Komersanti neiedziļinās batutu instrukcijās; mediķi brīdina par traumām

Cik droša bērniem ir lēkāšana pa batutiem, kas uzstādīti sabiedriskās vietās, un vai komersanti ievēro lietošanas instrukcijas - to Latvijas Radio centās noskaidrot Jūrmalā, kur pludmalē vairākās vietās komersanti izvietojuši batutus. Atklājās, ka par to, kas rakstīts lietošanas instrukcijās, atbildīgie darbinieki ne vienmēr zina. Savukārt mediķi uzsver, ka tieši noteikumu neievērošana rada traumas, pēc kurām ilgi jāārstējas slimnīcā. 

Desmit minūtes - viens eiro. Tā vēsta A4 formāta lapa, piesprausta zilam batutam pludmalē Jūrmalā. Uz batuta nav redzamas instrukcijas. Pa tā virsmu, mammas skatiena pavadīts, rāpo apmēram gadu vecs bērns. Batuts ir līdzās pludmales kafejnīcai, tepat arī par to atbildīgā sieviete.  

Latvijas Radio viņa stāstīja, ka saskaņā ar instrukciju vienlaicīgi uz batuta var būt pat četri bērni līdz 150 kilogramiem. Instrukciju gan nekur neredz, taču darbiniece diezgan ātri to atrod. Atklājas, ka instrukcija paredz ko pavisam citu - tajā attēlota piktogramma, kurā  ar sarkanu krāsu pārsvītroti divi bērni uz batuta.  

 „Aaa, četri? Nē, nē, nevar! Otrādāk, es sajaucu. Lūk, divi, vairāk nevar. Viņi pa vienam arī lēkā. Redziet, divi un pārsvītrots, diviem bērniem nevar,” skaidrojumos darbiniece gan nebija konsekventa.

Tālāk jūras krastā kāda vecmāmiņa ar diviem maziem bērniem - viņa neuzskata, ka lēkāšana pa batutu bērniem ir droša nodarbe.

 „Tur taču gan mazi bērni lec, viņi taču neskatās, kur lec, kā lec, kā kūleņo,” sacīja vecmammiņa. Taču, kad, to dzirdot, mazuļi satraucas, ka viņus nelaidīs palēkāt, omīte atmaigst. Laidīšot, taču viņas uzraudzībā.

Cik bērnu var vienlaicīgi lēkāt pa batutiem, Latvijas Radio jautāja arī citās vietās, kur bērnu izklaidei Jūrmalā ir batuti. Atbildes ir līdzīgas kā pirmajā vietā. Strādājošie ir pārliecināti, uz batuta var lekt vairāki bērni.

 „Gan jau tur divi, trīs var lēkāt, noteikti. Nu gan jau. Ja viņi prātīgi lēkā, tad jau jā.”  

 „Nu, pa vienam. Maksimums kaut kādi trīs var tur. Maksimums.”

Bērnu slimnīcas mediķi, kuri ārstē uz batutiem traumētos bērnus, gan saka ko pavisam citu.

„Nu, vairākiem noteikti nevajadzētu, it īpaši, ja ir runa par mazajiem batutiem. Kaut gan arī par lielajiem batutiem, tomēr pareizāk būtu tomēr vismaz pa vienam,” atzīst Bērnu slimnīcas bērnu ķirurgs Jānis Upenieks.

Pērn šajā slimnīcā pēc lēkāšanas pa batutiem ar traumām vērsās 176 bērni. Gandrīz trešdaļai bija lūzumi. Upenieks norāda, ka traumu spektrs ir ļoti plašs.

„Biežākās, protams, ir saišu sastiepumi un sasitumi. Bet tie lūzumi, kas ir uz batutiem, viņi diezgan bieži ir tādi, kas prasa ārstēšanos stacionārā, nevis tādi, kurus var, piemēram, saģipsēt un palaist mājās,” norāda Jānis Upenieks.

Ārsts novērojis, ka visbiežāk traumas gūtas, vairākiem bērniem lēkājot pa batutu vienlaicīgi.

Bērnu vecums ir dažāds, mazākais bija zīdainis, kuru slimnīcā nogādāja māte. Viņa ar bērnu bija lēkājusi pa batutu un viņam uzkritusi. Taču smagākās sekas bijušas kādam bērnam, kurš uz batuta gūtas mugurkaula traumas dēļ palika daļēji paralizēts un nu ir ratiņkrēslā.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrā saka - pakalpojuma sniedzējs ir atbildīgs par instrukcijas ievērošanu. Atpūta nedrīkst radīt risku veselībai, stāsta Preču un pakalpojumu departamenta direktore Linda Rinkule.

 „Būtu jāskatās, vai ir sniegtas pilnas instrukcijas, kā lietot šo batutu. Noteikti jāskatās, lai būtu aizsargsēta ap batutu. Un noteikti jābūt vienai personai, kas uzrauga, lai šis batuts tiktu lietots atbilstoši noteikumiem,” saka Linda Rinkule.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrā arī uzsver - ja redzat nedrošas atpūtas vietas, nedrīkst pakļaut riskam savus bērnus -  ziņojiet centram, un tas reaģēs uz sūdzībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti