Kolorādo vaboles aktīvi rosās mazdārziņos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Aizvadītā sniegiem bagātā ziema un siltais maijs pa prātam ir bijis dažādiem kaitēkļiem, arī kartupeļu lapgrauzim jeb Kolorādo vabolēm. Augu aizsardzības dienesta speciālisti gan atzīst, ka situāciju par kritisku nevajadzētu uzskatīt, jo lielākās saimniecībās un platībās, kur lauki tiek migloti, ir mazāk problēmu. Toties mazdārziņos vaboles rosās visai naski un kartupeļu lakstus nograuž līdz pat stumbenim. Ja saimnieki nevēlas lietot speciālos kaitēkļu apkarošanas līdzekļus, tad vaboles nākas nolasīt ar rokām.

Beverīnas novada Rengātu saimnieka Jāņa Skrastiņa kartupeļu laukā arī var redzēt ēdelīgo vaboļu sagrauztos lakstus. Saimnieks gan neņemas spriest, vai to šogad ir vairāk nekā citās vasarās: „Apmēram tas pats, diez ko mazāk nav, arī vairāk nav. Miglojam. Vienreiz nomiglojām, bet vajadzēja ātrāk, nokavējām. Tās atkal pēc pāris nedēļām atkal jāpārmiglo.”

Ar miglojamo aparātu un gāzmasku galvā pie sava tīruma rosās arī Kauguru pagasta Purmaļu saimnieks Aleksandrs Melngāršs. „Kaut kur divu nedēļu laikā tās parādījās, nebija līdz šim. Tas nograuž, un paliek tikai rāmītis no kartupeļu laksta, un tad zemāk tas neattīstās. Lielie zemnieki ar speciālām pretkaitēkļu indēm strādā, tās ir daudz efektīvākas. Bet vairākas reizes tas jādara – gāzmaska uz galvas un uz priekšu!” stāsta Melngāršs.

Abi saimnieki atzīst – pret vabolēm visiedarbīgākais veids ir miglošana, bet bažas jau raisa tas, ka nākas pielietot ķīmiju.

„Galu galā miglot nevar ārprātīgi daudz, jo man beigu beigās tas kartupelis jāēd pašam,” teic dārziņa saimnieks.

Augu aizsardzības dienesta Vidzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore Inga Bēma stāsta, ka, stādot kartupeļus nelielās platībās, vispareizākais cīņas veids pret kartupeļu lapgrauzi būtu vispirms ievērot augu seku. „Kādu gadu varētu izlaist kartupeļu stādīšanu. Vispirms ir jāizdara viss iespējamais agrotehniski. Mēs daudz ko varam padarīt, vairāk rušinot, kustinot, apčubinot. Kritiskais slieksnis, kad vajadzētu domāt par šī kaitēkļa ierobežošanu, kad kāpuri apgrauzuši 8-10% no lapu virsmas. Jālieto tikai Latvijas Republikā reģistrētie augu aizsardzības līdzekļi,” uzsver Bēma.

Augu aizsardzības speciāliste vērtē, ka dažādu kaitēkļu un Kolorado vaboļu savairošanos  ietekmējuši tiem labvēlīgie laika apstākļi. Bet ir arī tendence, ka lauciniekiem jārēķinās arī ar vēl nebijušiem viņu ražas tīkotājiem. „Parādās arvien jauni kaitēkļi, kas varbūt bija raksturīgi dienvidu teritorijām. Negribu biedēt, bet tāda tendence ir, ka šie kaitēkļi pielāgojas: kas pirms 10-15 gadiem bija tikai siltākās zemēs… viņi nu ir pie mums,” secina speciāliste.

Bet, runājot par kartupeļu lapgraužiem jeb Kolorādo vabolēm, tad drīzumā to kāpuri gatavosies ziemošanai, tāpēc nākamgad ir jādomā, kur stādīt kartupeļus. Augu aizsardzības speciālistu ieteikums, lai starp iepriekšējā gada un jauno kartupeļu lauku būtu vismaz simt metru liels attālums. Ja vasaras sākumā no kūniņām izšķīlušies kaitēkļi neatrod tuvumā piemērotu barības bāzi, to izplatība aizkavējas vai arī tie iznīkst.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti