4. studija

Ko svarīgi zināt par ādas vēzi melanomu un kā to atpazīt?

4. studija

Padoms bez maksas

Padoms bez maksas

Kādi ir ādas vēža riski, un kādiem veidojumiem jāpievērš uzmanība? Skaidro mediķi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Bieži saules apdegumi un intensīva ultravioletā starojuma iedarbība var novest ne tikai pie ilgstoša fiziska diskomforta, ādas bojājumiem un tās pāragras novecošanās. Tas var nodarīt arī lielāku ļaunumu, kas sākotnēji, iespējams, nemaz nav pamanāms. Ādas vēža jeb melanomas gadījumu skaits pieaug visā pasaulē, tostarp arī Latvijā, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Padoms bez maksas".

Der ielāgot:

  • Ja veidojums piesaista uzmanību vai rada bažas, ieklausieties savā iekšējā sajūtā.
  • Pievērsiet uzmanību jebkādām jaunām izmaiņām uz ādas un jau esošajām dzimumzīmēm.
  • Jāpievērš uzmanība, ja veidojums ir atšķirīgs pēc krāsas, izmēra un tekstūras.
  • Atvēliet laiku sevis kārtīgai apskatīšanai spogulī pilnā augumā. Apskatiet pilnīgi visas savas ķermeņa daļas!
  • Lai būtu vieglāk noteikt izmaiņas, pieskarieties dzimumzīmēm un ādas veidojumiem, lai sajustu to tekstūru un lielumu.
  • Apmeklējiet dermatologu un veiciet padziļinātu diagnostiku.
  • Rūpīgi aplūkojiet ģimenes vīriešu muguru.

Sertificēts ārsts dermatologs Raimonds Karls skaidroja, ka melanoma ir bīstams ādas audzējs, kas attīstās no īpašām šūnām – melanocītiem.                                                      

"Tās ir tās šūnas, kuras sintezē pigmentu. Tāpēc visbiežāk, runājot par melanomu, mēs runājam, ka šis audzējs ir krāsains vai pat daudzkrāsains. Bīstamība melanomai ir tāda, ka šis audzējs mēdz ātri augt un diemžēl ļoti ātri var novest cilvēku līdz neesamībai," sacīja Karls.  

Melanomas saslimšanas pieaugums ir vairāku nelabvēlīgu faktoru kopums.

"Samazinoties ozona slānim par 10%, līdz zemes virsmai nonāk par 20% vairāk ultravioleto B staru, un tas izraisa aptuveni par 40% pieaugumu melanomas gadījumu skaitam," norādīja Karls.

Vēl papildu faktors saslimšanai ziemeļu valstīs dzīvojošajiem ir ceļošana uz karstām dienvidu zemēm jebkurā gadalaikā, kur, piemēram, gaišādainais latvietis ļoti apdeg, ja par sevi kārtīgi neparūpējas. Tāpat dermatologs novērojis, ka ādas vēzis patlaban tiek atklāts cilvēkiem, kuri pirms 20, 30 gadiem bija aizrāvušies ar sauļošanos solārijos.

Karls uzsvēra: "Šobrīd mēs uz savas ādas redzam, ka tik tiešām četrdesmitgadnieki, 45 gadus veci cilvēki sastopas ar šo. Tie ir aptuveni 230 līdz 240 cilvēku katru gadu, kuriem tiek noteikta diagnoze melanoma."

Latvijas Onkoloģijas centra onkoloģe un ķirurģe Ieva Vidmane-Ozola atzina, ka vienīgais faktors, kuru mēs varam ietekmēt, ir – sauļošanās kultūra.

"Ja apdeg piecas reizes bērnībā, tad divreiz vairāk pieaug melanomas attīstības risks,"

brīdināja onkoloģe.  

Visbiežāk melanomu cilvēkiem atklāj otrajā stadijā. Melanomas pacientu atbalsta biedrības "Soli priekšā melanomai" vadītāja Olga Valciņa stāstīja, ka lielāko daļu melanomu cilvēki atpazīst vai nu paši vai viņu tuvinieki. Ādas vēzi var pamanīt arī to profesiju pārstāvji, kuri "strādā" ar atkailinātu ķermeni: piemēram, frizieri, masieri, sporta treneri.  

Kam jāpievērš uzmanība?

Pētot savu ādu un dzimumzīmes, Valciņa ieteica pievērst uzmanību jebkurām izmaiņām: "Ja veidojuma iepriekš nebija vai tas izskatījās savādāk, tā jau ir zīme. Ja veidojums atšķiras no citiem veidojumiem, tā ir zīme."

Arī dermatologs Karls uzsvēra, ka uzmanību jāpievērš veidojumam, kas parādījies nesen un ir atšķirīgs no visiem pārējiem.

Melanoma uz ādas var veidoties uzreiz kā melanoma, arī uz jau esošajām dzimumzīmēm var veidoties audzējs.

"Melanoma neizveidosies vienas nakts laikā. Un visi tie draudi, kuri rodas no melanomas, tie arī neveidojas nedēļas laikā. Melanoma katram cilvēkam dod laiku, lai cilvēks to atpazīst," skaidroja Karls.  

Ir agrīnas stadijas melanoma, kuras ārstēšana ir viena neliela ķirurģiska operācija, ko veic ambulatori – izoperē jaunveidojumu, un tas arī viss. Diemžēl, ja melanoma ir vairāk par vienu milimetru bieza un dziļāk ādā, tad ārstēšana kļūst sarežģītāka. Dermatologs melanomu salīdzināja ar magoni. Gluži tāpat kā, puķei nobriestot, no tās visapkārt sāk birt sēkliņas, arī no melanomas sāk "birt" metastāzes. Tādēļ svarīga ir ādas pašpārbaude un dermatologa konsultācija, ja pamanām ko aizdomīgu.

Melanomas pacientu atbalsta biedrības vadītāja pašpārbaudi ieteica veikt šādi: "Jāatrod 15 minūtes sava brīvā laika, jāatrod telpa ar spoguli visā garumā. Noģērbjam visas drēbes, sagādājam sev vēl vienu mazu spogulīti un, vēlams, arī krēslu. Un tad pie spoguļa lēnā garā, soli pa solim, apskatām visu savu ķermeni – no matu galiņiem līdz papēžiem, pirkstu galiem. Mēs katram veidojumam arī pieskaramies un aptaustām. Jo tajā brīdī, kad mēs šos veidojumus pazīstam, tad nākotnē tas aizņems ļoti maz laika, lai apskatītos, vai ir kādas izmaiņas."

Pārbaudes tiek ieteikts veikt regulāri, un, kā uzsvēra Valciņa,

vismaz vienu reizi mūžā vajadzētu doties pie ārsta un "uztaisīt nulles deklarāciju".

Ir melanomas riska grupas, kurām īpaši jāpievērš sev uzmanība, proti, cilvēkiem ar gaišu ādas tipu un tiem, kas ir daudz sauļojušies, apdeguši un bijuši bieži viesi solārijā. Jāuzmanās arī, ja ģimenē melanoma jau ir bijusi, kā arī – cilvēkiem ar daudz dzimumzīmēm pa visu ķermeni. Tuviniekiem vēlams regulāri apskatīt ģimenes vīriešu muguras, jo biežākās vietas, kur rodas melanoma – vīriešiem tā ir mugura, sievietēm tās ir kājas un rokas.

"Jauniem vīriešiem zem 30 gadu vecuma biežākais vēzis, no kura šie vīrieši nomirst, ir melanoma. Vīriešiem būtu sevi jāvērtē biežāk. Es nepazīstu daudz vīriešu, kuri katru mēnesi spoguļa priekšā pētītu savu muguru. Bet tas, ko mēs varam darīt kā ģimenes locekļi, mēs varam viņu muguras apskatīties," aicināja Valciņa.

Kā pastāstīja Karls, šobrīd nav nekādu pierādījumu tam, ka melanoma rastos saskarsmē ar ķīmiskām vielām.

"Melanomai ir vajadzīgs jonizējošais starojums. Ar tādu mēs ikdienā sastopamies reti, bet tas starojums, kurš spēj izmainīt šūnas ģenētisko materiālu, tātad, iekļūt DNS molekulā, izraisīt mutācijas, ir tieši ultravioletais starojums. Redzamā gaisma – nē, saules aizsargkrēmi – nē, dienas kosmētika – nē, sadzīves tīrīšanas līdzekļi – arī nē," norādīja dermatologs.

Dzimumzīmju pārbaude pie ārsta ir nesāpīga, un tā nemaz nav nepatīkama – to drīzāk varētu nodēvēt par dzimumzīmju fotosesiju. Pie ādas veidojuma tiek pielikts "fotoaparāts", kas dzimumzīmi dokumentē, un mākslīgais intelekts uzreiz pasaka, vai par veidojumu ir jāuztraucas vai nav. Tas ir ātri, vienkārši, nesāpīgi un ļoti precīzi, tādēļ dodieties pie dermatologa, lai saņemtu ārsta atzinumu un varētu mierīgi baudīt vasaru!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti