Kas jādara, ja atgriezies Latvijā no «Covid-19» skartās teritorijas?

Tu gatavojies atgriezties Latvijā no ceļojuma - esi apmeklējis kādu no "Covid-19" skartajām valstīm, kaut vai tikai pārsēžoties uz citu lidmašīnu. Kā rīkoties?

"Covid-19" skartās valstis, uz kurām attiecināmi īpaši piesardzības pasākumi

Ķīna, Dienvidkoreja, Irāna, Japāna, Singapūra, Itālija, Spānija, Francija, Vācija, Austrija, Šveice, Nīderlande, Lielbritānija, Zviedrija, Norvēģija, Beļģija, Dānija, ASV, Grieķija, Islande.

Atgriežoties no ceļojuma, ir klepus un temperatūra

 • Ja tev ir "Covid-19" raksturīgie simptomi - paaugstināta temperatūra, klepus un rīkles iekaisums - vērsies pie mediķiem jau lidostā. "Covid-19" analīzes varēs veikt terminālī E un C atlidošanā pirms bagāžas saņemšanas.
 • Ja esi atgriezies ar kādu citu transportu un jūti simptomus, zvani 113. Analīzes iespējams veikt Infektoloģijas centra mobilajā punktā, ierodoties ar personīgo automašīnu.

Ja, atgriežoties no ceļojuma, simptomu nav

Ja tev simptomu nav, tev tik un tā jāievēro 14 dienu karantīna mājās.

Tev jānovēro savas veselības stāvoklis un jāmēra ķermeņa temperatūra gan no rīta, gan vakarā. Ja parādās klepus, rīkles iekaisums, paaugstināta temperatūra, elpošanas traucējumi, jāzvana uz 113.

Mājas karantīnā jāizvairās no došanās uz publiskām vietām, viesu uzņemšanas un došanās privātās vizītēs. Pretējā gadījumā ir risks inficēt cilvēkus, ar kuriem esi saskarsmē. Pastaigas ārā, kur tev nav saskarsmes ar cilvēkiem, nav aizliegtas, bet atceries, ka kāpņu telpā arī jāizvairās no saskarsmes ar citiem. Iespēju robežās jāizvairās arī no sabiedriskā transporta lietošanas.

Ja nepieciešams iegādāties kādas pirmās nepieciešamības preces:

 • preču piegāde ar tuvinieka palīdzību, kurš tās atstāj pie durvīm,
 • preču piegāde no interneta veikala, izvairoties no kontakta ar piegādātāju,
 • pašvaldības sociālā dienesta palīdzības lūgšana,
 • ja nav cita risinājuma, veikalu jāapmeklē ar medicīnisko masku, vai arī aizklājot muti un degunu ar lakatu vai šalli, stundās, kad veikalā ir mazāk cilvēku, ievērojot 2 metru distanci no citiem cilvēkiem.

Medicīnisko masku var pagatavot arī mājas apstākļos:

 1. Izmanto marles gabalu, kura izmērs ir 90X60 cm un vates gabalu, kura izmērs ir 15X15 cm un biezums 1 cm. Marles gabalā iesaiņo vati tā, lai veidotos 3 slāņi un augšējo un apakšējo malu ieloka un tad savirpina marles galus, lai iegūtu 2 saišu pārus.
 2. Marles gabala vietā var izmantot arī marles pārsēju. Lai izveidotu aizsargmasku, pietiek ar izmēru – garums 7m un platums 24 cm. Izgatavo vates gabalu 15X15 ar biezumu 1 cm. Daļā pārsēja ietin vates gabalu. Saites maskai gatavo nogriežot 80 cm atlikušā pārsēja, pārgriežot šo gabalu gareniski uz pusēm un salokot vairākās kārtās, lai izveidotos saite, kuru piešuj pārsējā ietītajam vates gabalam.
 3. Paša pagatavoto sejas masku pēc lietošanas var izmazgāt un lietot atkārtoti.

Ieteikumi iedzīvotājiem "Covid-19" izplatības mazināšanai:

 • ja jūtieties slims, palieciet mājas;
 • ja saslimis bērns, nevediet viņu uz bērnudārzu;
 • ja jūtieties slims, neapciemojiet vecākus cilvēkus un cilvēkus ar hroniskām saslimšanām,  jo viņiem ir lielāks risks slimot smagāk;     
 • ievērojiet roku higiēnu, mazgājot ar ziepēm un ūdeni vai dezinficējiet ar dezinfekcijas līdzekli uz alkohola bāzes;
 • klepojot un šķaudot aizlieciet muti un degunu ar saliektu elkoni vai salveti – nekavējoties izmetiet salveti un nomazgājiet rokas;
 • izvairieties no cieša kontakta un ievērojiet distanci vismaz 2 metri no cilvēkiem ar akūtas elpceļu infekcijas simptomiem;
 • izvairies aiztikt ar rokām acis, degunu un muti.

 

KONTEKSTS:

13. martā visā Latvijā spēkā stājas ierobežojumi, kas noteikti ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju. Ārkārtējā situācija valstī izsludināta saistībā ar koronavīrusa izraisītās slimības ''Covid-19'' izplatību un būs spēkā līdz 14. aprīlim ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos. Tāpat Latvija nolēmusi arī uz laiku pārtraukt starptautisko pasažieru pārvadājumus caur lidostu un ostu robežšķērsošanas vietām, kā arī aizliegt visus organizētos pasākumus.

Jaunais koronavīruss ''SARS-CoV-2'' un "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija norāda, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs, tostarp arī Eiropā, atcelti masu pasākumi, kā arī slēgtas skolas un citas iestādes, lai ierobežotu "Covid-19" izplatīšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt