Kardiologs: Infarkta ārstēšanā svarīgi laikus atpazīt simptomus

Infarkta gadījumā ļoti svarīgi ir laikus atpazīt simptomus un saņemt medicīnisko palīdzību, taču Latvijas iedzīvotājiem trūkst skaidrības par šīs slimības izpausmēm, izriet no Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) veiktās aptaujas.

80% no aptaujātiem Latvijas iedzīvotājiem vecumā no 40 līdz 60 gadiem zina, kas ir miokarda infarkts, secināts oktobra sākumā SPKC un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā. Savukārt vien puse aptaujāto zina, ka miokarda infarktam raksturīgās sāpes ir pēkšņas. Tas nozīmē, ka iedzīvotājiem trūkst skaidrības par šīs slimības simptomiem.

“Runājot par miokarda infarktu, nav daudz jādomā – ja ir pamanīti simptomi, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Nevajag uzskatīt, ka šie simptomi paši pāries vai kas mainīsies, ir jāmeklē medicīniskā palīdzība. Ja infarkts ir laikus pamanīts un cilvēks nokļūst slimnīcā, infarkta sekas ir salīdzinoši mazas. Šīs slimības ārstēšanā ārkārtīgi svarīgs ir laiks,” uzsvēra kardiologs, Latvijas Kardiologu biedrības prezidents un Latvijas Universitātes profesors Andrejs Ērglis.

To, cik svarīgi ir atpazīt miokarda infarkta simptomus, uzsvēra arī SPKC Veselības veicināšanas departamenta direktore Ilze Straume: “Gan insults, gan infarkts pēc būtības ir dažādas slimības, taču tās vieno laika nozīme. Ir ļoti svarīgi, lai cilvēks saņemtu palīdzību. Jo ātrāk tiek atpazīti simptomi, jo ātrāk mēs varam saņemt palīdzību.”

Tāpat ikviens var daudz darīt arī savas veselības labā, lai infarkta risku samazinātu, uzsvēra kardioloģe un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatorās un diagnostikas nodaļas vadītāja, asociētā profesore Iveta Mintāle: “Infarkts nenotiek veselos asinsvados. Tāpēc es gribētu aicināt pacientus novērtēt savu veselību un riska faktorus, kas var palielināt miokarda infarkta iespējamību. Latvijā vidējam vīrietim ir 3,5 no miokarda infarkta riska faktoriem. Sievietēm – 3. Šos faktorus katrs pats var apzināt un mazināt.”

Profesore skaidroja, ka infarkta iespējamību ietekmē liekais svars, paaugstināts asinsspiediens, holesterīns.

“Mēs pat neapzināmies, cik ļoti mūsu ēšanas paradumi var ietekmēt kardiovaskulārās vai onkoloģiskās slimības, un otrā tipa cukura diabētu.

Pievērsiet uzmanību tam, kā jūs jūtaties un kā izskatāties. Tik, cik mēs ieguldām savā veselībā, tik mēs arī pēc tam saņemsim atpakaļ,” pauda ārste.

10. novembrī plkst. 18.00 ikviens interesents var pārbaudīt savas zināšanas par infarktu, tā simptomiem un citiem ar sirdi saistītiem jautājumiem tematiskajā spēlē “Ass prāts un vesela sirds”. Spēle norisināsies SPKC “Facebook” lapā, un tā izveidota sadarbībā ar organizāciju “Prāta spēles”.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt