Kosmosā palaista raķete ar pirmo Igaunijas satelītu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

No Kuru kosmodroma Franču Gviānā pirmdienas vakarā (otrdienas rītā pēc Latvijas laika) tika palaista kosmosā Eiropas raķete "Vega" ar pirmo Igaunijas satelītu.

Raķete tika palaista pulksten 5.06 pēc Latvijas laika. Tā nogādāja izplatījumā Igaunijas mikrosatelītu "ESTCube-1", kā arī Eiropas Zemes tālizpētes satelītu "Proba-V" un Vjetnamas pirmo Zemes tālizpētes satelītu "VNREDSat-1a".

Starts iepriekš bija plānots sestdien, bet toreiz tika atlikts, jo Zemes atmosfērā lielā augstumā bija pārāk spēcīgs vējš.

Igaunijas satelīta galvenais uzdevums ir veikt pirmo elektriskās saules buras komponenšu testu. Elektriskās saules buras izgudrotājs ir Somijas Meteoroloģijas institūta pētnieks Peka Janhunens. Elektriskā saules bura ir kosmiskā aparāta virzīšanas veids, kas izmanto saules vēja dinamisko spiedienu paātrinājuma iegūšanai. Tas izmanto elektrisko lauku, lai atstarotu saules vēja protonus un iegūtu impulsu no tiem.

Igaunijas satelītam ir kuba forma, tā izmēri ir 10x10x10 centimetri un svars - 1,05 kilogrami. To uzbūvējuši studenti no Tartu Universitātes, Tallinas Tehniskās universitātes, Igaunijas Aviācijas akadēmijas un Igaunijas Dabaszinātņu universitātes. Projektu vada pētnieki no Tartu Observatorijas un pasniedzēji no Tartu Universitātes. Satelīta izstrādē dalību ņēmuši Tartu Universitātes studenti no Latvijas, Lietuvas, Vācijas un Ukrainas, kā arī praktikanti no Ventspils Augstskolas un Latvijas Universitātes. Projekta starptautiskie partneri ir Somijas Meteoroloģijas institūts, Helsinku Universitāte, Jiveskiles Universitāte, Austrumsomijas Universitāte un Vācijas Kosmosa aģentūra.

Eiropas Kosmosa aģentūra (ESA) informēja, ka 140 kilogramus smagais satelīts "Proba-V" tiks izmantots veģetācijas kartēšanai, lai palīdzētu novērot ražas un prognozēt bada periodus. 115 kilogramus smagais "VNREDSat-1a" tiks izmantots klimata novērošanai Vjetnamas zinātņu un tehnoloģiju akadēmijas uzdevumā.

"Vega" veica pirmo lidojumu 2012.gada 13.februārī. Tā paredzēta dažādu derīgo kravu nogādāšanai kosmosa orbītās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti