Rīta Panorāma

Intervija ar FKTK priekšēdētāju Santu Purgaili

Rīta Panorāma

Pēc mēnešiem uz izolētas salas atgriežas Covid-19 pasaulē

"Bīstami nezināt" - HIV klātbūtne Latvijā. Skype saruna ar Andri Veiķenieku

Kampaņa: HIV nepiestāv smalkai sabiedrībai, taču tas var skart ikvienu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēdējo pāris gadu HIV saslimstības tendences ir diezgan iepriecinošas, taču pēc tā nevar spriest par situāciju ilgtermiņā, norādīja HIV pacientu atbalsta biedrības vadītājs Andris Veiķenieks. Pērn Latvijā bija 295 saslimšanas gadījumi, iepriekšējos gadus – 365 vai 360 gadījumi.

“Skats ir mazliet cerīgāks nekā līdz šim, bet neraugoties uz to, joprojām esam pirmajā vietā Eiropas Savienībā. HIV tāpat kā citas saslimšanas mēra uz 100 000 iedzīvotāju. Latvijā ar 18,6 gadījumiem aptuveni trīs reizes pārsniedz Eiropas Savienības vidējo rādītāju,” skaidroja Veiķenieks.

Līdz Pasaules AIDS dienai – 1. decembrim – tradicionāli katru gadu novembra izskaņā sabiedrības uzmanība tiek veltīta HIV tematikai. Arī Latvijā, atsaucoties šai iniciatīvai, jau vairākus gadus tiek īstenotas dažādas informatīvi izglītojošas publiskas aktivitātes. Šis gads nav izņēmums – ir uzsākta ikgadējā kampaņa “Bīstami nezināt” ar aicinājumu noskaidrot savu HIV statusu.

HIV pacientu atbalsta biedrības vadītājs norādīja, ka joprojām izplatīts ir stereotips, ka šīs slimība attiecas tikai uz marginālajām sabiedrības grupām. “Saslimušo vidū narkotiku lietotāju skaits ir apmēram 15 % un homoseksuālu vīriešu skaits ir apmēram 6 %. Līdz ar to saslimšana var skart ikvienu,” uzsvēra Veiķenieks.

“Par HIV runāt nekad nav bijis ērti, patīkami, jo tā ir slimība, kas nepiestāv smalkai sabiedrībai, bet situācija ir tāda, kāda ir, – seksuāli aktīvi cilvēki ir pakļauti inficēšanās riskam,” norādīja Veiķenieks.

Šogad nodot savu vēsti kampaņas organizatoriem ir sarežģītāk sakarā ar Covid-19 pandēmiju. “Mēs nevaram organizēt lielas kampaņas, lai testētu cilvēkus stacijās vai tirdzniecības centros. Varam aicināt cilvēkus, ievērojot piesardzības pasākumus, pašiem veikt testus laboratorijās vai Slimību profilakses un kontroles centra pakļautībā esošajos testa centros, vai HIV profilakses centros, kuru Latvijā ir apmēram 20.”

Tāpat Veiķenieks uzsvēra, ka, lai arī šo slimību nav iespējams pilnībā izārstēt, to var veiksmīgi kontrolēt. “Mans aicinājums ir agrāk diagnosticētos pacientus vērsties veselības iestādēs pie infektologiem. Tas nav tikai Rīgā, Latvija ir spērusi soli uz priekšu, un tagad arī reģionos var piedāvāt infektologu pakalpojumus. Ja cilvēks tiek ārstēts, viņš var dzīvot veiksmīgu, laimīgu dzīvi, viņam var piedzimt veseli bērni. Ja ir nenosakāma vīrusa slodze, pacients nekādam riskam nepakļauj nedz sevi, nedz savus seksuālos partnerus”.

Kampaņa "Bīstami nezināt".
Kampaņa "Bīstami nezināt".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti