Kā labāk dzīvot

Izmaiņas ļauj vieglāk pārvietoties ar autobusu cilvēkiem ar kustību traucējumiem

Kā labāk dzīvot

Lielie rakšanas un mēslošanas darbi jeb dārza darbi septembrī

Pārslimot Covid-19: Slimība ir neparasta, bīstama un pagaidām neprognozējama

Ko nozīmē pārslimot Covid-19? Skaidro infektoloģe

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ir pacienti, kuriem simptomi pēc izslimošanas turpinās gandrīz gadu, bet ir pacienti, kuri pārslimojuši viegli, sapriecājušies, izstāstījuši, ka Covid-19 nekas liels nav. Pēc mēneša vai diviem parādās pilnīgi negaidīti simptomi, kas var būt garīga vai fiziska rakstura, var skart aknas, nieres, kādu citu orgānu, bet var būt arī izmaiņas domāšanā, koncentrēšanās nespēja, rakstura izmaiņas. Par to, kāpēc slimība ir neprognozējama un kādu ietekmi tā atstāj uz organismu, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" stāstīja Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Infektoloģijas katedras vadītāja Ludmila Vīksna. 

Katram cilvēkam sava slimības gaita

Tas, kāda būs Covid-19 slimības gaita, atkarīgs no vairākiem faktoriem. "Viena faktoru kopa atkarīga no cilvēka, otra puse ir pats vīruss, cik tas stiprs un mainīgs, kādas pacientam bijušas hroniskas slimības un kā viņš noskaņots [pretoties] šai slimībai un, protams, vai viņš ir vakcinēts vai nav. Mēs zinām, ka slimo arī vakcinētie," skaidroja infektoloģe Ludmila Vīksna.

Viņa sacīja, ka sekot infekcijai, no vienas puses, ir viegli, bet, no otras – ļoti sarežģīti: "Viegli tāpēc, ka ir daži rādītāji, kuri sakrīt. Stāsts ir par to, ka organismam trūkst skābekļa, kurš orgāns ir jutīgāks, kurš mazāk jutīgs.

"Ir pacienti, kuriem simptomi pēc izslimošanas turpinās. Ir pacienti, kuriem gadu ir diezgan līdzīgi simptomi kā sākumā. Bet ir pacienti, kuri ir izslimojuši un pat viegli izslimojuši, sapriecājušies, izstāstījuši, ka Covid-19 nekas liels nav. Pēc tam, pēc mēneša vai diviem, parādās pilnīgi negaidīti simptomi, tie var būt gan garīga rakstura, gan fiziska. Tie var skart aknas, nieres, kādu citu orgānu, bet var būt domāšanas izmaiņas, koncentrēšanās nespēja, rakstura izmaiņas," skaidroja Ludmila Vīksna.

"Tāpēc daudzās valstīs un arī mēs mēģināsim ieviest speciālas anketas pārslimojušajiem, kurās jautā pacientam, viņa ģimenes ārstam un kādam no viņa tuviniekiem, jo tuvinieki var novērtēt, kas izmainījies pacientā un ko ar to darīt. Vai tas ir darbs psihiatram vai psihoterapeitam, vai tas ir pārejoši vai ne," sacīja Ludmila Vīksna.

"Ekskursija slimnīcā"

Tā kā viedokļi par Covid-19 sabiedrībā joprojām ir dažādi, Vīksna piebilda, ka gribētos izveidot "ekskursiju", parādīt cilvēkiem, kā notiek procesi slimnīcā. Kāpēc ir izdeguši ārsti un māsas, kuri neslimo ar Covid-19, bet dažādām slimībām. Profesore vērtēja, ja cilvēkiem vajadzētu dienu, kaut neko nedarot, nodzīvot speciālajos tērpos un ar respiratoru, viņu viedoklis par to, cik smags darbs ir ārstiem un māsām, mainītos. 

"Mēs katrs Covid-19 esam pieredzējuši citādāk, bet sajūtu par to, cik tas patiesībā ir grūti un ka bezspēks ir tik milzīgs, – to var saprast tikai tie, kas ir slimojuši," pēc izslimošanas stāstīja Kristīne.

Covid-19 joprojām ir viltīgs

Cilvēkiem mēdz būt gripas vai Covid-19 simptomi, bet organisma rādītāji liecina, it kā būtu miokarda infarkts. Izrādās, tie ir iekaisuma rādītāji, kas savdabīgi parādās šīs slimības laikā. Turklāt slimnīcas pārstāvji norādījuši, ka pat kakla aizsmakums un iesnas var būt slimības pazīmes.

"Pagaidām slimība ir ļoti neparasta, bīstama un neprognozējama," vērtēja Ludmila Vīksna.

Viņa skaidroja: "Akūtām vīrusa respiratorām infekcijām, arī gripai, ir aizlikts deguns un sajūtas kaklā. Mēs tagad gaidām arī gripas sezonu, tāpēc šobrīd ir īpaši svarīgi noteikt slimību savlaicīgi, jo, piemēram, ja tā ir gripa, tad pret gripu ir medikamenti. Ja tā nav gripa, mums ir cits uzmanības algoritms no ārstu viedokļa, kā šim pacientam sekot," skaidroja Vīksna. 

Par savu slimošanas pieredzi stāstīja arī raidījuma eksperts, profesors Anatolijs Danilāns, kurš neslēpa, ka slimības gaita bijusi smaga un sekas ir jūtamas arvien: "Dariet visu, lai nesaslimtu," sarunas noslēgumā pauda Danilāns. 

Covid-19 manifestē to vīrusu izpausmes, kuri ir "snauduši" organismā, piemēram, dažādus herpes vīrusus, radot papildus hroniskā noguruma sindromu. Pēc Vīksnas domām, par šo slimību, tās kaitīgo ietekmi un to, kā tā provocē organismu, mēs vēl ļoti daudz ko uzzināsim vēlāk. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti