Revidents

"Revidents". Kā ārstēt iesnas?

Revidents

"Revidents". Kā tiek skaitītas vēlēšanu balsis?

Revidents. Kā ārstēt iesnas?

Kas ir iesnas un no kā tās rodas? Skaidro ārste

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Iesnas ir vīrusa izraisīts deguna gļotādas iekaisums, ar kuru cilvēki visbiežāk inficējas nevis, uzturoties aukstumā un saaukstējoties, kā pieņemts teikt, bet gan ļaužu piepildītās un slikti vēdinātās telpās, Latvijas Televīzijas raidījumā "Revidents" stāsta Rīgas Stradiņa universitātes Otorinolaringoloģijas katedras vadītāja Gunta Sumeraga.

Kā ārstēt un kā labāk neārstēt iesnas? Skaidro ārste un farmaceits

Rakstu lasi šeit.

Cilvēks ar medikamentiem. Attēls ilustratīvs.
Cilvēks ar medikamentiem. Attēls ilustratīvs.

Iesnas var izraisīt vairāki simti dažādu vīrusu, no kuriem populārākie ir rinovīruss, koronavīruss un gripa, skaidroja Sumeraga. Lielākoties tie izplatās gaisa pilienu veidā, piemēram, kāds telpā nošķaudās, mēs šos mikroskopiskos gaisa pilienus ieelpojam, un tie nosēžas uz mūsu deguna vai rīkles gļotādas un sāk to bojāt.

"Bet ko vīruss dara? Tātad tas ir iekļuvis [deguna gļotādā], tam vajag vairot vīrusus. Lai tas varētu vairot un tālāk izplatīt vīrusus, tam vajag savairoties. Visbiežāk tas notiek aizdegunes gļotādā. Tieši tādēļ šis jautājums, manuprāt, jau visiem zināms, ka kovida laikā ņēma uztriepi no aizdegunes, no rīkles un aizdegunes, kur ir vīrusa vairošanās vieta," skaidroja ārste.

Taču pirms vīrusi nonāk aizdegunē, tiem vēl "kārtīgi jāpacīnās".

Pirmā tiem pretī stājas deguna gļotāda. Tā izdala gļotas, kas ir gandrīz kā mūsu pašu ķermeņa izstrādātas zāles, kuru sastāvā ir ūdens, dažādi imūnās sistēmas elementi, piemēram, leikocīti, antivielas un citi.

Gļotas ir kā tāds zirnekļtīkls, kurā "ielīp" un tiek paralizēti dažādi putekšņi, putekļi, mikrobi un vīrusi. Parasti tie šādā paralizētā un iesprostotā veidā pa deguna gļotādu tiek novadīti aizdegunē un pēc tam – norīti un iznīcināti kuņģa sulā.

Bet tad, kad klāt ir iesnas, daļa šo gļotu ar tajās ieslodzītajiem vīrusiem tiek vienkārši izšņauktas.

Otorinolaringoloģe Gunta Sumeraga.
Otorinolaringoloģe Gunta Sumeraga.

Šādā veidā mūsu ķermenis ar vīrusiem parasti cīnās līdz divām nedēļām. Tas, kuram spēcīgāka imūnsistēma, izslimo ātrāk, cits lēnāk.

Sumeraga skaidroja, ka pirmās vīrusa izraisīto iesnu pazīmes ir sauss, kņudošs deguns, kā dēļ cilvēki sāk biežāk šķaudīt: "Parasti ir pat sausuma sajūta degunā. Tad vēlāk nāk ūdeņainie izdalījumi, kad visu laiku pilnīgi tek kā ūdens ārā. Tad vēlāk tie izdalījumi sabiezē, paliek tādi biezāki, gļotaināki. Mēs sākam justies labāk, deguna tūska mazinās. Jābūt visu laiku šai te dinamikai, ka paliek labāk."

Tomēr dažkārt gadās tā, ka labāk nekļūst. Tādā gadījumā, iespējams, pie vainas ir vai nu hroniskas vai bakteriālas iesnas. Hroniskās iesnas parasti neizraisa vīrusi, bet gan kāds kairinātājs. Visbiežāk tā ir alerģija, dažkārt smēķēšana vai arī dažādi vides faktori.

"Putekļi, kairinātāji, kādas ķīmiskas vielas vai arī kādreiz kādas paša deguna anatomiskas izmaiņas, kas neļauj šai deguna gļotādai pilnvērtīgi, normāli funkcionēt," stāstīja ārste.

Ilgstošas un mokošas iesnas var nozīmēt arī to, ka ir iestājusies bakteriāla infekcija. Visbiežāk – deguna blakusdobumu vai vidusauss iekaisums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti