4. studija

Uzņēmumā "RD Electronics" pircēja trīs reizes nesekmīgi cenšas iegādāties datoru

4. studija

Kā vistuvākie ģimenes locekļi gadu desmitiem meklē cits citu un - kā atrod?

Vai vēža skrīninga bezmaksas izmeklējumiem pastāv vecuma cenzs?

Kāpēc valsts apmaksātajam vēža skrīningam ir vecuma cenzs?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valsts vēža skrīningu apmaksā cilvēkiem līdz aptuveni 70 gadu vecumam. Kāpēc noteikts šāds slieksnis?

Valsts apmaksātu krūts vēža skrīningu var veikt sievietes vecumā no 50 - 69 gadiem reizi divos gados. Uzaicinājumu uz zarnu vēža skrīningu saņem vīrieši un sievietes vecumā no 50 -74 gadiem reizi trijos gados. Bet dzemdes kakla vēža skrīnings pieejams sievietēm vecumā no 35 – 70 gadiem reizi divos gados.

Pacienti, kuri vairs nepieder valsts apmaksātā skrīninga vecuma grupai un ir pārbaudījušies pēc savas vai ārsta iniciatīvas un pēc tam norīkoti uz "zaļo koridoru":

  • Zarnu vēža diagnostika, sākot no 75 gadu vecuma, 2020. gadā bija veikta 2277 personām.
  • Dzemdes kakla vēža diagnostika sākot no 70 gadu vecuma, 2020. gadā bija veikta 60 personām.
  • Krūts vēža diagnostika sākot no 70 gadu vecuma, 2020. gadā bija veikta 3068 personām.

Dati: Nacionālais veselības dienests

Nacionālajā veselības dienestā (NVD) informēja: vecuma kritēriji valsts apmaksātiem vēža skrīningiem ir balstīti uz Eiropas vadlīnijām, kā arī uz profesionāļu rekomendācijām, kurā vecumā labāk un efektīvāk veikt vēža skrīningu.

"Tas, savukārt, balstās uz tādiem faktoriem, ka ļaundabīgo audzēju incidencē dažādos vecumos.

Piemēram, pirms vai pēc šī noteiktā vecuma incidence saslimt ar ļaundabīgo audzēju ir krietni mazāka, nekā tajā vecumā, kad veic valsts apmaksāto skrīningu,"

stāstīja NVD Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja vietniece Jūlija Voropajeva.

Piemēram, dzemdes kakla vēzi skrīningos visbiežāk diagnosticē sievietēm vecumā no 35 līdz 44 gadiem. 

"Šobrīd pārskatīt skrīninga vecumu nav plānots, jo lielākajā daļā Eiropas valstu ir tādi paši vecuma kritēriji kā Latvijā. Kā jau teicu, tas ir balstīts uz Eiropas rekomendācijām un vadlīnijām, kā arī - mēs neesam saņēmuši priekšlikumus no profesionāļiem, ka vecumu vajadzētu pārskatīt. Protams, ka ar ļaundabīgo audzēju var saslimt jebkurā vecumā, tādēļ pašiem pacientiem ir pienākums vismaz reizi gadā apmeklēt savu ģimenes ārstu un saņemt nosūtījumu uz valsts apmaksātu pārbaudi. Ja atklājas kas nelāgs, arī gados vecākus pacientus ārsti pēc tam norīko uz primāro ļaundabīgo audzēju diagnostiku jeb zaļo koridoru, kur 10 dienu laikā pacienti nokļūst uz izmeklējumiem," stāstīja Voropajeva.

Mūsu vecākā paaudze nav atstāta novārtā, ir pārliecināta arī žurnāla "Ievas veselība" galvenā redaktore Annija Pelūde, kura veselības jomu pēta un apraksta jau teju 30 gadu.

"Protams, ka var būt dažādu ģimenes ārstu attieksme - viens teiks: jums nekādas sūdzības nav, nevajag pārbaudīties; cits ģimenes ārsts, balstoties uz savu iepriekšējo gadu pieredzi, viņš zina, ka, ja sievietei ir kaut kādas aizdomas, viņai noteikti vajag dot iespēju pārbaudīties," norādīja Pelūde.

Pēc Pelūdes domām, attieksme pēdējā laikā gan ir mainījusies uz labu. Arī viņa uzskata, ka vecuma kritēriji dažādu audzēju skrīningiem ir pamatoti. Seniori ir aicināti regulāri pārbaudīt veselību, kā arī viņu bērni un mazbērni uz to mudināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti