4. studija

Ko darīt, ja lombardā iegādāta tehnika atsakās darboties?!

4. studija

Kuram pagalmā lielākas tiesības - milzu sudrabeglei vai gāzes vadam?

Pensionāri noraizējušies - kāpēc jāpērk tikai pilni zāļu iepakojumi?

Katru gadu par kompensējamiem medikamentiem pacienti pārmaksā 25 miljonus eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Katru gadu, izvēloties dārgākus valsts kompensējamos medikamentus, Latvijas iedzīvotāji piemaksā vismaz 25 miljonus eiro, vēstīja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija".

Kāda "4. studijas" skatītāja pauda savas raizes - viņai ārsts izrakstījis medikamentus. Tos nevar iegādāties pa daļām, bet ir jāpērk iepakojums pilnībā, kas pensionārei sanāk ļoti dārgi. "Viņa man izraksta tās zālītes uz trīs mēnešiem. Tad – vai tas ir spiedienam, vai cukuram - komplekts ir jāņem visi trīs uzreiz. Tu nevari atstāt - izņemt vienu mēnesi vienu paciņu un nākošajā mēnesī otru paciņu," pauda skatītāja.

Ņemot vērā, ka valstī lielākā daļa pensionāru nav nekādi miljonāri, skatītājas raizes ir saprotamas, norāda "4. studija". Raidījums izlemj apmeklēt aptieku, lai noskaidrotu - vai tiešām ārsta izrakstītie medikamenti jāiegādājas visi uzreiz.

Aptiekā apgalvo, ka drīkst dalīt recepšu zāles, bet bezrecepšu un kompensējamās - nedrīkst. To pašu atzīst arī Veselības ministrijā. Kompensējamās zāles ir jāiegādājas visas vienkopus, un recepte jāizpērk uzreiz.

"Ja mēs runājam par parastajām recepšu zālēm, tad šo medikamentu iegādi ir iespējams dalīt, ārsts var izrakstīt ilgākam ārstēšanās kursam zāles, un pacients viņas var pakāpeniski izpirkt, bet, ja mēs runājam par kompensējamām zālēm, šeit situācija ir cita. Kompensējamos medikamentus ir iespējams izrakstīt uz laiku līdz trīs mēnešiem, bet šādā gadījumā šī recepte ir jāizpērk uzreiz," teica ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Tāda kārtība esot tāpēc, ka par valsts kompensējamām zālēm norēķinās Valsts veselības dienests un, lai aptieka saņemtu finansējumu par izsniegtajām zālēm, šī recepte ir arī maksājuma dokuments. Līdz ar to, ja recepte tiek izpirkta vai daļējā apmērā izpirkta, Veselības dienests veic apmaksu un recepte dzēšas.

Taču šādas sistēmas pamatotība noteikti neinteresē pensionāru, kuram aptiekā reizi trijos mēnešos ir jāatstāj paprāva naudas summa. Ministrijā iesaka ārstam lūgt kopējo zāļu apjomu, kas tiek izrakstīts, piemēram, uz trīs mēnešiem, sadalīt pa vairākām receptēm. Tāpat ierēdņi norāda, ka pacientiem nevajadzētu kautrēties, konsultējoties ar ģimenes ārstu par zāļu cenām, jo iespējams izvēlēties lētākus medikamentus.

Katru gadu, izvēloties dārgākus valsts kompensētos medikamentus, Latvijas iedzīvotāji piemaksā vismaz 25 miljonus eiro. Ministrijā dod padomu – izvēlēties lētākas, analoga efekta zāles - tas ļaus ietaupīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti