Ko darīt, ja aizmirsti dzīvībai svarīgi medikamenti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ir slimības, kuras prasa nepārtrauktu sekošanu līdzi saviem veselības rādītājiem un medikamentu lietošanu. Atsevišķos gadījumos tas pat var būt dzīvības un nāves jautājums. Kā rīkoties un kur meklēt palīdzību, ja, dodoties ārpus mājas, ir aizmirsti dzīvībai svarīgi medikamenti?

Tie nav vitamīni vai tabletes pret galvassāpēm, bet gan dzīvībai kritiski nozīmīgi medikamenti. Viens piemērs - insulīns 1. tipa cukura diabēta pacientam. Bez tā nevar. Tas ir nozīmīgs, lai uzturētu atbilstošus dzīvībai svarīgus rādītājus cilvēka organismā. Dodoties ārpus mājām, ceļojot vai dodoties uz laukiem, var gadīties šo vai jebkuru citu svarīgo medikamentu atstāt mājās. Veselības ministrijā norādīja – šādos gadījumos ir pat ļoti daudzi risinājumi, kā pie medikamenta tikt. Galvenais – nekrist panikā.

"Ja nu ir gadījies tā, ka pacientam šie medikamenti ir izbeigušies vai viņš tos nav paņēmis līdzi, viņš var vērsties, pirmkārt, pie ģimenes ārsta telefoniski. Ārstniecības persona ir tiesīga izvērtēt, vai izsniegt [izrakstīt] šīs zāles pēc telefona zvana.

Gadījumos, kad apmeklēt vai sazvanīt ģimenes ārstu nav iespējams, Rīgā un arī citās lielākajās pilsētās ir pieejami dežūrārsti.

Ko darīt, ja aizmirsti dzīvībai svarīgi medikamenti
00:00 / 02:34
Lejuplādēt

Bez dežūrārstiem ārpus ģimenes ārstu darba laika ir iespējams vērsties feldšerpunktā. Tāpat var doties uz steidzamās medicīniskās palīdzības punktu, un tad, ja pacienta stāvoklis ir akūts un dzīvībai bīstams, tad var doties uz tuvāko uzņemšanas nodaļu vai zvanīt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam," stāstīja Veselības ministrijas Veselības aprūpes organizācijas nodaļas vecākā eksperte Ieva Melišus.

Viņa gan norādīja – pats būtiskākais tomēr ir pacienta līdzestība un iesaiste ārstēšanas procesā, kas sevī ietver arī nopietnu izturēšanos pret savu veselību. Tādēļ vienmēr jāpārliecinās, vai kaut kur dodoties, kritiski svarīgie medikamenti nav ar beigušos derīguma termiņu un vienmēr ir līdzi.

Arī endokrinoloģe, Latvijas Diabēta federācijas vadītāja Indra Štelmane uzsvēra – šādiem medikamentiem vienmēr jābūt līdzi. Tomēr diabēta gadījumā ārkārtas situācijā svarīga ir diēta, proti – līdz medikamenta saņemšanai ļoti jāizvērtē, kas tiek lietots uzturā.

"Ļoti uzmanīgi ar taukvielu ēšanu, ar ogļhidrātu ēšanu. Tas ir tas, kas ietekmē glikozes līmeni asinīs. Stingrāka diēta, bet nu nekā nevar teikt, ka varētu palikt bez medikamentiem ilgu laiku. Tā nav laba doma, jo ir jārūpējas par savām zālēm," sacīja Štelmane.

Viņa skaidroja – arī Covid-19 veicis labas izmaiņas medikamentu pieejamībā, jo beidzot tika atrisināts jautājums, ka arī ārsti speciālisti var konsultēt un izrakstīt medikamentus attālināti.

Veselības ministrijas eksperte Ieva Melišus arī norādīja, ka informāciju par iespējām meklēt palīdzību katrā reģionā un arī kontaktinformāciju ir iespējams atrast Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti