4. studija

Atslēgtā apkure

4. studija

Degvielas ekonomēšana

Ortozes

Katrīna vēlas staigāt arī nākamgad; ortožu apmaksa nonākusi strupceļā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Lai Katrīna staigātu, viņai ir vajadzīgas ortozes, kuras Latvijā neizgatavo. Netiek apmaksāta arī to izgatavošana citās Eiropas valstīs. Apmaksātas tiek tikai Latvijā izgatavotas ortozes, taču vietējie ražotāji nespēj izgatavot atbilstošas kvalitātes pasūtījumu. Tādējādi izveidojusies absurda situācija, kas nepalīdz Katrīnai nostāties uz kājām.
 

Pati Katrīna raidījumam "Četras istabas" atzīst, ka bez šīm ortozēm nevarētu staigāt. Ortozes bērnam maksā no pieciem līdz sešiem tūkstošiem eiro un ir izmantojamas gadu, piebilst Katrīnas mamma Jana Krūmiņa. 

Vecākiem ik gadu krietni jāpievelk josta, lai saplānotu ģimenes budžetu un sarūpētu bērnam jaunas ortozes. Otrs variants ir vērsties pie ziedotājiem pēc palīdzības.

"Pavasarī, kad televīzijā šis jautājums tika pacelts ar parlamentāro sekretāru, Valsts norēķinu aģentūru, tad izrādījās, ka šīs ortozes jau vairākus gadus ir iekļautas valsts apmaksājamā grozā.

Bet ir kāds absurds - Latvijā nav neviens uzņēmums, kas tās izgatavo. Uzņēmumu pārstāvji atzina, ka viņi nav spējīgi tādas ortozes izgatavot," situāciju skaidro Katrīnas mamma Jana.

Sanāk tā, it kā valsts ortozes apmaksā, taču meistari tās neprot izgatavot. Tāpēc vecāki dodas pie Igaunijas meistariem, diemžēl ārzemju speciālistiem valsts samaksāt nevar, jo likums to neparedz.

"Mēs uz ārzemēm nevaram šo naudu pa tiešo piegādāt, jo mums noteikumos ir norma, ka šī nauda var sekot uz ārzemēm tajā gadījumā, ja cilvēkam būtu paredzēts palīglīdzeklis, kas nav paredzēts noteikumu pielikumā," situāciju skaidro Labklājības ministrija (LM).

Sanāk, ka Latvijas uzņēmumi ražo nekvalitatīvas ortozes.

Šīs ir igauņu ortozes, kuras apstrādātas ar polsterējumiem, savukārt, ja tādas izgatavotu Latvijā, tās būtu izgatavots tikai no plastmasas un malas būtu robainas, kā rezultātā, ja jāguļ visu nakti, miesa ir vienās asinīs un veidojas izgulējumi," sacīja Jana Krūmiņa.

Latvijā pagatavotās "asinskārās ortozes" mīloši vecāki saviem bērniem nevelk, bet labāk pataupa naudiņu un paši iegādājas tās kaimiņvalstī, tikmēr LM finanses piešķīrusi vietējiem brāķdariem un valsts nauda izšķiesta vējā. Kaimiņi igauņi spēj uztaisīt, bet latvieši nevar.

Mēs esam pedantiska valsts, atsevišķos gadījumos ļoti ievērojam likumu, bet ir skaidrs, ka lētākā cena nenodrošina labāko pakalpojumu.

Veidojas apburtais loks. Piedāvātie izcenojumi, lai izgatavotu kvalitatīvas ortozes, esot smieklīgi mazi, tāpēc polsterējuma vietā bērni saņem plastmasas gabalu, kurš griež kaulā.

Ja nav naudas, par ko pašiem nopirkt igauņu meistardarbu, bērns augu dienu jānēsā uz rokām.  

Varbūt tik tiešām pietiktu ar vienu dienu, ja kāds ierēdnis no Veselības vai Labklājības ministrijas iejustos šīs ģimenes vietā, lai birokrātiskie jautājumi sāktu risināties un ierēdņi izprastu situāciju. Iespējams pietiktu ar vienu dienu, nēsājot bērnu uz rokām, jo staigāt bez ortozes nav iespējams.

"Es ļoti gribu staigāt!" Katrīna lūdz valstsvīriem, jo ortozes nākamajam gadam viņa nevar iegūt, bet cer, ka tiks sadzirdēta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti