienmēr jāuzklausa, kāpēc šādas frāzes cilvēks lieto.“

Daugavpilietis norāda, ka ar līdzcilvēku atbalstu izdevās rast risinājumu savām finansiālajām problēmām. Ir atradis arī darbu. Nākamais solis, lai atgrieztos normālā dzīvē, bija vēršanās arī pie psihologa: “Pie kāda sarežģījuma, kad atkal jūtu, ka nav labi, sapratu, ka nevēlos atstāt to sevī, un griezos pie psihologa. Tas nebija viegli, taču ar ģimeni visu nevar izrunāt. Kovids šoreiz palīdzēja – vieglāk uzrakstīt e-pastu un sarunāt sarunu “Skype”, nekā runāt aci pret aci. Kad bija iespēja, aizgāju arī uz sarunu klātienē.”

Psiholoģe Žukovska uzsver, ka ir vairākas pazīmes, kuras manot radiniekiem un draugiem būtu jāpievērš līdzcilvēkam pastiprināta uzmanība: “Varbūt cilvēks jau uzsācis kārtot savas lietas, raksta testamentu, dāvina savas mīļākās lietas, lūdz kādu parūpēties par suni, meklē kaut ko internetā, krāj tabletes vai vēl kaut ko. Šādos gadījumos jāvēršas pie speciālista.”

Situācijās, kad psiholoģiskā un sociālā palīdzība nepieciešama steidzami, bez maksas var vērsties arī krīzes centros. Arī Daugavpils Ģimenes atbalsta centrs ir saskāries ar gadījumiem, kad cilvēks jau ir tik noguris no savām problēmām, ka vairs neredz izeju no situācijas.

Irēna Žukovska uzskata, ka mūsu kultūrā pieņemts būt spēcīgiem, ka pašiem jātiek galā, ka mēs nedrīkstam sūdzēties, ka esam stipra tauta un izturēsim. Izturēt var, bet par kādu cenu un cik ilgi?

Arī Nacionālais veselības dienests iedzīvotājiem ar psihiskās veselības sarežģījumiem ārstniecības procesā sniedz iespēju apmeklēt līdz 10 valsts apmaksātas psihologa konsultācijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti