Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Intervija ar Andi Krēsliņu, Valsts meža dienesta ģenerāldirektoru

Ar bērniem pie ūdens uzmanīgi

Košs apģērbs, daudz šķidruma un uzmanības. Ieteikumi atpūtai ar bērniem pie ūdens

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Karstajā laikā ģimenes ar maziem bērniem dodas atpūsties pie ūdens. Vienalga, vai tā ir pludmale, piemājas dīķis vai baseins. Siltajās vasaras dienās pludmales ir iecienīta vieta lieliem un maziem.

Mediķi un glābēji atgādina, ka patiesībā došanās uz pludmali ar mazu bērnu vairāk ir kā darbs, nevis izklaides pasākums. Tam piekrīt arī Lucavsalā Rīgā sastaptais Pēteris, kurš uz pludmali ieradies ar vairākām savām atvasēm: "Visu laiku jāuzmana, jāskatās. Nav tā, ka palaid vienkārši, lai peldas."

Tomēr ne visi vecāki ir tik apzinīgi. Glābšanas stacijā Bulduru pludmalē stāsta – regulāri sastopas ar situāciju, kad bērni no saviem vecākiem noklīst.

"Diemžēl siltās dienās tas notiek visai bieži. Nevajadzētu vecākiem pieļaut tādas situācijas, ka viņi paši iet atpūsties kafejnīcā un atstāj bērnus bez uzraudzības pludmales teritorijā. Ja tomēr ir atbraukts uz pludmali ar bērniem, tad bērniem visu laiku ir jābūt blakus vecākiem," uzsver Jūrmalas pašvaldības policijas Glābšanas dienesta priekšnieks Edijs Pivarūns.

Noklīduši bērni diemžēl ir pati mazākā problēma. Bez uzraudzības atstātie mazie gan pludmalēs, gan piemājas dīķos un baseinos reizēm noslīkst.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Anestezioloģijas un intensīvās terapijas klīnikas vadītāja Arta Bārzdiņa brīdina, ka slīkšanas gadījumiem var būt neprognozējamas un nereti traumatiskas sekas.

"Slīkšana ir viens no dramatiskākajiem notikumiem bērnu intensīvajā terapijā. Tikko bija pilnīgi vesels, normāls bērns, ar kuru vecāki saistīja lielas nākotnes cerības. Tagad viņš ir slīcis, un mēs nezinām, kas ar viņa smadzenēm būs un vai viņš vispār izdzīvos. Ja notiek nelaime, bērns ir slīcis, tad pietiek tikai ar 3-4 mililitriem uz konkrētā bērna kilogramu svara, lai sāktos izmaiņas pašā plaušu sistēmā," skaidro BKUS Anestezioloģijas un intensīvās terapijas klīnikas vadītāja Arta Bārzdiņa.

Uzmanīšana peldoties gan nav vienīgais piesardzības pasākums, kas jāveic, atrodoties ūdens tuvumā.

Tikpat būtiski, cik uzmanīt bērnu gaitas pludmalē, ir sekot līdzi atrašanās ilgumam saulē un veikt nepieciešamos aizsardzības pasākumus. "Dzert daudz šķidruma, izvēlēties atbilstošu apģērbu, nēsāt arī galvassegu," uzsver Rīgas pašvaldības policijas inspektors glābējs Pēteris Panovs.

Lai būtu viegli atpazīt bērnus pludmalē, Panovs iesaka izvēlēties tiem košu apģērbu vai citus līdzekļus.  "Var izmantot dažādas oriģinālas idejas. Ja ir ļoti mazs bērns, kurš neprot runāt, var piestiprināt kādu aproci ar telefona numuru."

Jāņem vērā, ka slīkstoši cilvēki, tajā skaitā bērni, ļoti bieži nemaz nesauc palīgā, tāpēc nevar paļauties, ka šādā gadījumā noteikti varēs dzirdēt un pamanīt.

Slīkšana nenotiek tā, ka mēs parasti iedomājamies - cilvēks kliedz un māj ar rokām. Galva virs ūdens ir pārāk īsu brīdi, lai varētu paspēt kārtīgi ieelpot un iekliegties, atgādina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preses pārstāve Inta Palkavniece.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti