Kā labāk dzīvot

Speciāliste: Cilvēkam ir aktīvi jādarbojas pretī negatīvajām domām

Kā labāk dzīvot

Psihoterapeite: Ja nevaram iet uz sporta zāli, jāmeklē, ko varam likt vietā

Ķīmiķe: Šobrīd nederēs parastie tīrīšanas līdzekļi. Vajadzīgi dezinfekcijas līdzekļi

Ķīmiķe skaidro, kādi līdzekļi tiešām iznīcina vīrusus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

"Parastie tīrīšanas līdzekļi, ar kuriem esam pieraduši darboties, kas normālos apstākļos strādā ļoti labi, šobrīd nederēs," Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” atzīst ķīmiķe un vides zinātņu doktore Jana Simanovska. Viņa skaidroja, kam šobrīd pievērst uzmanību, izvēloties tīrīšanas līdzekļus.

Simanovska norādīja, ka ikdienā pati ir atturīga pret dezinfekcijas līdzekļu lietošanu, bet šobrīd ir ārkārtas situācija. Šobrīd nederēs tie tīrīšanas līdzekļi, kas nav paredzēti kā dezinfekcijas līdzekļi. Uz līdzekļa jābūt uzrakstītam, ka tas ir dezinfekcijas līdzeklis. Ir arī svarīgi, pret ko šis līdzeklis ir paredzēts.

"Ja mēs gribam  kaut ko iznīcināt, ir svarīgi izvēlēties pareizo līdzekli. Citādi būs maldīga sajūta, ka esam kaut ko darījuši, bet īstenībā aizsardzības nebūs nekādas," norādīja Simanovska.

"Ieteiktu cilvēkiem atcerēties, ka būtiskas ir divas vielas, no kurām vienai ir jābūt līdzekļa sastāvā. Vienā gadījumā tas ir spirts - etanols vai izopropanols un tam jābūt vismaz 70%," skaidroja Simanovska.

"Ja gribam vīrusu iznīcināt, ir nepieciešams pietiekami stiprs līdzeklis. Šis ir iemesls, kāpēc pašiem nevajag šķaidīt stipro alkoholu," uzsvēra ķīmiķe.

"Otra iespēja ir līdzeklis, kas satur nātrija hipohlorītu, kam jābūt vismaz 0,1%, tad tas arī strādā," sacīja Simanovska.

Ķīmiķe norāda, ka var izmantot arī ūdeņraža pārskābi ar vismaz 0,5% koncentrāciju. Tā gan nav Slimību profilakses un kontroles centra ieteikto līdzekļu klāstā, bet to iesaka citi uzticami avoti, pauda Simonovska.

Ķīmiķe vērsa uzmanību, ka veikalā ir redzējusi līdzekli "pret pandēmiju", bet tā sastāvā nebija norādītas vielas, ko šobrīd iesaka Pasaules Veselības organizācija.

Jāatceras, ka dezinfekcijas līdzekļus lieto uz nedzīvām virsmām. Antiseptiķus izmanto dzīviem audiem, arī mūsu ādai.

"Nevajag roku ādu mocīt ar dezinfekcijas līdzekļiem, rezultātā āda iekaisīs un būs vēl uzņēmīgāka pret apkārtējām infekcijām," atzina Simanovska.

Rokām parastās ziepes un ūdens ir pietiekami labi tīrīšanas līdzekļi, turklāt tas ir daudz saudzīgāk, atzina ķīmiķe.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti