Panorāma

Slima skolotāja dēļ Jelgavā slēdz deju centru

Panorāma

Covid-19 pasauli padara nestabilāku

Covid -19 pacientiem jāseko asinsspiedienam

Kas noteikti jāzina Covid-19 pacientiem, kuri ārstējas mājās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Tieši saslimšanas piektā diena var būt tā, kad koronavīrusa gaita no vieglas pēkšņi strauji kļūst smaga. Taču ne visi pacienti jūt skābekļa daudzuma samazināšanos asinīs. Tāpēc ģimenes ārsti rosina sekot līdzi savam pulsam un sirdsdarbībai un aicina prātīgi lietot medikamentus. Covid-19 gadījumā jāpaļaujas tikai uz aktīvo ķīmisko vielu un vienkāršām zālēm, bet plaši reklamētos, kombinētos preparātus lietot nevajag.

Ģimenes ārstes Ilzes Aizsilnieces telefons ir karsts. Šajā laikā pacientus klepus vai temperatūra uztrauc īpaši, jo tie ir arī Covid-19 simptomi. Taču ārstus dara bažīgus kas cits – lai, ārstējoties mājās, koronavīrusa pacienti nepalaiž garām brīdi, kad slimība no vieglas pēkšņi kļūst par tādu, kas jāārstē slimnīcā.

“Svarīgākais ir nelietot nevajadzīgi temperatūru samazinošas zāles un nelietot kombinētos preparātus. Lietojiet vienkārši paracetamolu vai ibuprofēnu. Bez piejaukumiem. Kāpēc? Jo kombinētos preparātos ir medikaments, kas imūnās sistēmas reakciju var pastiprināt un var sākties sirdsklauves,” skaidroja Aizsilniece.

Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis savukārt uzsvēra, ka “ļoti svarīgi ir sekot sirdsdarbības ātrumam”.

“Ja mājās ir pulsa oksimetrs [iekārta skābekļa līmeņa noteikšana asinīs], tad lietot to tiem, kas slimo. Jo šai slimībai ir raksturīga ļoti strauja pastiprināšanās, un tā nav pirmajās dienās,” skaidroja Dumpis.

Aizsilniece skābekļa daudzuma mērītājus iegādājusies arī savai praksei. Tie palīdz saprast, kurā brīdī koronavīrusa pacients vairs nevar palikt mājās un ārstēties pats.

“Es sapratu, ka Covid-19 laikā būs jāpalīdz pacientiem, tāpēc es iegādājos vairāk. Ja kādam jūt, ka paliek sliktāk, sūtām uz mājām,” stāstīja Aizsilniece.

Paralēli koronavīrusa slimniekiem jālieto šķidrums, ļoti daudz šķidruma, jo temperatūra no zālēm vien nesamazināsies.  

Dumpis skaidroja, ka parasti, sākot ar piekto dienu – no piektās līdz desmitajai dienai – tajā brīdī ir jāsaprot situācija, jo cilvēks nejūt to elpas trūkumu no sākuma, bet var paātrināties sirdsdarbība. “Un ir šie modernie pulksteņi, kur šīs ierīces, kas var mērīt skābekļa koncentrāciju,” piebilda Dumpis.

Ja ir sajūta, ka trūkst elpas un paātrinās sirdsdarbība, noteikti vajag sazināties ar ārstu vai saukt neatliekamās palīdzības dienestu. Tas nozīmē, ka stāvoklis paliek smags, nevajag gaidīt mājās, aicina Aizsilniece.

Dumpis vēl piebilda, ka galvenā ārstēšana šai slimībai ir skābeklis, un ir svarīgi savlaicīgi uzsākt tā padošanu, un to var darīt slimnīcās.

Pēc pavasara cīņas par pirmajiem Covid-19  pacientiem Latvijas slimnīcas ir iegādājušās īpašus skābekļa padeves aparātus, ko lietot pacientu aprūpē.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti