Sadaļas Sadaļas

Kliedē vecāku bažas: tagad vakcīnas pret tuberkulozi pieejamas arī reģionos

Vēl maija beigās daudzviet Latvijā valdīja satraukums par vakcīnu pret tuberkulozi pieejamību, jo daļai nepotēto bērnu pamazām tuvojās nozīmīgā divu mēnešu robeža kopš piedzimšanas, taču nu vakcīnu piegāde pakāpeniski atjaunota arī dzemdību nodaļās reģionos. 

Tas nozīmē, ka tiek potēti gan jaundzimušie, gan arī bērni, kurus nevarēja potēt vakcīnu trūkuma dēļ. Visās ambulatorajās praksēs gan vakcīnas vēl nav pieejamas. Tomēr ziņu, kad savā pilsētā vakcīnas parādīsies, nebija, tāpēc daļa vecāku traucās uz Rīgu, lai vakcinētu bērnu.

Elīnas meitiņa piedzima aprīļa vidū Siguldas slimnīcā. Taču to, ka viņa nav saņēmusi poti pret tuberkulozi, viņas vecāki uzzināja tikai tad, kad jau bija pametuši slimnīcu. Ja arī ārsti to pieminēja, tad dzemdību zālē tajā satraukumā to varēja nepamanīt, atzina Elīna.

Elīna tad uzzinājusi, ka visā valstī nav šo vakcīnu. Jau izskanējis, ka vakcīnu ražotājam Dānijā bija radušās tehniskas problēmas ražošanas procesā, tāpēc piegāde kavējās. Vecāki jautājuši ārstei, ko darīt, un viņa atbildējusi, lai gaida. Sākumā vēl bijušas cerības, ka maija sākumā varētu bērnu potēt.

Maija beigās Elīnai zvanījusi ģimenes ārste, lai pierakstās un brauc uz Rīgu steidzami vakcinēt bērnu. Tobrīd tuvojās tā dēvētā kritiskā robeža, proti, līdzko pagājuši divi mēneši pēc piedzimšanas, bērnu vairs nevar potēt, pirms nav veikta pārbaude. Pēc ilgas zvanīšanas Elīnai izdevās pierakstīt bērnu uz 2.jūniju Rīgas Dzemdību namā.

„Un tur arī bija izveidojusies tāda autobeņķīšu rinda pamatīga - gan ar pierakstiem, gan bez pierakstiem; bija arī no Siguldas, Ogres, citām vietām Latvijā, visi steidzās izmantot iespējas saņemt šo poti,” stāstīja Elīna.

Rīgas Dzemdību namā vakcīnas jau sāka piegādāt maija beigās, un jūnija sākumā to bija gana daudz. Tagad Latvijai vakcīnas piegādā no Japānas un Polijas. Pagājušās nedēļas laikā pakāpeniski vakcīnas aizceļoja arī uz dzemdību nodaļām citviet Latvijā, arī Siguldā, to apliecināja arī vietējā slimnīcā.

Savukārt saraksts ar ārstniecības iestādēm, kur bērnus var potēt pret tuberkulozi, pieejams Nacionālā veselības dienesta mājaslapā un par to var uzzināt, arī sazvanot dienesta informatīvo tālruni ( 80001234).

Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga stāstīja, ka prioritāri šīs vakcīnas tiek nogādātas slimnīcās, kur ir dzemdību nodaļas.

Par dzemdību nodaļām, kur vakcīnas pieejamas, Nacionālais veselības dienests informāciju nosūtījis ģimenes ārstiem un ārstniecības iestādēm.   

„Pakāpeniski šīs vakcīnas pret tuberkulozi tiks nodrošinātas ambulatorajās nodaļās un vakcinācijas kabinetos, bet tam vēl ir nepieciešams laiks,” atzina Evija Štālberga.

Dienests arī aicinājis ģimenes ārstus informēt jaundzimušo vecākus, ka tagad bērnus var potēt. Savukārt Elīna, kuras meita nu ir vakcinēta, bez bažām ar mazo var iet sabiedrībā un rīkot raudzības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt