Vairogdziedzera hormoni ietekmē gan ogļhidrātu vielmaiņu, gan tauku vielmaiņu, gan olbaltumu sintēzi. Tie ietekmē gan sirdsdarbības ātrumu, gan termoregulāciju. “Vienkāršā valodā varētu teikt, ka hipotireoze rada situāciju, kad vielmaiņa kļūst lēnāka,” skaidroja Erta.
“Biežākie hipotireozes cēloņi ir hronisks autoimūns tireoidīts. Pie šīs saslimšanas organisms pats kļūdaini izdala antivielas pret vairogdziedzera audiem un bieži rada vairogdziedzera disfunkciju, tai skaitā arī hipotireozi,” viņa norādīja.
Kā otro lielo cēloņu grupu var minēt dažādu medikamentu lietošanu. “Piemēram, ir ļoti labs anti-aritmisks līdzeklis amiodarons, ar kuru ļoti labi var pārtraukt aritmijas, bet ļoti bieži, katram piektajam pacientam, mēs tomēr redzam arī vairogdziedzera disfunkcijas,” endokrinoloģe skaidroja. “Kā cēloņus varētu minēt arī staru terapiju, vairogdziedzera operācijas”.
Biežākie hipotireozes simptomi ir nogurums, paaugstināta jutība pret aukstumu, sausa āda, trausli mati, cilvēks izskatās daudz vecāks nekā ir faktiski.
Sievietēm bieži neregulāras menstruācijas, kognitīvie traucējumi, depresija.
Lai gan simptomi ir vispārīgi, labā ziņa ir tāda, ka šo saslimšanu var ļoti ātri diagnosticēt: “Ļoti viegli diagnosticēt ar laboratoriskajiem testiem un ātri panākt arī uzlabošanos, jo faktiski pēc divām, trim nedēļām, uzsākot terapiju, lielākā daļa simptomu mazinās vai pāriet vispār,” Erta uzsvēra.
“Protams, pie šīs saslimšanas svarīga ir regulāra analīžu kontrole, reizēm tās ir divas reizes gadā, reizēm biežāk, jo vienkārši vairogdziedzera hormona preparāta deva varētu mainīties ar laiku,” viņa piebilda.