Kaugurciemā uzlabo krasta kāpu stabilitāti un mazina eroziju

Lai nodrošinātu pludmales krasta aizsardzību un uzlabotu degradēto kāpu stāvokli Jūrmalas pilsētas jūras krasta teritorijā, sākti Kaugurciema pludmales krasta kāpu stabilizācijas darbi, informēja Jūrmalas pilsētas dome.

Darbi ietver smilšu pārvešanu no Lielupes ostas akvatorijas tīrīšanas rezultātā izsmeltās grunts pagaidu novietnes uz Kaugurciemu. Lai maksimāli mazinātu ietekmi uz vidi un pludmali, smilšu pārvietošana notiks periodā līdz februāra beigām laikā, kad pludmales smilšu zona ir sasalusi.

Uzsāktie krasta kāpu stabilizācijas – erozijas mazināšanas darbi notiek saskaņā ar vides eksperta Jāņa Lapinska krasta kāpu līnijas matemātiskās modelēšanas darbu rezultātiem, kas iegūti 2014.gadā un liecina, ka Kaugurciema jūras krasta zona ir pakļauta ievērojamai krasta erozijai, un tās kompensācija šajā posmā notiek lēni, jo pludmales zona ir plaša un zema bez veģetācijas un smiltis ar vēja palīdzību pludmalē uzkrājas ļoti nelielā daudzumā, tādēļ krasta erozijas mazināšanas pasākumi sākti tieši šajā Jūrmalas pilsētas krasta teritorijā.

Lai kompensētu vētru radīto sanešu zudumu pludmalē un nodrošinātu šai teritorijai raksturīgo ar krasta attīstību saistīto ģeoloģisko procesu nepārtrauktību, pludmalē tiek izvietotas atbilstoša rupjuma smiltis. Pēdējās desmitgades laikā notikušās stiprās vētras ir veicinājušas krasta eroziju un pludmales noskaloto smilšu postījumi ir atstājuši sekas uz krasta līniju. Arī 2015.gada janvāra sākuma vētra ir veicinājusi degradētās kāpu zonas noskalojumu.

Smiltis kāpu stabilizācijai iegūtas no Lielupes ostas akvatorijas tīrīšanas rezultātā izsmeltās grunts, nebojājot dabīgo vidi. Arī kāpu un krasta stabilizācijas pasākumi tiek īstenoti atbilstoši vides eksperta rekomendācijām, nebojājot dabīgo vidi, kārklus un biotopus un ievērojot vides aizsardzības normatīvos aktus par video nekaitīgu pasākumu izpildes procesu. Kāpu un krasta stabilizācijas pasākumi arī topogrāfiskos uzmērījumus pirms un pēc smilšu uzbēršanas.

Uz Kaugurciema pludmali krasta stabilizācijas pasākumu ietvaros plānots pārvietot aptuveni 4907 kubikmetru smilts. Darbus veic AS “A.C.B” saskaņā ar vides eksperta Dr.geol. Jāņa Lapinska rekomendācijām un Jūrmalas pilsētas domes Attīstības pārvaldes Vides nodaļas uzraudzībā.

Kaugurciema krasta kāpu stabilizācija, pieberot pludmales smiltis, ir pirmais tāda veida pasākums Jūrmalas pilsētas piekrastē dabīgi degradēto kāpu stāvokļa uzlabošanai. Vēl paredzēts izstrādāt plānu par dažādu ilglaicīgu pasākumu dabisku procesu ietvaros īstenošanu ne tikai Kaugurciema pludmalē, bet arī visā Jūrmalas pilsētas pludmalē. To galvenais mērķis ir mazināt dabīgās erozijas ietekmi uz krasta kāpām. Kā nākamie kāpu stabilizācijas pasākumi plānoti raksturīgo stādījumu veidošana, kārklu joslas atjaunošana, speciālu kārklu sētiņu pinumu izveide.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti