Kosmētikā esošie parabēni – kaitīgi veselībai. Kādas ir alternatīvas?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pētot kosmētisko līdzekļu sastāvus, redzams, ka liela daļa satur kaitīgas un potenciāli bīstamas vielas, kuras var radīt mums nopietnas veselības problēmas. Par dažām vielām ir pat pētījumi, ka tās varētu būt kancerogēnas. No kurām vielām būtu labāk izvairīties un kādas ir alternatīvas?

Vārdam "kosmētika" ir grieķiska izcelsme, tas apzīmē līdzekļus un paņēmienus ādas kopšanai un cilvēku ārienes uzlabošanai, bet skaistums prasa upurus un šajā gadījumā tā ir mūsu veselība.

"Ir tādas vielas, par kurām ir pētījumi, ka tās varētu būt zināmā mērā kancerogēnas jeb vēzi izraisošas arī kosmētikā," stāsta Baltijas Vides foruma vides eksperts Valters Toropovs.

Iespaidīgs vielu saraksts

Tā sauktie parabēni ir visplašāk izmantotā kosmētiku konservējošā vielu grupa - tā ir sastopama ļoti daudzos kosmētiskajos līdzekļos. Parabēnu funkcija ir pasargāt produktu no bojāšanās.

"Pēdējos gados ir parādījušies aizvien vairāk pētījumu, kas norāda uz to, ka daži no šiem te parabēniem varētu izrādīt tā saucamos endokrīno sistēmu atdarinošos efektus, respektīvi, ka tie varētu traucēt cilvēku hormonālo sistēmu," stāsta Toropovs.

Runājot par parabēniem, izvairīties vajadzētu no "butil" un "propil" parabēniem. Bet kādām vielām vēl būtu jāpievērš uzmanība, iegādājoties kosmētiku?

"Vajadzētu izvairīties, ja ir tāda iespēja, no ultravioleto staru filtriem. Un šeit es nerunāju pret sauļošanās krēmiem, bet par tādām vielām, kas tiek pievienotas arī lai palielinātu produkta stabilitāti, bet kas arī varbūt ir šo te hormonālo sistēmu bojājošas. Tas, piemēram, ir "benzofenons", "benzofenons 1", "benzofenons 3". Ja ir iespēja, tad vajadzētu izvairīties no tādiem produktiem, kas satur vielas, kas var izdalīt formaldehīdu. Tās būs vielas, kuru sastāvā parasti būs rakstīts "Cinnamate", "Cinnameil", "Cinnamale". Vai arī tādi savienojumi, kuri beigsies ar vārdiem "urea"," stāsta vides eksperts.

Šīs ir bīstamākās vielas, kuras varam atrast visbiežāk kosmētiskajos līdzekļos un no kurām būtu labāk izvairīties.

Tomēr, neskatoties uz iespaidīgo vielu sarakstu, speciālists norāda, ka nav jau tik traki, kā izklausās.

"Tajā pašā laikā tādās koncentrācijās un tādos daudzumos, kādas tās tiek lietotas kosmētikā un vēl jo vairāk kādas tās nonāk mūsu ķermenī, tās vienas pašas, visticamāk, nevar būt atbildīgas par ļaundabīgu audzēju izraisīšanu," piebilst Toropovs.

Kādas ir alternatīvas?

Ādas problēmās un pamatīgās alerģijās, lietojot kosmētiku ar visām iepriekš minētajām vielām, gan var iedzīvoties.

"Nav tādas dienas, kad uz pieņemšanu kāds tāds pacients neatnāk. Alerģija izpaužas - pirmais ir apsārtums, vilkšanas, niezes sajūta, var būt izsitumi dažāda veida - gan pūšļveida, gan arī vienkārši kā sārti elementi uz sejas. Varētu būt acu asarošana, tie ir tie biežākie sastopamie," stāsta ādas ārste Vija Danga.

Alerģijas vēl vairāk pastiprina cilvēku nezināšana, kas ir tās vielas, kuras var izraisīt ādas problēmas.

Viena no alternatīvām dekoratīvajai kosmētikai varētu būt "eko" kosmētika, bet, vai vienmēr "eko" nozīmē dabīgs un ir tas labākais mums?

Dermatoloģe atzīst: "Jā, dabīgs, protams, būtu labāks, bet nu ne vienmēr. Jāsaka tā, ka arī dabīgie produkti ne visiem ir piemēroti, jo mēs zinām: kad dabā zied, zied koki, zied dažādas pļavas zāles, un cilvēkiem ir tādas ļoti smagas alerģijas.

Līdz ar to visi šie dabiskie līdzekļi, kas būs kaut kādā veidā iestrādāti kosmētiskajos līdzekļos, viņi arī var izraisīt šādu alerģiju."

Neuzķerties uz ražotāju viltībām

Izvēloties "eko" produktus, būtu jābūt vērīgiem un neiekrist uz ražotāju viltībām. Tāpēc, ja patiešām gribas izvēlēties to labāko, tad vienmēr jāskatās uz marķējumiem.

"Mums ir jāizšķir, kas ir eko, bio - vai tas ir tiešām, šis te oficiālais eko marķējums, Eiropas Savienības eko puķīte, Ziemeļu gulbis, vai "EKOsert", vai arī tas ir ražotāja pašizdomāts marķējums. Tātad, ja viņam ir šis te oficiālais eko marķējums, tad, visticamāk, viņš būs ar maigāku, draudzīgāku sastāvu nekā standarta līdzekļos.

Tajā pašā laikā, ja tas ir kaut kāds ražotāju pašizdomāts marķējums, tad, protams, mums ir jāpievērš uzmanība šim  sastāvam," atzina Baltijas Vides foruma vides eksperts.

Neskatoties uz to, ka vēl aizvien ir ļoti daudzi produkti, kuros ir potenciāli bīstamas vielas, tomēr to cilvēku skaitam, kuri izvēlas sev un videi draudzīgākus produktus, ir tendence pieaugt.

Speciālisti norāda, ka noteikti nevajadzētu pārspīlēt ar kosmētisko līdzekļu lietošanu - mazāk noteikti būs labāk. Kā arī pašiem jābūt vērīgākiem un vairāk jāseko līdzi tam, kas ir rakstīts par  sastāviem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti